Самарали мулоқотлар, фойдали келишувлар
«Ўзэкспомарказ»да соғлиқни сақлаш, экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, жисмоний тарбия ва спорт масалалари ҳамда Таълим ва илм-фан, ёшлар сиёсати, маданият, ахборот тизимлари ва телекоммуникациялар масалалари мажмуаларининг тармоқлараро саноат ярмаркаси ва кооперация биржаси бошланди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 20 мартдаги «2017 йилда халқаро саноат ярмарка ва кооперация биржасини ташкил этиш ва ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори тармоқлараро алоқаларни ривожлантириш, маҳаллийлаштириш дастурларида белгиланган вазифаларни ҳаётга татбиқ этишда муҳим омил бўлмоқда.
Мамлакатимизда анъанавий ўтказиб келинаётган тармоқлараро саноат ярмаркалари хомашё, бутловчи қисмлар, тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва етказиб бериш, корхона, ташкилот, муассасалар ва тадбиркорлар ўртасида кооперация алоқаларини кенгайтириш, ишлаб чиқаришни ривожлантиришда муҳим омил бўлаётир.
Тармоқлараро саноат ярмаркасида Соғлиқни сақлаш, Халқ таълими, Олий ва ўрта махсус таълим вазирликлари, «Шарқ» нашриёт-матбаа акциядорлик компанияси, «Ўзфармсаноат» акциядорлик концерни, «Дори-дармон» акциядорлик компанияси, Матбуот ва ахборот агентлиги ва уларнинг таркибига кирувчи корхоналар, енгил саноат маҳсулотлари, мебеллар, спорт анжомлари, маиший техника воситалари ишлаб чиқарувчи беш юз ўттиздан ортиқ корхона, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъекти иштирок этмоқда.
«Ўзфармсаноат» акциядорлик концерни стендида мамлакатимиз корхоналарида ишлаб чиқарилган маҳсулотлар кенг намойиш этилмоқда.
Бугунги кунда мамлакатимизда бир юз элликка яқин фармацевтика корхонасида икки минг турдан ортиқ дори-дармон ишлаб чиқарилмоқда. Ушбу самарали шифо воситаларидан мамлакатимиз тиббиётида кенг фойдаланиш баробарида улар дунёнинг 20 дан ортиқ давлатига экспорт қилинмоқда.
Фармацевтика корхоналарида ишлаб чиқариш жараёни йилдан-йилга такомиллашаётир. 2016-2020 йилларда фармацевтика саноатини ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар дастурига мувофиқ, янги фармацевтика корхоналарини ташкил этиш ва фаолият кўрсатаётган корхоналарни модернизация қилишга доир 67 инвестиция лойиҳасини амалга ошириш кўзда тутилмоқда. Бу аҳоли ва тиббиёт муассасаларида эҳтиёж юқори бўлган импорт ўрнини босадиган дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмлари ишлаб чиқаришни 2,5 баробар ошириш имконини беради.
– Корхонамиз 2014 йилда ташкил этилган, – дейди пойтахтимиздаги «Турон силк фарм» масъулияти чекланган жамияти раҳбари Шоҳсанам Жумаева. – Бугунги кунда маҳаллий хомашёдан жарроҳлик соҳасида ишлатиладиган юз хилга яқин иплар ишлаб чиқаряпмиз. Операция ва жароҳатларда қон тўхтатишда юқори самарадорликка эга коллагенли восита мутахассисларга манзур бўлмоқда. Ўзбекистон Фанлар академиясининг Биоорганик кимё институти олимларининг ихтироси бўлган ушбу табиий маҳсулот чет элдаги аналогларидан бир неча баробар арзон, сифати халқаро андозаларга тўла мос келади. Ушбу саноат ярмаркаси ана шундай янги ва самарали тиббий маҳсулотларимизни мутахассислар ва харидорларга кенг намойиш этиш, ҳамкорлар излаб топишда катта имконият яратмоқда.
Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва барқарор ривожланишга эришишда муқобил энергия манбаларидан самарали фойдаланиш муҳим аҳамиятга эга. Ўзбекистон Табиатни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси ҳузурида фаолият юритаётган «Эко-энергия» маркази бу борада қатор лойиҳаларни амалга оширмоқда. Мазкур корхона томонидан 2016 йилда олис ҳудудларда жойлашган таълим, тиббиёт ва ижтимоий муассасаларга тўрт юзга яқин қуёш фотоэлектр станцияси ўрнатиб берилди. Корхона томонидан қишлоқ хўжалиги, саноат ва маиший чиқиндилардан биогаз ва биоорганик ўғит олиш учун экологик соф технологияларни жорий этиш бўйича қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда. Мазкур ярмаркада ана шу жараёнда қўлланилаётган қуёш фотоэлектр станциялари, сув иситиш коллекторлари, шамол генераторлари, биогаз қурилмалари кенг намойиш этилаётир.
