Одамлар турмуш фаровонлигини янада юксалтиришга хизмат қиладиган истиқболли лойиҳалар
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар, кенг кўламли бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари, йирик лойиҳалар билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 14-15 апрель кунлари Самарқанд вилоятида бўлди.
Президентимиз вилоятга ташрифининг иккинчи куни Самарқанд шаҳридаги “Алпомиш” масъулияти чекланган жамиятига ташриф буюрди. Бу ерда вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга қаратилган қатор истиқболли лойиҳалар тақдимотлари ўтказилди.
Самарқанд вилояти улкан сайёҳлик салоҳиятига эга. Туризмни ривожлантириш, сайёҳлик хизмати кўрсатиш сифатини ошириш ва йўналишларини кенгайтириш юзасидан изчил ишлар олиб борилмоқда. Бу борадаги салоҳиятни янада ошириш ва сайёҳлар оқимини кўпайтириш мақсадида Самарқанд шаҳрида эркин туристик ҳудуд барпо этиш бўйича 2017-2019 йилларга мўлжалланган лойиҳалар ишлаб чиқилган. Ушбу лойиҳаларга кўра шаҳарнинг Амир Темур кўчасида сайёҳлик-кўнгилочар меҳмонхона комплекси, Самарқанд эшкак эшиш канали бўйида қишки дам олиш маскани барпо этиш мўлжалланмоқда.
Давлатимиз раҳбарига мазкур янги сайёҳлик марказларининг имкониятлари, сайёҳларга кўрсатиладиган хизматлар, кўнгилочар масканларда халқимизнинг миллий анъана ва қадриятларини намойиш этиш бўйича ташкил этиладиган лойиҳалар ҳақида маълумот берилди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудлари каби Самарқанд вилоятида ҳам кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни жадал ривожлантириш, тадбиркорларнинг эркин фаолият кўрсатишини қўллаб-қувватлаш юзасидан кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Президентимизнинг шу йил 12 январдаги “Ургут”, “Ғиждувон”, “Қўқон” ва “Ҳазорасп” эркин иқтисодий зоналарини ташкил этиш тўғрисида”ги фармони соҳа учун кенг имкониятлар яратмоқда.
Мазкур ҳужжатга мувофиқ "Ургут" эркин иқтисодий зонасининг Ургут туманида "Ургут-1", Нуробод туманида "Ургут-2" ва Пастдарғом туманида "Ургут-3" ҳудудлари ташкил этилди. Ушбу ҳудудлар учун жами 816 гектар ер ажратилиб, уларни зарур муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси билан таъминлаш ишлари бошлаб юборилган. Бугунги кунда "Ургут-1" ҳудудида енгил саноат, маиший техника, тиббиёт жиҳозлари, фармацевтика, чарм-пойабзал, канцелярия моллари, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш бўйича лойиҳалар амалга оширилмоқда. 2017-2018 йилларга мўлжалланган 83 лойиҳа тайёрланган, уларнинг 20 таси жорий йилда ишга туширилади. Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳаларнинг иқтисодий самарадорлиги билан қизиқди.
Умумий қиймати 250 миллион долларни ташкил этувчи ушбу лойиҳалар тижорат банклари кредити ва таъсисчиларнинг маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади. Натижада 5,5 минг янги иш ўрни ташкил этилади.
Президентимиз ушбу стратегик ҳудудни ташкил этиш борасидаги ишларни тизимли йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлади. Ҳудудга салоҳиятли тадбиркорларни жалб этиш, хориждаги индустриал зоналар фаолиятини ўрганиш ва илғор тажрибаларни амалиётга татбиқ этиш лозимлиги, Ургут туманида муайян коллежни танлаб, иқтисодий зонада фаолият кўрсатадиган кадрлар тайёрлаш, бундай тажрибани “Қўқон”, “Ғиждувон”, "Ҳазорасп" эркин иқтисодий зоналарига ҳам жорий этиш кераклиги қайд этилди.
Тадбиркорлар билан мулоқотда яратилаётган қулай ишбилармонлик муҳитидан самарали фойдаланиш, маҳсулотлар сифатини ошириш, экспорт фаолиятини ривожлантириш, ташқи бозорларни ўрганиш ва хорижлик ишбилармонлар билан ҳамкорликни кенгайтириш юзасидан тавсиялар берилди.
Президентимиз Самарқанд шаҳрининг Даҳбед кўчасидан Пайариқ туманидаги Имом Бухорий мажмуасига олиб борувчи Нурафшон кўчасини ободонлаштириш лойиҳаси билан танишди.
