Халқаро пресс-клубда ташқи сиёсат масалалари муҳокама қилинди
Тошкентда 14 апрель куни Халқаро пресс-клубнинг Ўзбекистон ташқи сиёсатининг янги босқичдаги долзарб масалаларига бағишланган анжумани бўлиб ўтди. Унда Халқаро пресс-клуб Жамоатчилик кенгаши, мамлакатимиздаги дипломатик корпус ва халқаро ташкилотлар раҳбар ва вакиллари, журналистлар иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раисининг биринчи ўринбосари, Халқаро пресс-клуб Жамоатчилик кенгаши раиси С.Сафоев, ташқи ишлар вазири А.Комилов мазкур анжуман Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегияси дастури контекстида ташкил этилганини, ушбу ҳужжат ижтимоий ҳаётнинг барча соҳаларини қамраб олганини алоҳида таъкидлади. Кенг жамоатчилик муҳокамасидан ўтган Ҳаракатлар стратегиясининг бешинчи йўналиши ташқи сиёсат ва ташқи иқтисодий фаолият билан боғлиқ экани, унинг барча йўналишлари, авваламбор, халқимиз учун муносиб турмуш шароити яратиш, мамлакатимизнинг жаҳон ҳамжамиятидаги нуфузини янада ошириш, тинчлик ва барқарорлик, хавфсизликни таъминлашга қаратилгани қайд этилди. Зеро, хавфсизлик фаровонлик омилидир. Бу ташқи сиёсатнинг асосий йўналишларидан бири ҳисобланади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида олиб борилаётган ташқи сиёсат минтақа давлатлари учун муҳим аҳамият касб этмоқда. Давлатимиз раҳбари илк давлат ташрифларини Туркманистон, Қозоғистон ва Россияга амалга оширгани мамлакатимиз ташқи сиёсатида яхши қўшничилик муносабатларига алоҳида эътибор қаратилаётганининг амалий исботидир.
Президентимизнинг мазкур давлат ташрифлари мамлакатимиз ташқи сиёсатининг устувор йўналишларини намоён этди. Давлатимиз раҳбари ташрифлари тафсилотлари ва натижалари нафақат сиёсий доираларда, балки жамоатчилик ва экспертлар орасида кенг муҳокама қилинди. Олий даражадаги учрашувлар доирасида иқтисодиёт, савдо, сармоя, ёқилғи-энергетика, транспорт ва транспорт коммуникациялари, соғлиқни сақлаш, банк-молия, туризм, озиқ-овқат ва енгил саноат, маданият, фан-таълим каби кўплаб соҳаларда ҳамкорликни ривожлантиришга оид имзоланган ҳужжатлар муҳим стратегик аҳамиятга эга. Тадбирда буларнинг барчаси мамлакатимизнинг давлатлараро муносабатларини янада тараққий эттиришга, эришилган келишувлар самарадорлигини оширишга, хавфсизлик соҳасида долзарб масалаларни ҳал этишга, иқтисодий рақобатбардошликни янада кучайтиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Очиқ мулоқот тарзида ўтган учрашувда Ўзбекистон ташқи сиёсатини ривожлантиришнинг янги устувор йўналишлари, ташқи сиёсат концепциясининг асосий тамойиллари, қўшни давлатлар, минтақалараро стратегик шериклар билан дўстона муносабатларни янада мустаҳкамлаш, шунингдек, Ўзбекистоннинг денгизга чиқишини, халқаро савдода фаол иштирокини, хавфсизлик ва иқтисодий тараққиётини таъминлашга хизмат қилувчи давлатлараро ҳамкорликни янада ривожлантириш каби долзарб масалалар хусусида атрофлича фикр алмашилди.
Анжуман иштирокчилари Ўзбекистон ташқи сиёсатининг долзарб масалалари, хусусан, халқаро ва минтақавий муаммолар, трансчегаравий дарёлардан, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, мамлакатимиз инвестициявий салоҳиятини янада ошириш, гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш, транспорт коридорларини яратиш, мамлакатимизнинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари фаолиятини янада фаоллаштиришга оид саволларига жавоб олди.

В Международном пресс-клубе обсуждены актуальные вопросы внешней политики
В Ташкенте 14 апреля состоялось заседание Международного пресс-клуба, посвященное обсуждению актуальных вопросов внешней политики Узбекистана на современном этапе. В нем приняли участие члены Общественного совета Международного пресс-клуба, главы и представители аккредитованного в нашей страны дипломатического корпуса и международных организаций, журналисты.
Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Общественного совета Международного пресс-клуба С.Сафоев, министр иностранных дел А.Комилов отметили, что заседание организовано в контексте Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан, охватывающей все сферы жизни нашей страны. Подчеркивалось, что пятое направление Стратегии действий, прошедшей широкое обсуждение общественностью, связано с внешней политикой и внешнеэкономической деятельностью и что все ее задачи нацелены, прежде всего, на создание достойных условий жизни для нашего народа, дальнейшее повышение авторитета нашей страны в мировом сообществе, обеспечение мира, стабильности и безопасности, являющихся залогом благополучия и процветания. Достижение этих целей является одним из основных направлений внешней политики нашего государства.
Осуществляемая под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева внешняя политика имеет важное значение для стран региона. То, что руководитель Узбекистана совершил первые государственные визиты в Туркменистан, Казахстан и Россию, является практическим подтверждением того, что во внешней политике нашей страны уделяется особое внимание укреплению добрососедских отношений.
Эти государственные визиты Президента нашей страны определили приоритеты внешней политики Узбекистана. Подробности и результаты визитов главы нашего государства широко обсуждались не только в политических кругах, но и среди общественности и экспертов. Документы, подписанные в рамках встреч на высшем уровне и направленные на дальнейшее развитие сотрудничества в сферах экономики, торговли, инвестиций, топливно-энергетической, транспорта и транспортных коммуникаций, здравоохранения, в банковско-финансовом секторе, в области туризма, пищевой и легкой промышленности, культуры, науки и образования, имеют важное стратегическое значение. На заседании отмечалось, что все это будет служить дальнейшему развитию межгосударственных отношений, повышению эффективности достигнутых договоренностей, решению актуальных вопросов в сфере безопасности, дальнейшему усилению экономической конкурентоспособности.
На встрече, прошедшей в формате открытого диалога, состоялся подробный обмен мнениями по таким актуальным вопросам, как новые векторы развития внешней политики Узбекистана, основные принципы внешнеполитической концепции страны, выстраивание гармоничных отношений с соседними государствами, а также стратегическими региональными партнерами, развитие отношений со странами, которые обеспечат Узбекистану выход к морю, интеграция в мировую торговлю, безопасность и экономическое развитие.
Участники заседания получили ответы на вопросы, касающиеся актуальных аспектов внешней политики Узбекистана, в частности, рационального использования трансграничных рек и водных ресурсов, дальнейшего повышения инвестиционного потенциала нашей страны, развития гуманитарного сотрудничества, создания транспортных коридоров, дальнейшей активизации деятельности дипломатических представительств Узбекистана за рубежом.