2017 йилнинг 3-7 апрель кунлари Самарқанд вилояти Давлат санитария-епидемиология назорати маркази негизида Ҳалқаро атом энергияси агентлиги (ҲАЕА) кўмагида йирик оммавий тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш даврида радиациявий ва ядровий хавфсизликни таъминлаш чора-тадбирларига бағишланган ўқув курси ўтказилди.
Ушбу тадбирда ҲАЕА экспертлари Э. Палади (Австрия), А. Карлос (Бразилия), Р. Душ-Сантос (Бразилия) ва Ю. Склянчук (Украина)лар ўргатувчи-йўриқчи сифатида, Фавқулодда вазиятлар, Ички ишлар ва Соғлиқни сақлаш вазирликлари ҳамда Давлат божхона қўмитаси ходимлари эса ўрганувчилар сифатида иштирок этишди.
Ўқув курси мавзуга оид маърузалар, семинарлар, гуруҳли амалий ва дала ўқув машғулотлари шаклида ўтказилди.
Ядровий ва радиациявий терроризм таҳдидининг долзарблиги ошиб бораётганлигини инобатга олган ҳолда, республикамизда ўтказиладиган йирик оммавий тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш давомида радиациявий хавфсизликни таъминлаш тегишли вазирлик ва идораларнинг асосий вазифаларидан бирига айланмоқда.
Бу борада ҲАЕАнинг узоқ йиллар давомида тўплаган бой тажриба, малакали экспертлар ҳамда замонавий қурол-аслаҳаларга эга эканлигини хисобга олиб, Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати томонидан ушбу ташкилот билан радиациявий хавфсизликни таъминлаш соҳасида ҳамкорлик қилиш борасида 2017 йилга алоҳида режа ишлаб чиқилган ва ижрога қаратилган.
Ушбу режага мувофиқ йил давомида бир қатор ўқув курслари ва семинарлар, уларда олинган билим ва кўникмаларни амалда синовдан ўтказиш учун эса намунавий махсус-тактик ўқув машқи ўтказиш режалаштирилган.
Самарқанд шаҳрида ўтказилган ўқув курси иштирокчилари ҳам келажакда аҳоли ва ҳудудларнинг ядровий, радиациявий хавфсизлигини таъминлашга қаратилган фаолиятлари учун зарур бўлган назарий билим ва амалий кўникмаларга эга бўлдилар, десак муболаға бўлмайди.

На пути обеспечения радиационной безопасности
В рамках согласованного Правительством Республики Узбекистан «Совместного плана дейсттвий по обеспечению радиационной и ядерной безопасности при проведении крупномасштабных общественных мероприятий»
3-7 апреля 2017 года на базе Центра государственного санитарно-эпидемиологического надзора Самаркандской области проведен учебный курс по организации и обеспечению радиационной и ядерной безопасности в ходе подготовки и проведения крупномасштабных общественных мероприятий.
Данный учебный курс организован и проведен при поддержке МАГАТЭ и с участием его экспертов Е.Палади (Австрия), А.Карлоса (Бразилия), Р.Душ-Сантоса (Бразилия) и Ю.Склянчука (Украина).
Учебный курс проведен в виде лекций, семинаров, групповых и практических упражнений.
В качестве обучаемых на данном курсе приняли участие представители МЧС, МВД, Минздрава, ГИ «Саноатгеоконтехназорат» и ГТК.
Организация и осуществление радиационного (ядерного) мониторинга мест проведения крупномасштабных общественных мероприятий с учетом сохраняющихся угроз ядерного и радиологического терроризма является важной и неотъемлемой частью обеспечения безопасности населения и территорий.
Эксперты МАГАТЭ имеют значительный опыт в области организации и обеспечения радиационной (ядерной) безопасности при проведении крупных массовых мероприятий, а также необходимую для этого современную высокотехнологичную материально-техническую базу.
По итогам проведенного учебного курса обучаемые укрепили и обогатили теоретические знания и практические навыки в области организации и осуществления мер по обеспечению радиационной и ядерной безопасности в ходе подготовки к массовым общественным мероприятиям и при их проведении.