Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 12 январдаги “Китоб маҳсулотларини чоп этиш ва тарқатиш тизимини ривожлантириш, китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш ҳамда тарғибот қилиш бўйича комиссия тузиш тўғрисида»ги фармойиши ёшларда болалигидан китобга меҳр уйғотиш, китобхонлик маданиятини шакллантириш борасида олиб борилаётган ишларда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг асосий кутубхонаси ташаббуси билан пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек туманидаги 145-мактабгача таълим муассасасида «Бир болага беш китоб» шиори остида ташкил этилган китоб марафонида бу алоҳида таъкидланди.
Ушбу мактабгача таълим муассасасида 400 га яқин ўғил-қиз замонавий шароитларда таълим-тарбия олмоқда. Муассасада тасвирий санъат, мусиқа, бошланғич математика, жисмоний тарбия, оғзаки нутқ, инглиз тили, ўқиш-ёзиш бўйича ўқув-амалий машғулотлар йўлга қўйилган.
Яқинда бу ерда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг асосий кутубхонаси кўмаги билан кутубхона ташкил этилди. Зиё маскани ихчам кўринишдаги китоб жавонлари, каталог қутилари, мутолаа столлари, замонавий ахборот-коммуникация воситалари билан жиҳозланди. Болажонлар тарбиячи опалари, ота-оналари билан келиб, вақтини мазмунли ўтказмоқда. Кутубхона хизматидан мазкур муассаса тарбияланувчиси бўлмаган болалар ва уларнинг ота-оналари ҳам фойдаланиши мумкин.
Марафонда Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлиги тизимидаги Ғафур Ғулом номидаги нашриёт-матбаа ижодий уйи, маҳалла фаоллари, ота-оналар ўзбек ва жаҳон адабиёти намуналари, мутафаккирлар ҳаёти ва фаолияти, аждодларимизнинг маънавий жасорати, қаҳрамонликларига бағишланган кўплаб китобларни кутубхонага совға қилди.
Бир нечта эртак китобларини қучоқлаб олган қизалоқ эътиборимизни тортди. Унинг исми Мухлиса бўлиб, мазкур таълим муассасаси тарбияланувчиси экан.
– Қизим олти ёшда бўлса-да, ўқиш-ёзишни ўрганиб олган, – дейди унинг онаси Шаҳло опа. – Эртак китобларни мен билан бирга мутолаа қилади. Қизимга туғилган кунида, байрамларда болалар адабиётига хос китобларни совға қиламан. Китоб дўконларини ҳам бирга айланамиз. Кичик ёшданоқ китобга ошно бўлган боланинг нутқи равон, тафаккури кенг, зеҳни ўткир бўлади.

2017-04-11 | Education
President Shavkat Mirziyoyev’s decree dated 12 January 2017 “On establishing a commission for the popularization of reading and the raising of book-reading culture and for the development of the system of the publication and distribution of books” is an important programme document in carrying out work on evoking interest among young people in reading books from childhood and on helping the formation of their book-reading culture.
This was especially emphasized at a book marathon conducted at pre-school day care institution No 145 in Mirzo Ulughbek district of the capital city on the slogan of “Five books for one child” at the initiative of the main library of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan.
At this pre-school day care institution, nearly 400 boys and girls are getting education in modern conditions. This institution provides practical educational training in visual arts, music, preliminary mathematics, physical training, articulation, the English language, reading and writing.
Not long ago, a library was set up here with help from the main library of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. This library was equipped with book shelves, catalogue boxes, reading tables and modern information technology. This institution’s children come here together with educators, their fathers and mothers and spend time meaningfully. Other children and their parents may also use services provided at this library.
At the book marathon, the Ghofur Ghulom publishing and media house within the system of the press and information agency of Uzbekistan, active people of the neighbourhood and parents gave the library many books of Uzbek and world literature, books about thinkers’ lives and work and about the moral heroism of Uzbek people’s ancestors.
This little girl holding a number of fairy tale books caught our attention. Her name is Mukhlisa, and she is one of those getting education at this institution.
“Although my daughter is at six years of age she can read and write. Together with me, she reads fairy tale books. I will give my daughter books of children’s literature on her birthday and on holidays,” says her mother Sahlo.