Инновацион технологиялар – иқтисодий ўсишнинг муҳим омили
Тошкент давлат иқтисодиёт университетида Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси сиёсий кенгаши ижроия қўмитаси ва “Ўзпахтасаноатэкспорт” холдинг компанияси ҳамкорлигида “Реал секторда ишлаб чиқаришни модернизация ва диверсификация қилишда инновацион технологиялар” мавзусида илмий-амалий анжуман ташкил этилди.
Университет ректори Б.Ҳодиев ва бошқалар Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 7 февралдаги фармони билан 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида амалга оширишга оид Давлат дастурида макроиқтисодий мутаносибликни сақлаш, қабул қилинган ўрта муддатли дастурлар асосида таркибий ва институционал ўзгаришларни чуқурлаштириш ҳисобига ялпи маҳсулотнинг барқарор юқори ўсиш суръатларини таъминлаш вазифаси қўйилганлиги ва олиб борилаётган ислоҳотлар самарасини янада ошириш, давлат ва жамиятнинг ҳар томонлама ва жадал ривожланиши учун шарт-шароитлар яратиш, мамлакатимизни модернизация қилиш ҳамда ҳаётнинг барча соҳаларини либераллаштириш бўйича изчил ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
Ушбу устувор вазифани самарали ҳал қилиш учун мустақиллик йилларида амалга оширилган ислоҳотлар натижалари ва уларни янада чуқурлаштириш йўллари ҳамда воситаларини баҳолаш муҳим аҳамият касб этади.
Бугунги кунда иқтисодиётимизда етакчи ўринни эгаллаб келаётган нефть ва газ кимёси, нефть-газ машинасозлиги, автомобилсозлик, замонавий қурилиш материаллари саноати, темир йўл машинасозлиги, маиший электроника, фармацевтика, юқори технологияларга асосланган озиқ-овқат ва тўқимачилик саноати каби соҳа ва тармоқлар жадал ривожланмоқда. Экспорт таркибида тайёр маҳсулотлар улуши 70 фоиздан зиёдни ташкил этмоқда.
Ҳозир жамиятимизнинг қудратли таянчига айланиб бораётган мулкдорлар синфи жадал ривожланиб, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликнинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 56,5 фоизга етди.
Конференцияда Ҳаракатлар стратегиясининг учинчи йўналиши ҳисобланган мамлакатимиз иқтисодиётини янада ривожлантириш ва либераллаштириш бўйича мақсадли вазифалар қўйилганлиги қайд этилди. Ҳудудлар, туман ва шаҳарларни комплекс ва мутаносиб ҳолда ижтимоий-иқтисодий тараққий эттириш, инвестициявий муҳитни яхшилаш орқали мамлакатимиз иқтисодиёти тармоқлари ва ҳудудларига хорижий сармояларни фаол жалб этишга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Анжуманда макроиқтисодий барқарорликни мустаҳкамлаш ва юқори иқтисодий ўсиш суръатларини таъминлаш, иқтисодиётнинг етакчи тармоқларини модернизация ва диверсификация қилиш йўналишлари, кичик бизнеснинг инновацион технопаркларини ташкил қилиш, реал сектор корхоналарида инновацион технологиялардан самарали фойдаланишда лизинг хизматларининг ўрни, ишлаб чиқариш қувватларини модернизациялашда инновацион технологиялардан самарали фойдаланиш, янги маҳсулот ва технология турларини ўзлаштириш асосида ички ва ташқи бозорларда миллий товарларнинг рақобатбардошлигини таъминлаш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ва экспортини ривожлантириш, маҳсулотлар экспортини амалга оширишда халқаро сифат стандартларини жорий этиш каби мавзуларда маърузалар тингланди.

Инновационные технологии – важный фактор экономического роста
В Ташкентском государственном экономическом университете совместно с исполнительным комитетом политического совета Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана и холдинговой компанией “Узпахтасаноатэкспорт” проведена научно-практическая конференция на тему “Инновационные технологии в модернизации и диверсификации производства в реальном секторе”.
Ректор университета Б.Ходиев и другие отметили, что в утвержденной Указом Президента нашей страны Шавката Мирзиёева от 7 февраля 2017 года Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год диалога с народом и интересов человека определены задачи по сохранению макроэкономического баланса, обеспечению устойчивых темпов роста объема валовой продукции за счет углубления структурных и институциональных преобразований на основе принятых среднесрочных программ. В связи с этим проводится последовательная работа по повышению эффективности реформ, созданию необходимых условий для всестороннего и динамичного развития государства и общества, модернизации и либерализации всех сфер жизни.
Для эффективного решения этих задач важное значение имеет оценка результатов осуществленных в годы независимости реформ, а также возможностей их дальнейшего углубления.
Сегодня в нашей стране динамично развиваются такие ведущие отрасли экономики, как нефтехимическая, нефтегазовая, машиностроительная, автомобилестроительная, индустрия строительных материалов, производство бытовой электроники, фармацевтика, пищевая и легкая промышленность. В структуре экспорта доля готовой продукции составляет более 70 процентов.
Укрепляется и класс собственников, который становится ведущей силой нашего общества. Доля малого бизнеса и частного предпринимательства в валовом внутреннем продукте достигла 56,5 процента.
В третьем приоритетном направлении Стратегии действий определены задачи по дальнейшему развитию и либерализации экономики. На конференции отмечалось, что в настоящее время особое внимание уделяется комплексному и сбалансированному социально-экономическому развитию районов и городов, улучшению инвестиционного климата с целью активного привлечения иностранных инвестиций в отрасли экономики и регионы нашей страны.
Заслушаны доклады по таким вопросам, как укрепление макроэкономической стабильности и обеспечение высоких темпов экономического роста, модернизация и диверсификация ведущих отраслей экономики, организация инновационных технопарков для малого бизнеса, роль лизинговых услуг в привлечении инновационных технологий на предприятия реального сектора экономики, эффективное использование инноваций для модернизации производственных мощностей, обеспечение конкурентоспособности отечественной продукции на внутреннем и внешнем рынках на основе освоения новых технологий, развитие переработки и экспорта сельхозпродукции, внедрение международных стандартов качества.