Ярмарка майдони жуда кенг, маҳсулотларнинг тури ҳам хилма-хил. Улар орасидан маҳаллий хомашёдан ишлаб чиқарилаётган енгил саноат маҳсулотлари, чарм-пойафзал, санитария-гигиена воситалари, маиший техникалар, спорт анжомларидан тортиб ахборот технологиялари маҳсулотларининг ҳам кенг ассортиментларини топиш мумкин.
Мактаблар, мактабгача таълим ва тиббиёт, спорт муассасалари ва уй-жойлар учун жиҳозларнинг минглаб турлари намойиш этилаётган стендлардан ҳар бир инсон ўз диди, иш ва яшаш жойига мос мебелни танлаб сотиб олиши учун қулай шароит яратилган.
– Ўтган йилги саноат ярмаркасида пойтахтимиздаги «Давр мебель» корхонаси билан болалар мебели сотиб олиш бўйича шартнома тузган эдик, – дейди Мирзо Улуғбек туманидаги 541-мактабгача тарбия муассасаси мудири Муҳаббат Маҳкамова. – Корхона ўз вақтида жиҳозларни муассасамизга етказиб берди. Уларнинг сифати яхши, ҳар томонлама қулай. Бу йил ҳам ушбу корхона билан парта, стол, стул ва бошқа зарур анжомларни харид қилиш бўйича 19 миллион сўмлик шартнома имзоладик.
Андижон вилоятидаги «Минитекс» кичик корхонасининг стендига териб қўйилган спорт анжомлари, айниқса, футбол, волейбол, баскетбол, гандбол тўплари катта-ю кичикни ўзига жалб этмоқда. Корхона директори Ашурали Аҳмедовнинг айтишича, 2003 йилда очилган корхонада бугунги кунга келиб эллик хилдан кўпроқ маҳсулот ишлаб чиқарилмоқда. Халқаро сифат стандартлари жорий этилган корхона маҳсулотларига талаб катта.
Мамлакатимизда кичик бизнес ва оилавий тадбиркорликни ривожлантириш борасидаги яратилган имкониятлар ҳар бир инсоннинг ишбилармонлик салоҳиятини юзага чиқариш, айниқса, аёлларнинг ишлаб чиқаришдаги иштирокини кенгайтиришда муҳим омил бўлмоқда.
Яшнобод туманидаги «Тузелтекс» корхонаси раҳбари Асал Худоёрова 2012 йилда оилавий корхона ташкил этиб, ўз фаолиятини йилдан-йилга кенгайтирмоқда. Тикувчилик борасидаги тажрибасини маҳалла аёлларига ўргатмоқда. Бугунги кунда корхонада ишлаб чиқарилаётган ўттиз хилдан кўпроқ маҳсулотнинг харидорлари бор. Улар тиббиёт, таълим, нефть-газ ва бошқа саноат корхоналаридир. Ўтган йили оилавий тадбиркор ушбу ҳамкорларига қарийб уч юз миллион сўмлик маҳсулот етказиб берди. Бу йилги саноат ярмаркасида ҳам ҳамкор ташкилотлар томонидан шартномалар имзолаш бўйича кўплаб таклифлар билдирилди.
Тармоқлараро саноат ярмаркаси ва кооперация биржаси доирасида қатор корхоналарнинг тақдимотларини ўтказиш ҳам режалаштирилган.

Эффективные переговоры, выгодные соглашения
В Узэкспоцентре началась межотраслевая промышленная ярмарка и кооперационная биржа комплексов по вопросам здравоохранения, экологии, охраны окружающей среды, физкультуры и спорта, образования и науки, молодежной политики, культуры, информационных систем и телекоммуникаций.
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по организации и проведению Межотраслевой промышленной ярмарки и Кооперационной биржи в 2017 году» от 20 марта 2017 года служит важным фактором развития межотраслевых связей, решения задач, намеченных в программах локализации.
Традиционно проводимые в нашей стране межотраслевые промышленные ярмарки способствуют расширению производства и поставок сырья, комплектующих, готовой продукции, укреплению кооперационных связей между предприятиями, организациями, учреждениями, предпринимателями.
