2017-04-19 | Маданият
Пойтахтимиздаги Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида тасвирий ва амалий санъат фестивали бошланди.
Ўзбекистон Бадиий академияси томонидан ҳамкор ташкилотлар билан биргаликда Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилига бағишлаб ташкил этилган мазкур фестивалнинг очилишида Ўзбекистон Бадиий академияси раиси А.Нуриддинов ва бошқалар мамлакатимизда Биринчи Президентимиз асос солган миллий тасвирий санъатни янада равнақ топтириш, унинг бетакрор мактаб ва анъаналарини бойитиб бориш, ижодкор ёшларни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш борасидаги эзгу саъй-ҳаракатлар бугунги кунда ҳам изчил давом эттирилаётганини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан ижтимоий соҳани янада ривожлантириш, таълимнинг барча бўғинларини тубдан такомиллаштириш, ёш авлодга бўлган ғамхўрликни кучайтириш юзасидан амалга оширилаётган чора-тадбирлар халқчиллиги билан юртдошларимиз эътиборини қозонди. Бу масалалар 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурида кўзда тутилган мақсадлар билан ҳамоҳанг.
Санъат ҳафталиги тадбирлари ғоят қизиқарли ва ранг-баранг бўлиб, уларда мамлакатимизнинг турли ҳудудларидан келган ижодкорлар, мусаввирлар, халқ амалий санъати усталари, дизайнерлар, ҳайкалтарошларнинг ўзаро ижодий мулоқоти учун қулай шароит яратилади. Айни пайтда фестиваль тадбирлари, турли кўргазмалар, тақдимот маросимлари, ижодий танловлар давомида янгидан-янги истеъдод соҳибларини аниқлаш, уларнинг ижод намуналари билан яқиндан танишиш имконияти пайдо бўлади.
Фестиваль доирасида Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар зали, Тошкент Фотосуратлар уйи, Халқаро маданият карвон саройи, Камолиддин Беҳзод мемориал боғ-музейи, Ўзбекистон Тасвирий санъат галереясида устоз-шогирд анъаналарининг бардавомлиги, баҳор, бугунги тинч ва осойишта кунларимизни, халқимизнинг кайфияти, руҳияти, эзгу орзу-интилишларини акс эттирувчи асарлардан иборат қизиқарли бадиий кўргазмалар бўлиб ўтади.
Нафис санъат марафони давомида Марказий кўргазмалар зали атрофи ҳамда унга туташ хиёбонда ўқувчи-ёшлар Ватанимиз, мафтункор табиат манзаралари, миллий анъана ва қадриятларимизни тасвирга кўчиради. Кулолчилик, каштадўзлик, ёғоч ўймакорлиги, ганчкорлик ва бошқа амалий санъат йўналишларида ижод қилади. Шу ернинг ўзида устоз мусаввирлар иштирокидаги маҳорат сабоқлари асосида билим ва тафаккурларини янада бойитади.
– Ушбу тадбир ғоят кўтаринки руҳда ўтмоқда, – дейди Япониянинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Нобуаки Ито. – Бу ерда тасвирий ва амалий санъатнинг кўплаб йўналишлари, Ўзбекистон ҳамда турли мамлакатларнинг маданияти ва санъати намойиш этилаётгани ижодий мулоқот учун муҳимдир. Халқларимиз тасвирий санъатидаги ҳамоҳанглик, ўхшашлик кўпроқ миниатюрада, ҳар бир детални ғоят аниқ ва мўъжаз ифодалашда яққол намоён бўлади.
Фестиваль кунлари "Энг яхши ўқув муассасаси", "Энг яхши мураббий", "Энг яхши тасвирий санъат асари", "Энг яхши амалий санъат асари", "Энг яхши кўргазма", "Энг яхши маҳорат дарси" танловлари ҳам ўтказилади.

Фестиваль изобразительного и прикладного искусства
В Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана стартовал фестиваль изобразительного и прикладного искусства.
На открытии фестиваля, организованного Академией художеств Узбекистана совместно с организациями-партнерами в рамках Года диалога с народом и интересов человека, председатель Академии художеств Узбекистана А.Нуриддинов и другие отметили, что в настоящее время продолжается начатая под руководством Первого Президента нашей страны работа по развитию национального изобразительного искусства, обогащению его школ и традиций, всесторонней поддержке и стимулированию творческой молодежи.
Принимаемые главой нашего государства Шавкатом Мирзиёевым меры по дальнейшему развитию социальной сферы, совершенствованию всех звеньев образования, усилению заботы о молодом поколении отвечают целям и задачам Государственной программы "Год диалога с народом и интересов человека" по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах.
Мероприятия фестиваля искусства интересны и разнообразны, для прибывших из различных уголков страны художников, мастеров народно-прикладного искусства, дизайнеров, скульпторов создаются условия для творческого диалога. На входящих в программу фестиваля выставках, презентациях, творческих конкурсах будут выявляться новые таланты.
В рамках фестиваля в Центральном выставочном зале Академии художеств, Ташкентском Доме фотографии, Международном караван-сарае культуры, Мемориальном саду-музее имени Камолиддина Бехзода, Галерее изобразительного искусства Узбекистана будут проводиться художественные выставки, отражающие продолжение традиций "мастер-ученик", прославляющие весну, мирные дни, мечты и устремления людей.
В Центральном выставочном зале и прилегающем к нему сквере отведены специальные места, где учащиеся профильных образовательных учреждений смогут рисовать картины, посвященные прекрасной природе родного края, национальным традициям и ценностям, создавать керамические, золотошвейные изделия, образцы резьбы по дереву и ганчу и в других направлениях народно-прикладного искусства. Здесь же будут проводиться мастер-классы с участием известных художников, что поможет молодежи повысить свое мастерство.
– Мероприятие проходит в приподнятом духе, - говорит Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в нашей стране Нобуаки Ито. - Демонстрируемые здесь многие направления изобразительного и прикладного искусства, образцы культуры и искусства Узбекистана и других стран особенно важны для творческого диалога. Созвучность изобразительного искусства наших народов особенно ярко проявляется в миниатюре, точном и чудесном отображении каждой детали.
В дни фестиваля будут проводиться конкурсы "Лучшее образовательное учреждение", "Лучший наставник", "Лучшее произведение изобразительного искусства", "Лучшее произведение прикладного искусства", "Лучшая выставка", "Лучший мастер-класс".