Латофат соҳибаларининг гўзал мусобақалари
Пойтахтимизда бадиий гимнастика бўйича нуфузли мусобақалар – Жаҳон кубоги босқичи ва “Happy Caravan – 2017” халқаро турнири бошланди.
Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси, Миллий олимпия қўмитаси, Гимнастика федерацияси, Халқаро гимнастика федерацияси ҳамкорлигида ташкил этилган мусобақаларда Ўзбекистон, Арманистон, Австралия, АҚШ, Беларусь, Болгария, Грузия, Индонезия, Испания, Исроил, Латвия, Норвегия, Россия, Словения, Таиланд, Финляндия, Швейцария, Эстония, Япония ва Қозоғистон каби давлатлардан юз элликдан зиёд кучли гимнастикачилар ғолиблик учун баҳслашмоқда.
18-19 апрель кунлари “Happy Caravan – 2017” халқаро турнири, 21-23 апрель кунлари Жаҳон кубоги босқичи бўлиб ўтади.
Байрамона безатилган Гимнастика бўйича болалар-ўсмирлар ихтисослаштирилган республика олимпия захираси спорт мактабида 18 апрель куни “Happy Caravan – 2017” халқаро турнири бошланди.
Чорлов садолари остида майдонга мусобақа иштирокчилари кириб келди.
Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳияси янгради.
Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари И.Жўраев ва бошқалар мамлакатимизда соғлом ва баркамол авлодни вояга етказиш, жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш давлат сиёсатининг энг устувор йўналишларидан этиб белгилангани, бу жараёнда спортнинг қизларга хос турлари, айниқса, бадиий гимнастикани янада оммалаштириш, малакали мураббийлар тайёрлаш, уларнинг фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, истеъдодли ёшларни халқаро спорт ареналарида Ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилишга қодир спортчилар қилиб вояга етказиш борасида тизимли ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Мамлакатимизнинг барча вилоятларида гимнастика билан шуғулланиш учун халқаро талабларга тўлиқ жавоб берадиган марказлар ташкил этилди, уларда ҳар куни минглаб ўғил-қиз ушбу спорт тури билан мунтазам шуғулланмоқда. Уларнинг энг истиқболли ва иқтидорлилари гимнастика бўйича ўсмирлар ва миллий терма жамоалар сафига қўшилмоқда.
2007 йилда Гимнастика бўйича республика олий спорт маҳорати мактаби ва 2011 йилда Бадиий гимнастика бўйича болалар-ўсмирлар ихтисослаштирилган республика олимпия захиралари спорт мактаби ташкил қилинди. 2009 йилдан буён гимнастиканинг барча турлари бўйича Ўзбекистон терма жамоалари спортчиларини Олимпия ўйинларига тайёрлаш маркази ҳисобланган мазкур мактабда ўқув-машғулотларни юқори савияда ташкил этиш ҳамда йирик мусобақаларни ўтказиш учун барча имкониятлар яратилган.
Жаҳон тажрибаси ҳисобга олинган ҳолда, мураббийлар малакасини оширишга катта эътибор берилмоқда. Бу борада истиқболли илмий ва тиббий янгиликларни ўрганиш, спортчиларни тайёрлаш, шунингдек, спорт ускуналарини ишлаб чиқаришга жорий этиш – буларнинг барчаси спортни янада оммалаштириш, саломатлик омилига айлантиришга хизмат қилаётир. Ўзбекистон гимнастика федерацияси шу мақсадда Халқаро гимнастика федерацияси ва Осиё гимнастика иттифоқи томонидан ўтказилаётган халқаро форумларда фаол иштирок этиб келмоқда. Илғор тажрибани оммалаштириш учун пойтахтимиз ва вилоятларда халқаро ҳамда маҳаллий мутахассислар иштирокида мураббийлар ва ҳакамлар учун семинарлар мунтазам ташкил этилмоқда. Бу, биринчи навбатда, мамлакатимиз ҳудудларида спортчиларни тайёрлаш даражасини оширишга ёрдам бераётир.
Нуфузли халқаро мусобақаларда Ватанимиз шарафини ҳимоя қилаётган гимнастикачиларимиз маҳорати ортиб бораётгани Ўзбекистонда ушбу спорт турини ривожлантиришга тизимли равишда ёндашилаётганининг самарасидир.
– Ўзбекистонда кўплаб соҳалар сингари спортни, жумладан, болалар ва хотин-қизлар спортини ривожлантиришга қаратилаётган доимий эътибор юксак самаралар бераётир, – дейди эстониялик мураббий Юлия Тёмушкина. – Мамлакатингизнинг юксак спорт салоҳияти, мустаҳкам моддий-техник база, яратилган шарт-шароитлар, тўпланган бой тажриба туфайли ҳар қандай йирик спорт тадбири юқори савияда ўтказилиши халқаро спорт жамоатчилиги томонидан кенг эътироф этилмоқда.