В межотраслевой промышленной ярмарке принимают участие министерства здравоохранения, народного образования, высшего и среднего специального образования, издательско-полиграфическая акционерная компания «Шарк», акционерный концерн «Узфармсаноат», акционерная компания «Дори-дармон», Узбекское агентство по печати и информации и входящие в их структуру предприятия, более 530 предприятий, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства по производству продукции легкой промышленности, мебели, спортивного инвентаря, бытовой техники.
На стенде акционерного концерна «Узфармсаноат» широко представлена продукция предприятий нашей страны.
В настоящее время почти на 150 фармацевтических предприятиях страны производится более двух тысяч видов лекарств. Эти эффективные лекарственные средства широко используются в медицине республики и экспортируются в более чем 20 государств.
Из года в год на фармацевтических предприятиях совершенствуется производственный процесс. В соответствии с программой мероприятий по развитию фармацевтической промышленности в 2016-2020 годах предусмотрена реализация 67 инвестиционных проектов по созданию новых и модернизации действующих фармацевтических предприятий. Это позволит в 2,5 раза увеличить производство необходимых импортозамещающих лекарственных средств и медицинских изделий.
– Наше предприятие образовано в 2014 году, – говорит руководитель ташкентского ООО «Турон силк фарм» Шохсанам Жумаева. – В настоящее время из местного сырья производим сто видов нитей, применяемых в хирургии. Специалисты оценили высокоэффективное коллагеновое средство, применяемое для остановки кровотока при операциях и ранениях. Эта медицинская продукция, изобретенная учеными Института биоорганической химии Академии наук Узбекистана, в несколько раз дешевле зарубежных аналогов, качество полностью соответствует международным стандартам. Промышленная ярмарка предоставляет большие возможности для широкой демонстрации новой и эффективной медицинской продукции специалистам и покупателям, поиска партнеров.
В охране окружающей среды и достижении стабильного развития важную роль играет эффективное использование альтернативных источников энергии. Подобные проекты реализуются в действующем при Государственном комитете по охране природы центре «Эко-энергия». Этим предприятием в 2016 году установлены почти четыреста солнечных фотоэлектростанций в расположенных на отдаленных территориях образовательных, медицинских и социальных учреждениях. Предприятием реализуются проекты по внедрению экологически чистых технологий по получению биогаза и биоорганических удобрений из сельскохозяйственных, промышленных и бытовых отходов. На ярмарке широко демонстрируются применяемые в этих процессах солнечные фотоэлектростанции, водонагревательные коллекторы, ветряные генераторы, биогазовые установки.
Территория ярмарки обширна, продукция разнообразна. Здесь представлены продукция легкой промышленности из местного сырья, кожаная обувь, средства санитарии и гигиены, бытовая техника, спортивный инвентарь, информационные технологии.
На стендах, демонстрирующих тысячи видов продукции для учреждений школьного, дошкольного образования, здравоохранения, спорта и жилья, каждый может выбрать и приобрести по своему вкусу мебель для работы и дома.
– На промышленной ярмарке прошлого года со столичным предприятием «Давр мебель» подписали договор на покупку детской мебели, – говорит заведующая дошкольным образовательным учреждением №541 Мирзо-Улугбекского района Мухаббат Махкамова. – Мебель качественная, удобная. В нынешнем году с этим предприятием подписали договор о поставке парт, столов, стульев и другой продукции на общую сумму 19 миллионов сумов.
Внимание многих привлекает демонстрируемый на стенде малого предприятия «Минитекс» Андижанской области спортивный инвентарь, особенно мячи для футбола, волейбола, баскетбола, гандбола. По словам директора МП Ашурали Ахмедова, на предприятии, открытом в 2003 году, сегодня производится более пятидесяти видов продукции, пользующейся большим спросом.
Созданные в стране возможности для развития малого бизнеса и семейного предпринимательства способствуют реализации предпринимательского потенциала людей, активизации женщин в этой сфере.
Жительница Яшнабадского района Асал Худоёрова в 2012 году открыла семейное предприятие «Тузелтекс» и ежегодно расширяет свою деятельность. Свой опыт швеи передает женщинам махалли. Сегодня здесь выпускается более тридцати видов продукции, которая поставляется в медицинские, образовательные учреждения, на предприятия нефтегазовой отрасли и другие. В прошлом году было реализовано продукции на 300 миллионов сумов. На промышленной ярмарке нынешнего года организации-партнеры также предлагают подписать договоры.
В рамках межотраслевой промышленной ярмарки и кооперационной биржи планируется проведение презентаций ряда предприятий.