Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Маьнавият ва давлат тилини ривожлантириш департаменти, Республика Маьнавият ва маьрифат маркази, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси билан ҳамкорликда жорий йил 26 август куни Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 30 йиллиги муносабати билан “Янги Ўзбекистонда эркин ва фаровон яшайлик!” мавзуидаги давра суҳбати ўтказилди.
Давра суҳбатида Вазирлик марказий аппарати департамент, бошқарма ва бўлимлари ходимлари иштирок этди. Шунингдек, Вазирликнинг ҳудудий бошқармалари, аксиядорлик компаниялари, жамиятлари, корхона, ташкилот ва муассасалар раҳбар ҳамда ходимлари видеоконференсалоқа кўринишида қатнашди.
Тадбирда, шунингдек, Вазирлар Маҳкамаси Маьнавият ва давлат тилини ривожлантириш масалалари департаменти бош мутахассиси Ф. Ҳаитов, Республика Маьнавият ва маьрифат маркази тарғиботчилар гуруҳи аьзоси, юридик фанлар доктори, профессор Ф. Муҳиддинова ҳамда Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аьзолари шоир Абдумажид Азим ҳамда шоира Фароғат Худойқуловалар иштирок этди.
Давра суҳбати давомида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири ўринбосари Ж.Махсудов иштирокчиларни Она Ватанимиз истиқлолининг 30 йиллиги билан самимий қутлаб, ўтган давр мобайнида Вазирлик томонидан телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш, рақамли иқтисодиёт, электрон ҳукумат ва ИТ соҳага малакали кадрларни тайёрлаш бўйича амалга оширилган ишлар, эришилган ютуқлар, қўлга киритилган ғалабалар ҳақида қисқача маьлумот берди.
Шунингдек, меҳмон қатнашчилар томонидан Ўзбекистон Республикасининг мустақилликка эришиш тарихи, ўтган 30 йил давомида амалга оширилган кенг қамровли ислоҳотлар, айниқса, сўнгги беш йил ичида қўлга киритилган ютуқлар, шу кунларда бутун мамлакат бўйлаб мазкур сана муносабати билан “Янги Ўзбекистонда эркин ва фаровон яшайлик!” шиори остида ўтказилаётган тадбирлар, Ўзбекистондаги маьнавий-маьрифий ишлар, истиқлол даврида ижодкорларга, хусусан ёзувчи ва шоирларга яратиб берилаётган шарт-шароитлар ва адабий жараёнлар тўғрисида маьрузалар қилинди.
Шоирлар Фахриддин Ҳайит, Абдумажид Азим ҳамда Фароғат Худойқуловлар ўзларининг Ватан, мустақиллик, инсонийлик, меҳр-оқибат тўғрисидаги шеьрларини ўқиб эшиттирди.

В Новом Узбекистане будем жить свободно и благополучно!
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в сотрудничестве с Департаментом по вопросам духовности и развития государственного языка при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Союзом писателей Узбекистана 26 августа текущего года прошла встреча в связи с 30-летием государственной независимости Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие руководители и сотрудники Центрального аппарата Министерства, управлений и отделов, а также территориальных управлений, акционерных компаний, обществ, предприятий, организаций и учреждений посредством видеоконференцсвязи.
На мероприятии участвовали главный специалист Департаментом по вопросам духовности и развития государственного языка при Кабинете Министров Республики Узбекистан Ф. Хаитов, член группы просветителей и пропагандистов Республиканского центра духовности и просвещения, доктор юридических наук, профессор Ф. Мухитдинова, а также члены Союза писателей Узбекистана, поэт Абдумажид Азим и поэтесса Фарогат Худойкулова.
В ходе мероприятия заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ж. Махсудов поздравил участников с наступающим праздником – 30-летием независимости нашей Родины, а также рассказал о проведенной за прошедший период работе и достижениях по развитию телекоммуникационной инфраструктуры, цифровой экономики, электронного правительства, подготовке квалифицированных IT-кадров.
В свою очередь, гости мероприятия поделились информацией об исторических достижениях, достигнутых за этот период в республике, осуществленных широкомасштабных реформах, в том числе о достижениях за пять последних лет, о проводимых в настоящее время по всей стране широкомасштабных мероприятиях под девизом «В Новом Узбекистане будем жить свободно и благополучно!», духовно-просветительской работе, о созданных условиях для работников творческого труда, в частности, для писателей и поэтов.
Поэты Фахриддин Хайит, Абдумажид Азим и Фарогат Худойкулова продекламировали свои творения, посвященные Родине, идеям независимости, гуманизма, любви и милосердия.