Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Сунь Лицзе билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида 2017 йил 12 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси биринчи ўринбосари С.Сафоевнинг Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Сунь Лицзе билан учрашуви бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида сиёсий, савдо-иқтисодиий, инвестициявий, маданий-гуманитар соҳаларда икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва кенгайтириш юзасидан фикр алмашилди.
Томонлар ҳамкорликнинг барча йўналишлари бўйича икки томонлама муносабатларни, шу жумладан парламентлараро алоқаларни янада ривожлантиришдан манфаатдорлигини билдирдилар.
Шундан келиб чиққан ҳолда шу йилнинг май ойида Бутунхитой халқ вакиллари йиғилиши доимий қўмитасининг раиси ва бош котиби Ван Чэн бошчилигидаги Хитой делегациясининг Ўзбекистон Республикасига қиладиган ташрифига тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама этилди.

Встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Сунь Лицзе
12 апреля 2017 года в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоева с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан Сунь Лицзе.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по дальнейшему укреплению и расширению взаимодействия между двумя странами в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной сферах.
Стороны отметили взаимную заинтересованность в дальнейшем развитии двусторонних отношений по всем направлениям сотрудничества, в том числе межпарламентских связей.
В этом контексте были обсуждены вопросы подготовки визита в Республику Узбекистан китайской делегации во главе с заместителем Председателя и генеральным секретарем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Ван Чэнем в мае т.г.