Нурафшон кўчасида кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилиб, атрофдаги эски ва бугунги кун талабларига жавоб бермайдиган бинолар ўрнида шаҳарсозлик талаблари асосида замонавий турар жойлар, ижтимоий объектлар қурилади.
Давлатимиз раҳбари шаҳарнинг Жомий кўчасидаги Ёшлар марказини реконструкция қилиш, ҳайвонот боғи қуриш лойиҳаларини кўздан кечирар экан, бу борадаги ишларни аҳолининг фикри ва таклифлари асосида амалга ошириш, миллий меъморлик ва замонавий архитектура анъаналарини ҳисобга олиш бўйича кўрсатмалар берди.
Самарқанд шаҳрини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастури доирасида 2017-2018 йилларда саноат соҳасида 125 инвестицион лойиҳа амалга оширилади. Озиқ-овқат ва енгил саноат, чарм-пойабзал, фармацевтика, мебель ва қоғозни қайта ишлаш, электротехника, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, нефть-кимё ва бошқа соҳаларда кўзда тутилаётган лойиҳалар вилоятни изчил ривожлантиришга, аҳолининг ҳаёт сифатини янада яхшилашга қаратилган. Мазкур лойиҳаларнинг ҳаётга татбиқ этилиши 6 минг 300 дан ортиқ кишининг ишли бўлишига хизмат қилади.
Вилоятда “Ўзқурилишматериаллари” акциядорлик жамияти томонидан 163 лойиҳа амалга оширилмоқда.
Нуробод туманида “Навоий металлмаш” ва Хитойнинг “Gezhouba Group sement Co.LTD” корхоналари ҳамкорлигида цемент ишлаб чиқариш режалаштирилган. Йилига 2 миллион тонна маҳсулот ишлаб чиқариш қувватига эга ушбу корхонада 530 янги иш ўрни яратилади.
Пастдарғом туманида қуриладиган “Самарқанд Афросиёб цемент” корхонаси фойдаланишга топширилгач, 300 киши иш билан таъминланади. Корхонани 2018 йилда ишга тушириш мўлжалланган.
Шавкат Мирзиёев “Ургут” эркин иқтисодий зонаси ҳудудида маиший техникалар ишлаб чиқариш бўйича лойиҳаларни кўздан кечирди.
“Ўзэлтехсаноат” акциядорлик жамияти ва “Ideal Elektro Lyuks” масъулияти чекланган жамияти томонидан Туркиянинг “Odul” компанияси билан ҳамкорликда газ плиталар, электр духовка, кир ювиш машиналари ишлаб чиқариш бўйича амалга оширилаётган лойиҳаларнинг умумий қиймати 7 миллион долларни ташкил этади. Товарларнинг маълум қисми экспорт қилинади.
“Coven Elektro” масъулияти чекланган жамияти томонидан йилига 30 минг дона замонавий чангютгич ишлаб чиқариш мўлжалланмоқда.
Президентимиз мазкур лойиҳалар билан танишар экан, аҳолининг маиший техникалар билан таъминлангани унинг турмуш даражасининг асосий кўрсаткичларидан бири эканини таъкидлади. Маҳсулотларни дунё бозорига олиб чиқиш, “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” брендини янада кенг оммалаштириш бўйича зарур кўрсатмалар берилди.
Миллий банк томонидан фармацевтика соҳасида амалга оширилаётган лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди. “Optima Sobirjon”, “Perfect Pharma Group” масъулияти чекланган жамиятлари ва “Samarkand England eko medical” қўшма корхонасида 200 дан ортиқ иш ўрни яратиш мўлжалланган.
Шу ерда вилоятда соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш, спортни янада оммалаштириш, аҳолига маиший хизмат кўрсатиш борасидаги лойиҳалар тақдимоти ҳам ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон Республикаси Президентининг Самарқанд вилоятидаги Халқ қабулхонасини бориб кўрди.
Самарқанд шаҳри, Даҳбед кўчаси, 32-уйда жойлашган ушбу қабулхонада фуқароларни қабул қилиш, мурожаатларни кўриб чиқиш ва ҳал этиш учун барча зарур шароит яратилган. Президентимиз Халқ қабулхоналари халқ билан мулоқот учун эркинлик ва қулайлик яратгани, энди асосий эътиборни одамларни рози қилишга қаратиш зарурлигини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев 2016 йил 5 октябрь куни Самарқанд вилоятига ташрифи чоғида Самарқанд шаҳрида транспорт тизимини янада яхшилаш масаласига алоҳида эътибор қаратди ва трамвай линияларини барпо этиш зарурлигини таъкидлади. Ўтган қисқа вақтда бу борада зарур чора-тадбирлар амалга оширилди. Шаҳар кўчаларида пўлат излар ётқизилди.