Пойтахтимиз бир неча бор бадиий гимнастика бўйича жаҳон кубоги босқичларига мезбонлик қилди, 2010 йилда ўсмирлар ўртасидаги I Олимпиадага йўлланма берувчи Осиё чемпионати ўтказилди. Жажжи қизалоқларни гимнастиканинг нафис турига кенг жалб этиш мақсадида анъанавий "Happy Caravan" халқаро турнири мунтазам ташкил этилмоқда. 2014 йил ўсмирлар ва қизлар ўртасида спорт гимнастикаси бўйича Осиё чемпионати бўлиб ўтди. Ушбу нуфузли мусобақа қитъа гимнастикачилари учун II Олимпия ўйинларига йўлланма бериши билан аҳамиятли бўлди. Мазкур мусобақаларда кашф этилган ёш спортчиларимиз бугун қатор давлатларда ўтказилаётган нуфузли спорт анжуманларида Ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилмоқда.
Тошкентда Халқаро гимнастика федерациясининг 80-конгресси ва Осиё гимнастика иттифоқининг Бош ассамблеяси ҳам ташкил этилди. Бу Ўзбекистоннинг халқаро майдонда катта обрў-эътиборга эга эканидан, мамлакатимизда спортнинг энг оммавий турларидан бирига айланган гимнастикани ривожлантиришда улкан ютуқлар қўлга киритилаётганидан далолатдир.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 7 ноябрдаги «Ўзбекистон Республикасида спортнинг гимнастика турларини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2016 йил 18 ноябрдаги «Гимнастика бўйича болалар-ўсмирлар ихтисослаштирилган республика олимпия захираси спорт мактаби фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорлари ижроси юзасидан федерация қатор вазирлик ва ташкилотлар билан ҳамкорликда изчил ишлар олиб бормоқда.
Аввал фақат бадиий гимнастикага ихтисослаштирилган мактаб эндиликда спорт гимнастикаси ва трамполинни ўз ичига қамраб олган ҳолда Гимнастика бўйича болалар-ўсмирлар ихтисослаштирилган республика олимпия захираси спорт мактабига айлантирилди. Бундан кўзланган асосий мақсад гимнастиканинг барча турларини ёшлар ўртасида оммалаштириш билан бирга халқаро майдонларда ўз иқтидори ва салоҳияти билан юқори натижаларга эриша оладиган спортчиларни тарбиялашдан иборатдир.
Малакали кадрлар – мураббийлар, ҳакамлар ва бошқа мутахассисларни тайёрлаш, уларнинг касб маҳорати ва тажрибасини ошириш мақсадида федерация ҳузурида Спортнинг гимнастика турлари бўйича республика мураббийлар ва ҳакамлар мактаби ташкил этилди.
– Ўзбекистонда ўтаётган нуфузли мусобақаларда қатнашаётганимиздан хурсандмиз, – дейди норвегиялик гимнастикачи Ингрид Братсберг. – Мамлакатингизда бадиий гимнастика билан шуғулланиш учун яратилган шароит ва имкониятларга ҳавас қилса арзийди. Бу мусобақа ҳар бир иштирокчи ҳаётида ёрқин ва ўчмас саҳифа бўлиб қолишига ишончимиз комил. Мен ҳам ушбу нуфузли мусобақада бор маҳоратимни намойиш этиб, ғалаба қозониш ниятидаман.
Мусобақанинг яккалик баҳсларида Дилдора Раҳматова, Нуринисо Усмонова, Тахмина Икромова, Хуршида Абдурауфова, Севинч Турдиева, Наргиза Жуманиёзова, Диёра Бурҳонхўжаева, Лола Зокирова, Фарзона Усмонова сингари гимнастикачиларимиз Ватанимиз шарафини ҳимоя қилмоқда. Гуруҳ баҳсларида Шаҳризода Арзиматова, Екатерина Фетисова, Шаҳризода Қаюмова, Динора Иззатуллаева, Сунажон Сотимбоева, Анастасия Тихоновадан иборат жамоамиз қатнашмоқда.

Смотр красоты, грации и изящества
В столице стартовали престижные соревнования по художественной гимнастике - этап Кубка мира и международный турнир "Happy Caravan-2017".
В соревнованиях, организованных Государственным комитетом Республики Узбекистан по физической культуре и спорту совместно с Национальным олимпийским комитетом, Федерацией гимнастики и Международной федерацией гимнастики, за победу борются свыше 150 сильнейших гимнасток из Узбекистана, Армении, Австралии, США, Беларуси, Болгарии, Грузии, Индонезии, Испании, Израиля, Латвии, Норвегии, России, Словении, Таиланда, Финляндии, Швейцарии, Эстонии, Японии и Казахстана.
18-19 апреля пройдет международный турнир "Happy Caravan-2017", 21-23 апреля - этап Кубка мира.
18 апреля в празднично оформленной Республиканской специализированной детско-юношеской спортивной школе олимпийского резерва по гимнастике стартовал международный турнир "Happy Caravan-2017".
Под торжественную музыку в зал вошли участницы соревнования.
Первый заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту И.Жураев и другие отметили, что в нашей стране вопросы воспитания здорового и гармонично развитого молодого поколения, развития физической культуры и спорта определены в числе приоритетных направлений государственной политики, осуществляется системная работа по дальнейшей популяризации женских видов спорта, особенно художественной гимнастики, подготовке квалифицированных тренеров, всесторонней поддержке их деятельности, воспитанию спортсменов, способных достойно защищать честь нашей Родины на международных спортивных аренах.
