Президентимиз ҳар бир иш ўрнининг аҳамияти ҳақида гапирди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Самарқанд вилоятида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, олиб борилаётган ислоҳотлар жараёни билан яқиндан танишмоқда.
Давлатимиз раҳбари Жомбой туманидаги “Ғалла Осиё нон” масъулияти чекланган жамиятида бўлиб, вилоятда яқин вақтлар ичида амалга ошириладиган йирик лойиҳалар тақдимотида иштирок этди.
Дастлаб Президентимизга "Шарқ саноат" концерни таркибида ташкил этилган интенсив кўчат етиштириш лойиҳаси ҳақида маълумот берилди. Польшадан келган мутахассислар янги технологиянинг аҳамияти, афзалликлари ҳақида сўзлаб берди. Мазкур усул асосида етиштирилган кўчатлар касалликка чидамлилиги, тезпишарлиги билан бошқаларидан ажралиб туради.
Самарқандда картошка етиштириш бўйича янги марказ ташкил қилиш бўйича кўрсатмалар берилди. Марказнинг ҳудудлараро филиаллари ташкил қилинади. Вилоятларда мазкур йўналишда лабораториялар очиш кераклиги қайд этилди.
Булунғур туманида ташкил этилаётган “Тоҳир” масъулияти чекланган жамияти лойиҳаси ҳақида сўзлаб берилди. Мамлакатимизда аҳолини йил давомида сабзавотлар, картошка, мева ва полиз маҳсулотлари билан барқарор таъминлаш, ташқи бозорларда харидоргир ва рақобатбардош бўлган ҳўл мева ва қайта ишланган мева-сабзавот маҳсулотларини экспорт қилиш ҳажмини кўпайтириш бўйича самарали ишлар амалга оширилмоқда.
Дунё бозорида юртимизда етиштирилган сархил қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига талаб юқори. Янги ташкил этилаётган жамият мутахассислари бу борада талаб ва таклифларни атрофлича ўрганиб, лойиҳани жорий йилнинг учинчи чорагида фойдаланишга топширишни режалаштирган.
Ўн бир гектар майдонда барпо этиладиган корхона йилига 12 минг тонна мева-сабзавот маҳсулотларини қайта ишлаш қувватига эга.
Президентимизга тақдим қилинган кейинги учта лойиҳа ҳам шу йўналишда. Булар Булунғур туманидаги “Самарқанд гарден пласт” ва Жомбой туманидаги “Грин агро экспорт” масъулияти чекланган жамиятлари ҳамда “Мароқанд мева-сабзавот” фермер хўжалиги томонидан мева-сабзавот маҳсулотларини саралаш, қайта ишлаш, қадоқлаш марказини ташкил этиш лойиҳаларидир.
Лойиҳалар ҳақида Президентимизга батафсил маълумот берилди: ташкил этиладиган янги иш ўринлари, экспорт ҳажми, ташаббускор томонидан сарфланадиган маблағлар, банклар томонидан ажратилаётган кредитлар, замонавий ускуналарнинг имкониятлари ҳақида алоҳида тўхталиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни янада такомиллаштириш бўйича зарур тавсиялар берди.
Шавкат Мирзиёев Оқдарё туманидаги "Юнусжон аҳли" оилавий корхонаси томонидан соя оқсили изоляти ишлаб чиқариш лойиҳаси билан танишди. Йилига 26 тонна соя донини қайта ишлаш қувватига эга корхона Хитойнинг етакчи компанияларининг замонавий ускуналари билан жиҳозланади. Жорий йилнинг декабрь ойида фойдаланишга топшириладиган корхонада соя ёғи, уни, оқсил изоляти ишлаб чиқарилади.
Президентимиз яратиладиган иш ўринлари билан қизиқди. Корхонада 80 кишининг бандлигини таъминлаш кўзда тутилгани айтилди.
Биз учун ҳар битта иш ўрни муҳим. Лоақал иккита одамни иш билан таъминлаган тадбиркорни бошимизда кўтаришга тайёрмиз, деди Президентимиз. Чунки инсоннинг иш билан таъминланиши унинг оиласи фаровон бўлишига, эртасига, давлатга ишончи ошишига асос бўлади.

Шавкат Мирзиёев: "Для нас важно каждое рабочее место"
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев непосредственно знакомится с осуществляемой в Самаркандской области созидательной работой, процессом проводимых реформ.
Глава нашего государства посетил ООО “Галла Осиё нон” в Джамбайском районе, где состоялась презентация крупных проектов, которые будут реализованы в области в ближайшее время.
Президенту нашей страны была представлена информация о проекте выращивания интенсивных саженцев в концерне "Шарк саноат". Специалисты из Польши рассказали о значении и преимуществах современной технологии. Саженцы, выращенные на основе данного метода, отличаются стойкостью к заболеваниям, скороспелостью.
Были даны поручения по организации в Самарканде нового центра по выращиванию картофеля и его межрегиональных филиалов. Подчеркивалась необходимость открытия в областях лабораторий в этом направлении.
Состоялась презентация проекта организуемого в Булунгурском районе ООО “Тохир”. В нашей стране осуществляется эффективная работа по стабильному круглогодичному обеспечению населения овощами, картофелем, фруктами и бахчевой продукцией, увеличению объемов экспорта востребованной и конкурентоспособной на внешних рынках свежей и переработанной плодоовощной продукции.
На мировом рынке высок спрос на выращенную в нашей стране сельхозпродукцию. Специалисты образуемого предприятия, всесторонне изучив спрос и предложение в этом направлении, намечают сдать в эксплуатацию объект в третьем квартале текущего года.
Предприятие, которое займет одиннадцать гектаров, будет перерабатывать 12 тысяч тонн плодоовощной продукции в год.
Представленные вниманию Президента нашей страны Шавката Мирзиёева следующие три проекта аналогичны. Это проекты по созданию ООО “Самарканд гарден пласт” в Булунгурском районе и “Грин агро экспорт” в Джамбайском районе, а также фермерским хозяйством “Мароканд мева-сабзавот” центра сортировки, переработки и фасовки плодоовощной продукции.
Президенту нашей страны была предоставлена подробная информация, особый акцент при этом был сделан на намечаемых к организации новых рабочих местах, экспортном объеме, предполагаемых затратах инициаторов, выделяемых банками кредитах, возможностях современного оборудования.
Глава нашего государства дал необходимые рекомендации по дальнейшему совершенствованию проектов.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом производства изолята соевого белка семейным предприятием "Юнусжон ахли" Акдарьинского района. Предприятие мощностью переработки 26 тонн сои в год будет оснащено современным оборудованием ведущих компаний Китая. На предприятии, сдача в эксплуатацию которого намечается на декабрь текущего года, будут производиться соевое масло, соевая мука, изолят белка.
Президент нашей страны поинтересовался создаваемыми рабочими местами. Было отмечено, что на предприятии предусмотрено обеспечение занятости 80 человек.
Для нас важно каждое рабочее место. Мы готовы благодарить каждого предпринимателя, который обеспечил работой хотя бы двух человек, сказал Президент нашей страны, так как трудозанятость человека служит основой благополучия его семьи, повышения его уверенности в завтрашнем дне, роста доверия к государству.