Президентимиз 15 апрель куни Самарқанд шаҳрида Темир йўл вокзали – Сартепа йўналиши бўйича трамвай қатнови йўлга қўйилишига бағишланган тадбирда иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари бир гуруҳ самарқандликлар билан “Тарих музейи” бекатидан “Темир йўл вокзали” бекатигача трамвайда бирга келди. Самимий мулоқот чоғида мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, аҳоли фаровонлигини янада оширишга қаратилаётган алоҳида эътибор ҳақида сўз борди.
Икки томонлама қатновга мўлжалланган йўлда электр билан таъминловчи тўртта подстанция ва битта депо қурилди. Темир йўл вокзали билан Сартепа оралиғидаги 7,2 километрлик йўналишда 8 трамвай ҳаракатланади. Самарқанд шаҳрида тўртта йўналиш бўйича 20 трамвай қатнови йўлга қўйилиши белгиланган.
Шунинг билан Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Самарқанд вилоятига ташрифи ниҳоясига етди. Ушбу ташриф 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ҳамда “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” Давлат дастуридаги мақсад-вазифалар ижросининг амалий ифодаси бўлди. Ташриф давомида белгилаб берилган кенг кўламли вазифалар, муҳокама қилинган йирик лойиҳалар вилоят тараққиётини янги босқичга кўтаради. Одамлар билан самимий мулоқотлар вилоят аҳлига куч-қувват, катта хурсандчилик бағишлади.

Перспективные проекты, способствующие дальнейшему повышению уровня жизни людей
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, крупными проектами на местах, диалога с народом 14-15 апреля побывал в Самаркандской области.
Президент нашей страны на второй день поездки в Самаркандскую область посетил общество с ограниченной ответственностью “Алпомиш”. Здесь состоялась презентация ряда перспективных проектов, нацеленных на социально-экономическое развитие области.
Самаркандская область имеет колоссальный туристический потенциал. В регионе проводится последовательная работа по развитию туризма, повышению качества сервиса и расширению видов оказываемых услуг. В целях дальнейшего развития этого потенциала и широкого привлечения туристов разработаны проекты по созданию в городе Самарканде свободной туристической зоны в 2017-2019 годах. Согласно этим проектам возводятся туристическо-развлекательный гостиничный комплекс на улице Амира Темура и комплекс зимнего отдыха у Самаркандского гребного канала.
Главе нашего государства была представлена информация о возможностях новых туристических центров, услугах, которые будут оказываться туристам, организуемых мероприятиях по демонстрации гостям уникальных традиций и ценностей нашего народа.
В Самаркандской области, как и во всех регионах нашей страны, осуществляются широкомасштабные меры по динамичному развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, поддержке деятельности предпринимателей. Указ Президента нашей страны "О создании свободных экономических зон "Ургут", "Гиждуван", "Коканд" и "Хазарасп" от 12 января текущего года создает широкие возможности в этом направлении.
В рамках исполнения данного документа созданы территории "Ургут-1" в Ургутском районе, "Ургут-2" в Нурабадском районе и "Ургут-3" в Пастдаргомском районе свободной экономической зоны "Ургут". Под эти территории выделено 816 гектаров площадей, начаты работы по обеспечению их необходимой инженерно-коммуникационной инфраструктурой. На территории "Ургут-1" реализуются проекты по организации производства продукции легкой промышленности, бытовой техники, медицинского оборудования, фармацевтической, кожевенно-обувной продукции, канцелярских товаров и строительных материалов. В 2017-2018 годах намечено осуществить 83 проекта, 20 из них будут завершены в текущем году. Глава нашего государства поинтересовался их экономической эффективностью.
Эти проекты общей стоимостью 250 миллионов долларов будут профинансированы за счет кредитов коммерческих банков и средств учредителей. В результате будет создано 5,5 тысячи новых рабочих мест.
Президент нашей страны отметил необходимость наладить системную работу по организации деятельности данной стратегической зоны, привлекать сюда предпринимателей, изучать деятельность индустриальных зон за рубежом и внедрять передовой опыт. Подчеркивалась необходимость налаживания подготовки кадров в одном из колледжей Ургутского района, которые будут работать в экономической зоне, внедрения подобной практики и в отношении свободных экономических зон "Коканд", "Гиждуван" и "Хазарасп".
В беседе с предпринимателями глава нашего государства дал рекомендации по эффективному использованию создаваемого в нашей стране благоприятного делового климата, повышению качества продукции, развитию экспортной деятельности, изучению внешнего рынка и расширению сотрудничества с иностранными деловыми партнерами.
Президент нашей страны ознакомился с проектом благоустройства улицы Нурафшон, связывающей улицу Дахбед города Самарканда и комплекс Имама Бухари в Пайарыкском районе.
