Президентимиз Шавкат Мирзиёев Москвага жўнаб кетди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг таклифига биноан 4 апрель куни давлат ташрифи билан Москва шаҳрига жўнаб кетди.
Аввал хабар қилинганидек, Россия раҳбарияти билан учрашув ва музокараларда Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини мустаҳкамлашга қаратилган кенг кўламли масалалар, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация, илмий-техник, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари атрофлича муҳокама қилинади.
Ўзбекистон ва Россия Президентлари минтақавий ва халқаро долзарб муаммолар юзасидан ҳам фикр алмашадилар.
Олий даражадаги музокаралар якунлари бўйича икки давлат Президентларининг Қўшма баёноти қабул қилиниши режалаштирилган.
Ташриф доирасида Ўзбекистон – Россия муносабатларини изчил ривожлантириш, ўзаро ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтаришга қаратилган ҳукуматлараро, идоралараро битимлар, тижорат шартномалари ва бошқа қатор ҳужжатлар имзоланиши кўзда тутилган.

President Shavkat Mirziyoyev departed on a state visit to Moscow
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has departed for Moscow with a state visit on 4 April at the invitation of President of the Russian Federation Vladimir Putin.
As reported earlier, during the meetings and negotiations with the Russian leadership, a wide range of issues on bilateral agenda, prospects of developing mutually beneficial cooperation in political, trade-economic, investment, transport-communications, scientific-technical, cultural-humanitarian and other spheres will be thoroughly considered in the context of reinforcing the strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Russia.
The Heads of State will also exchange opinions on regional and international matters.
Following the negotiations at the highest level, a Joint declaration of the Presidents of the two countries is expected to be adopted.
Within the framework of the visit, a large package of intergovernmental, inter-ministerial agreements, commercial contracts and other documents, aimed at consistent deepening of the Uzbekistan-Russia relations, elevating them to a qualitatively new level of interaction, will be signed.