Самарқандда трамвай қатнай бошлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2016 йилнинг 5 октябрь куни Самарқанд вилоятига ташриф буюрганида Самарқанд шаҳрида транспорт тизимини янада яхшилаш масаласига алоҳида эътибор қаратган эди. Аҳолига қулайлик яратиш ҳамда шаҳар атроф-муҳити мусаффолигини таъминлаш борасида замонавий трамвай линияларини барпо этиш зарурлиги таъкидлаганди.
Ушбу эзгу мақсадни амалга ошириш юзасидан ўтган қисқа вақт ичида тегишли ташкилотлар томонидан зарур чора-тадбирлар амалга оширилди. Трамвай қатновини йўлга қўйиш мақсадида шаҳар кўчаларида пўлат излар ётқизилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 15 апрель куни Самарқанд шаҳрида Темирйўл вокзали – Сартепа йўналиши бўйича трамвай қатнови йўлга қўйилишига бағишланган тадбирда иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари "Тарих музейи" бекатидан "Темир йўл вокзали" бекатигача вилоят фаоллари билан бирга трамвайда келди. Самимий мулоқот чоғида мамлакатимиз ҳудудларида амалга оширилаётган ислоҳотлар, аҳоли фаровонлигини янада оширишга қаратилаётган эътибор ҳақида сўз борди.
Икки томонлама қатновга мўлжалланган йўлда электр билан таъминловчи тўртта подстанция ва битта депо қурилди. Темир йўл вокзали билан Сартепа ўртаси 6,4 километрни ташкил этадиган йўналишда 8 трамвай ҳаракатланади.
Президентимиз трамвайларни бошқариш учун малакали ҳайдовчилар тайёрлашни йўлга қўйиш кераклигини алоҳида таъкидлади.
Самарқанд шаҳрида тўртта йўналиш бўйича 20 трамвай қатнови амалга оширилиши белгиланган. Мазкур йўналишдан ташқари келгусида Темир йўл вокзали – Сиёб деҳқон бозори, Темир йўл вокзалидан Спитамен кўчаси орқали Кимё заводигача, Темир йўл вокзалидан Нарпай кўчаси орқали Кимёгарлар қўрғонигача трамвай линиялари очилади.

В Самарканде начали курсировать трамваи
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в ходе состоявшейся 5 октября 2016 года поездки в Самаркандскую область обратил особое внимание на вопрос дальнейшего улучшения транспортной инфраструктуры Самарканда. Отмечалась необходимость прокладки трамвайных линий с целью создания удобств для населения и охраны окружающей среды.
За истекший короткий период времени соответствующими организациями были осуществлены необходимые меры. На улицах города проложены стальные пути для организации движения трамваев.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 15 апреля принял участие в мероприятии, посвященном пуску в Самарканде трамвая по маршруту "Железнодорожный вокзал – Сартепа".
Глава нашего государства совершил вместе с активом области поездку на трамвае от остановки "Тарих музейи" до остановки "Темир йул вокзали". В ходе искренней беседы говорилось об осуществляемых в регионах нашей страны реформах, уделяемом внимании дальнейшему повышению благосостояния народа.
Протяженность двухколейной трамвайной линии составляет 6,4 километра. Для ее обслуживания построены четыре электроподстанции и одно депо. На маршруте между железнодорожным вокзалом и Сартепой будут курсировать 8 трамваев.
Президент нашей страны особо отметил необходимость налаживания подготовки квалифицированных водителей для управления трамваями.
В Самарканде планируется организовать движение 20 трамваев по четырем маршрутам, в том числе от железнодорожного вокзала до Сиабского дехканского рынка, от вокзала по улице Спитамена до химзавода и от вокзала по улице Нарпай до поселка Кимёгарлар.