Парламент вакиллари халқ билан учрашмоқда
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари ҳудудларда бўлиб, жойларда мавжуд муаммо ва камчиликларни ўрганмоқда, халқ билан мулоқот ўтказмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнида халқ билан мулоқот тизимини кенг йўлга қўйиш, аҳоли дарду ташвишига шерик бўлиш, уларни қийнаётган муаммоларни ўз вақтида ҳал этиш масалаларига устувор вазифа сифатида эътибор қаратилмоқда. Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида бу борадаги ишлар янги босқичда давом эттирилмоқда.
Сенатор ва депутатлар, шунингдек, бириктирилган масъуллар Қашқадарё вилоятининг Қамаши туманида бўлиб, фуқаролар билан мулоқот ўтказмоқда.
– Депутатларнинг хонадонимизга келиб самимий суҳбатлар ўтказаётгани, муаммоларимизни тинглаётгани, бизни жуда қувонтирди, – дейди Қамаши туманидаги "Тўқбой" қишлоқ фуқаролар йиғинида яшовчи Сардор Раҳмонов. – Қишлоғимиздаги кўприк таъмирталаб бўлиб қолган эди. Тошкент – Термиз йўли ҳам қишлоқдаги 41-умумтаълим мактаби ёнидан ўтади. Лекин шу йўлнинг 2 километри бир томонлама таъмирланиб, иккинчи қисми қолиб кетган. Бу ердан мактаб болалари қатнайди. Йўл белгилари, пиёдалар йўлаги йўқ. Шу боис кейинги пайтларда тез-тез йўл ҳаракати билан боғлиқ кўнгилсизликлар юз бермоқда. Депутатларимиз мазкур масалага эътибор қаратиб, унинг ҳал этилишига кўмаклашишга ваъда берди.
Қонун ижодкорларининг "Тўқбой", "Бойбўри", "Эрдали" қишлоқ фуқаролар йиғинларидаги аҳоли билан учрашувларида мактабгача таълим муассасалари, кутубхоналар ташкил этиш, мактабларни таъмирлаш, спорт зали қуриш, қишлоқларда автобус қатновини йўлга қўйиш, ичимлик суви таъминоти билан боғлиқ камчиликлар, электр симёғочи ҳамда трансформаторларни алмаштириш каби масалалар ўрганилди, тегишли мутасаддилар билан мазкур муаммоларни бартараф этиш чоралари келишиб олинди.
– Мулоқотлар жараёнида депутат ва сенаторлар аҳолини ташвишлантираётган муаммо ва камчиликларни бартараф этишда мутасадди ташкилотларга амалий кўмак бермоқда, – дейди Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Ўткир Бўтаев. – Ушбу вазифалардан келиб чиқиб, Қамаши туманида ташкил этилган учрашувларда парламент вакиллари тумандаги ижтимоий-иқтисодий аҳвол, қишлоқ одамларининг турмуш тарзи, дарду ташвишлари билан танишмоқда. Мулоқотларга ҳудуддаги муаммолар ечими юзасидан тегишли мутасадди ташкилотлар раҳбарлари ҳам жалб этилмоқда. Ана шундай мулоқотлар чоғида Райҳон Туфлиев 1992 йилда туғилган ўғли Аброр Бердиёровнинг оёғи синиб, бир неча йилдан буён даволатишга қийналаётгани ҳақида мурожаат қилди. Туман тиббиёт бирлашмаси мутасаддилари билан нега шу пайтгача беморга керакли тиббий ёрдам кўрсатилмаганини ўргандик ва уни тезда даволаш чоралари кўрилди.
Очиқ мулоқотларда маҳалла фаоллари, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари раҳбарлари, фермерлар, таълим муассасалари ўқитувчи ва ўқувчилари фаол иштирок этмоқда. Ўз фаолиятини кенгайтириш, кредит олиш, ер ажратиш ва бошқа масалалар юзасидан мурожаат қилган тадбиркор ва фермерлар тегишли ташкилот раҳбарларидан ўзларига зарур маълумотлар олмоқда.

Члены парламента встречаются с народом
Члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан посещают регионы, изучают имеющиеся проблемы и недостатки на местах, проводят диалог с народом.
В процессе реализуемых под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева реформ в качестве приоритета уделяется большое внимание широкому налаживанию системы диалога с народом, сопереживанию проблемам населения, своевременному их решению. В Год диалога с народом и интересов человека эта работа продолжена на новом уровне.
Сенаторы и депутаты, а также прикрепленные ответственные лица в Камашинском районе Кашкадарьинской области проводят встречи с населением.
– Посещение депутатами наших домов, искренние беседы о наших проблемах чрезвычайно радуют нас, - говорит житель сельского схода граждан "Тукбой" Сардор Рахмонов. – В нашем селе есть мост, который нужно отремонтировать. Автомагистраль Ташкент – Термез также пролегает возле школы № 41 нашего села. Однако два километра этой дороги с одной стороны отремонтированы, с другой - нет. Там, где ходят школьники, отсутствуют дорожные знаки, пешеходная дорожка. Поэтому в последнее время участились случаи дорожно-транспортных происшествий. Депутаты обратили внимание на этот вопрос и обещали решить его.
На встречах с жителями сельских сходов граждан "Тукбой", "Бойбури", "Эрдали" рассмотрены вопросы, связанные с созданием учреждений дошкольного образования, библиотек, ремонтом школ, строительством спортивных залов, налаживанием автобусного движения в селах, затронуты недостатки, связанные с обеспечением питьевой водой, заменой столбов линий электропередач и трансформаторов. Соответствующим ответственным лицам даны поручения по решении этих проблем.
– В процессе диалога депутаты и сенаторы оказывают практическую помощь местным организациям в решении проблем, - говорит депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Уткир Бутаев. – Исходя из поставленных задач, на встречах представители парламента знакомятся с социальной и экономической ситуацией в Камашинском районе, бытом и условиями жизни сельчан, их проблемами и заботами. К диалогам привлекаются руководители соответствующих организаций для решения проблем. В ходе такой встречи Райхон Туфлиев рассказал, что его сын Аброр Бердиёров, 1992 года рождения, после перелома ноги вот уже несколько лет пытается лечиться, но безуспешно. Вместе с ответственными работниками районного медицинского объединения проведено изучение причин неоказания необходимой медицинской помощи и приняты меры по обеспечению лечения А. Бердиёрова.
В открытых диалогах участвуют активисты махаллей, руководители субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, фермеры, преподаватели и учащиеся образовательных учреждений. Предприниматели, фермеры, обратившиеся по вопросам расширения деятельности, получения кредита, выделения земли и другим вопросам, получили необходимые сведения от руководителей соответствующих организаций.