Жамоат транспорти истиқболлари
2017 йилнинг 11 март куни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг "Тошкент шаҳрида йўловчи ташиш транспортини янада ривожлантириш чоралари тўғрисида"ги 129 сонли қарори қабул қилинди. Ушбу қарорда 2017-2019 йиллар пойтахт Тошкентда жамоат транспорти тизимида қилиниши лозим бўлган ишлар истиқболи белгилаб берилган.
Унда, хусусан, Тошкент шахрида жамоат транспорти фаолиятини янги босқичга кўтариш, қатновлар хавфсизлигини янада ошириш, йўловчиларга юқори маданиятли хизмат кўрсатиш, "Тошшаҳартрансхизмат"АЖ таркибидаги автокорхоналарнинг молиявий аҳволи ва инфраструктурасини тубдан янгилаш йўлида қилинадиган вазифалар кўрсатиб ўтилган.
Хусусан, қарорда Тошкент шаҳри жамоат транспортини ривожлантиришнинг асосий йўналишларини белгилаш, шаҳар аҳолисининг транспортга бўлган эҳтиёжини чуқур ўрганиб, тўлиқ қондириш, автосаройларни янги, замонавий автобуслар билан босқичма-босқич таъминлаб бориш, метрополитеннинг янги бекатлари қуриб битказилиши, шаҳарда олиб борилаётган янги кўприклар қурилишлари инобатга олиниб янги бекат ва йўналишлар очиш назарда тутилган.
Шу билан бирга Тошкент ҳалқа йўли билан туташ манзилларда янги автошоҳбекатлар қуриш, хизмат кўрсатиш сифатини янада ошириш, автобуслар қатнов жадвали ва оралиқ масофаларда белгиланган тартибга қатъий риоя қилиб ҳаракатланиши алоҳида кўрсатиб ўтилган.
Қарорда кўпчилик ҳамшахарларимиз ва пойтахтимиз меҳмонларини хурсанд этадиган жихат бу-шаҳар кўчаларида катта ва кичик сиғимли янги замонавий автобусларнинг босқичма-босқич кўпайтириб бориш назарда тутилганидир.  Жумладан, 2017 йилда катта сиғимли 50 та, 2018 йилда 110 та, 2019 йилда эса 190 та, жами уч йилда 350 та замонавий "MAN" русумли автобус харид қилиш назарда тутилган.
Ўрта сиғимли "ISUZU" русумли автобус эса, 2017 йилда 140 та, 2018 йилда 175та, 2019 йилда 200 та, жами 515 та харид қилиниши белгиланган.
Қарорда таъкидланганидек, "Тошшаҳартрансхизмат" акциядорлик жамияти тизимидаги автобус саройларида сўнгги уч йил ичида 865 та янги автобус тасарруфга қўшилади. Қарорда шунингдек :
- "MAN" русумли автобусларга техник хизмати кўрсатиш учун "Тошшаҳартрансхизмат" АЖ тизимидаги автобус саройларида сервис хизмати марказлари ташкил этилиши
- тегишли мутасадди ташкилотлар билан биргаликда тизимга замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш воситасида босқичма-босқич электрон тўлов тизимини жорий этиш.
- ҳаракат таркибини тасарруф этиш эҳтиёжлари учун эҳтиёт қисмлар,  жумладан, замонавий ахборот-коммуникация технологиялари, GPS трекери ва GPS/GSM антенналар, шина ва бошка хориждан олиб келинадиган эхтиёт қисмлар божхона тўловларидан озод этиш.
- Тошкент шаҳри йўловчи транспортини ривожлантиришнинг узоқ муддатга мўлжалланган стратегиясини аниқлаш мақсадида 2017 йил охирига қадар йўловчи транспортини 2030 йилгача ривожлантириш Концепциясини ишлаб чиқиш кўрсатилган.

Стратегия и тактика развития общественного транспорта
В целях дальнейшего совершенствования системы управления и организации пассажирского транспорта г. Ташкента, повышения качества и безопасности перевозок, обновления транспортной инфраструктуры, укрепления финансово-экономического состояния предприятий АО «Тошшахартрансхизмат» 11 марта 2017 года принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан № 129 «О мерах по дальнейшему развитию пассажирского транспорта в городе Ташкенте».
В данном постановлении определены основные направления развития пассажирских перевозок автомобильным транспортом в г.Ташкенте на период 2017 по 2019 годы, таких как:
- обеспечение наиболее полного удовлетвореaния потребностей жителей и гостей столицы в автобусных перевозках, в том числе за счет обновления парка подвижного состава современными автобусами;
- принятия мер по повышению безопасности перевозки пассажиров;
- оптимизация маршрутной сети, открытие новых маршрутов;
- строительство конечных остановок с учетом ввода в эксплуатацию конечных новых линий метрополитена, автомобильных дорог, эстакад, путепроводов и мостов;
- также запланировано оптимизировать схему городских и пригородных маршрутов с выносом конечных остановочных пунктов пригородных маршрутов вдоль Ташкентской кольцевой автомобильной дороги и строительством пассажирских автостанций.
За счет внутренних ресурсов намечено повысить качество оказываемых услуг, эффективность соблюдения графиков и интервалов движения на маршрутах. Обеспечить рациональную и эффективную эксплуатацию комфортабельных современных автобусов.
Все эти меры в свою очередь позволят повысить финансово-экономическую устойчивость предприятий АО «Тошшахартрансхизмат».
Несомненно, обрадуют Ташкентцев и гостей столицы появление на улицах столицы новых современных автобусов средней и большой вместимости отечественного производства. Предусмотрено поэтапное пополнение парка подвижного состава так, в 2017 году запланировано получить 50 единиц автобусов большой вместимости, в 2018 году –110 единиц, а в 2019 году – 190 автобусов. Всего за три года запланировано пополнить парк подвижного состава 350-тью автобусами марки «MAN».
Что касается автобусов средней вместимости марки «Исузу», то в текущем году поступит 140 ед., в 2018 году – 175 ед., а в 2019 году – 200 единиц автобусов средней вместимости. Всего за три года к услугам пассажиров представится 515 единиц новой техники.
Если подсчитать общее количество нового подвижного состава, которыми пополнятся автобусные парки столицы, то за три года  это внушительная цифра – 865 единиц.
В постановлении определены:
- открытие сервисных центров новых автобусов марки «MAN» в автобусных парках АО «Тошшахартрансхизмат»;
- широкое внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в процесс управления пассажирскими перевозками;
- освобождение до 31 декабря 2021 года от таможенных платежей оборудование, комплектующие, технологическую документацию и программное обеспечение по проекту АСОП, комплекты GPS-трекеров и GPS/GSM антенн, шины и запасные части для автобусов, завозимые АО «Тошшахартрансхизмат», не производимее в республике, по перечням, утверждаемым Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
- до конца 2017 года разработка и внесение на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан Концепции  развития пассажирского транспорта г.Ташкента в период до 2030 года.