В результате проводимой созидательной работы на месте старых и не отвечающих современным требованиям зданий на улице Нурафшон будут построены новые жилые дома и социальные объекты.
Глава нашего государства, знакомясь с проектами по реконструкции Центра молодежи на улице Жами, строительству зоопарка, дал указания по учету мнений населения при реализации проектов, традиций национального зодчества и требований современной архитектуры.
В рамках программы социально-экономического развития города Самарканда в 2017-2018 годах намечено реализовать 125 инвестиционных проектов, которые будут осуществлены в сферах пищевой, кожевенно-обувной и легкой промышленности, фармацевтики, электротехники, мебельного производства, переработки бумаги, индустрии стройматериалов, нефтехимической и других отраслях, нацеленных на дальнейшее развитие области, повышение качества жизни населения. Реализация проектов будет способствовать трудоустройству более 6,3 тысячи человек.
Акционерным обществом “Узкурилишматериаллари” в области реализуются 163 проекта.
В Нурабадском районе предприятием “Навоий металлмаш” и китайской компанией “Gezhouba Group sement Co.LTD” планируется наладить производство цемента. На предприятии мощностью 2 миллиона тонн продукции в год будет создано 530 рабочих мест.
В Пастдаргомском районе ожидается введение в строй предприятия “Самарканд Афросиёб цемент”, которое обеспечит работой 300 человек. Пуск предприятия намечен на 2018 год.
Шавкату Мирзиёеву были представлены проекты по организации производства бытовой техники в свободной экономической зоне “Ургут”.
Акционерным обществом “Узэлтехсаноат” и ООО “Ideal Elektro Lyuks” совместно с турецкой компанией “Odul” реализуются проекты общей стоимостью 7 миллионов долларов по выпуску газовых плит, электрических духовок, стиральных машин. Часть продукции будет экспортироваться.
ООО “Coven Elektro” планирует выпускать современные пылесосы. Предприятие будет изготавливать в год 30 тысяч единиц такой продукции.
Знакомясь с этими проектами, Президент нашей страны отметил, что обеспеченность населения современной бытовой техникой является одним из основных показателей уровня жизни. Дано поручение по экспорту продукции на мировой рынок, дальнейшему продвижению бренда "Сделано в Узбекистане".
Состоялась презентация проектов в фармацевтической сфере, осуществляемых при поддержке Национального банка внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан. В ООО “Optima Sobirjon”, “Perfect Pharma Group” и на совместном предприятии “Samarkand England eko medical” намечено создать более 200 рабочих мест.
Также представлены проекты по развитию здравоохранения, дальнейшей популяризации спорта, бытовому обслуживанию населения.
Глава нашего государства посетил Народную приемную Президента Республики Узбекистан в Самаркандской области.
В приемной, расположенной в доме № 32 по улице Дахбед города Самарканда, созданы все необходимые условия для приема граждан, рассмотрения обращений и принятия решений по ним. Президент нашей страны отметил, что народные приемные стали действенным и удобным средством диалога с народом, теперь основное внимание необходимо уделить тому, чтобы люди были довольны их работой.
Шавкат Мирзиёев в ходе состоявшейся 5 октября 2016 года поездки в Самаркандскую область обратил особое внимание на вопрос дальнейшего улучшения транспортной инфраструктуры Самарканда. Отмечалась необходимость прокладки трамвайных линий.
За истекшее короткое время осуществлены необходимые работы в этом направлении. На улицах города проложены стальные пути для организации движения трамваев.
Президент нашей страны 15 апреля принял участие в мероприятии, посвященном пуску в Самарканде трамвая по маршруту "Железнодорожный вокзал – Сартепа".
Глава нашего государства совершил вместе с группой жителей области поездку на трамвае от остановки "Тарих музейи" до остановки "Темир йул вокзали". В ходе искренней беседы говорилось об осуществляемых в нашей стране реформах, уделяемом внимании дальнейшему повышению благосостояния народа.
Протяженность двухколейной трамвайной линии составляет 7,2 километра. Для ее обслуживания построены четыре электроподстанции и одно депо. На маршруте между железнодорожным вокзалом и Сартепой будут курсировать 8 трамваев. В Самарканде планируется организовать движение 20 трамваев по четырем маршрутам.
На этом поездка Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Самаркандскую область завершилась. Она стала практическим воплощением исполнения целей и задач Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Государственной программы "Год диалога с народом и интересов человека". Определенные в ходе визита широкомасштабные задачи, обсужденные крупные проекты поднимут развитие области на новый уровень, искренний диалог с народом придал новую силу и радость жителям области.