Во всех областях нашей страны созданы центры для занятий гимнастикой, полностью соответствующие международным требованиям, ежедневно в них тысячи мальчиков и девочек занимаются этим видом спорта. Самые перспективные и талантливые из них пополняют ряды сборной юниоров и национальной сборной по гимнастике.
В 2007 году была образована Республиканская школа высшего спортивного мастерства по гимнастике, в 2011 году – Республиканская специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва по художественной гимнастике. Начиная с 2009 года в Республиканской школе высшего спортивного мастерства по гимнастике, являющейся центром подготовки гимнастов Узбекистана к Олимпиаде, были созданы все необходимые условия для организации на высоком уровне учебно-тренировочных занятий и проведения крупных спортивных турниров.
С учетом мирового опыта уделяется большое внимание повышению квалификации тренеров. В этом направлении осуществляется работа по изучению перспективных научных и медицинских новшеств, подготовке спортсменов, внедрению спортивного оборудования в производство – все это способствует дальнейшей популяризации спорта, превращению его в важный фактор здоровья. Федерация гимнастики Узбекистана в этих целях активно участвует в международных форумах, проводимых Международной федерацией гимнастики и Азиатским гимнастическим союзом. Для популяризации передового опыта в столице и областях с участием международных и отечественных специалистов регулярно организуются семинары для тренеров и судей. Все это, в первую очередь, способствует повышению уровня подготовки спортсменов в регионах страны.
Растущее мастерство наших гимнастов, достойно защищающих честь Родины на международных аренах, является результатом системного подхода к развитию этого вида спорта в нашей стране.
- Постоянное внимание, уделяемое в Узбекистане развитию спорта, в частности, детского и женского спорта, дает высокие результаты, - говорит тренер из Эстонии Юлия Тёмушкина. - Благодаря высокому спортивному потенциалу, прочной материально-технической базе, созданным условиям и возможностям, накопленному богатому опыту в вашей стране любое крупное международное спортивное мероприятие проводится на самом высоком уровне, что широко признается международной спортивной общественностью.
Наша столица несколько раз принимала этапы Кубка мира по художественной гимнастике. В 2010 году состоялся чемпионат Азии, где спортсмены состязались за право участия в I юношеской Олимпиаде. В целях широкого привлечения девочек к художественной гимнастике регулярно проводится международный турнир "Happy Caravan". В 2014 году состоялся чемпионат Азии по спортивной гимнастике среди юношей и девушек. Это престижное соревнование было значимо тем, что предоставило гимнастам континента право участия во II юношеских Олимпийских играх. Выявленные в ходе этих соревнований молодые спортсмены сегодня достойно защищают честь нашей Родины на крупных международных турнирах.
В Ташкенте состоялись 80-й конгресс Международной федерации гимнастики и Генеральная ассамблея Азиатского гимнастического союза. Все это свидетельствует о большом международном авторитете Узбекистана, достигнутых успехах в развитии гимнастики, превратившейся в нашей стране в один из наиболее массовых видов спорта.
Федерация совместно с рядом министерств и организаций осуществляет последовательную работу по исполнению постановления Президента нашей страны «О мерах по дальнейшему развитию гимнастических видов спорта в Республике Узбекистан» от 7 ноября 2016 года и постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по организации деятельности Республиканской специализированной детско-юношеской спортивной школы олимпийского резерва по гимнастике» от 18 ноября 2016 года.
Специализация школы, включавшая ранее только художественную гимнастику, после преобразования в Республиканскую специализированную детско-юношескую спортивную школу олимпийского резерва по гимнастике охватила и спортивную гимнастику и трамполин. Основной целью этого стало наряду с популяризацией всех видов гимнастики среди молодежи воспитание спортсменов, способных добиваться высоких результатов на международных аренах.
В целях подготовки, повышения профессионального мастерства и опыта тренеров, судей и других специалистов при федерации создана Республиканская школа тренеров и судей по гимнастическим видам спорта.
- Мы очень рады, что участвуем в проходящих в Узбекистане престижных соревнованиях, - говорит норвежская гимнастка Ингрид Братсберг. - Стоит позавидовать условиям и возможностям, созданным в вашей стране для занятия художественной гимнастикой. Мы уверены, что эти соревнования сохранятся в памяти каждого участника как яркое и незабываемое событие. Я также постараюсь продемонстрировать на этом престижном соревновании свое мастерство и одержать победу.
В личном первенстве честь нашей страны защищают Дилдора Рахматова, Нуринисо Усмонова, Тахмина Икромова, Хуршида Абдурауфова, Севинч Турдиева, Наргиза Жуманиёзова, Диёра Бурхонходжаева, Лола Зокирова, Фарзона Усмонова. В групповых состязаниях выступает наша команда в составе Шахризоды Арзиматовой, Екатерины Фетисовой, Шахризоды Каюмовой, Диноры Иззатуллаевой, Сунажон Сотимбоевой, Анастасии Тихоновой.