Абдулло Тангриев – Мустақил Ўзбекистоннинг иккинчи 10 йиллигидаги энг яхши спортчиси
Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси яқинлашиб келаётган Мустақиллигимизнинг 29 йиллиги муносабати билан ажойиб танлов эълон қилганидан хабарингиз бор. Унга кўра, дастлабки 3 ўн йиллик учун энг яхши спортчилар саралаб олинди ва номзодлар рўйхати овоз бериш учун эълон қилинди.
15-19 август кунлари роппа-роса 5 сутка давом этган дастлабки танловда 2001-2010 йиллардаги энг яхши 5 нафар спортчимиз номи овозга қўйилди. Жараёнда 3646 нафар ҳамюртимиз иштирок этди. Улар орасида сурхордарёлик полвонимиз Абдулло Тангриев 1636 овоз (45%) тўплаб, биринчи ўринни эгаллади. Эркин кураш бўйича Олимпиада чемпиони Артур Таймазов эса 1456 овоз (40%) билан иккинчи ўринни эгаллади. Батафсил:
1. Абдулло Тангриев – 1636 овоз (45%)
2. Артур Таймазов – 1456 овоз (40%)
3. Вадим Меньков – 211 овоз (6%)
4. Сервер Жепаров – 195 овоз (5%)
5. Екатерина Хилько – 148 овоз (4%)
Эртага телеграм каналимизда 2011-2020 йиллар учун энг яхши спортчи номи учун номзодлар эълон қилинади. Ўз навбатида, Миллий олимпия қўмитаси мазкур танловда иштирок этган барча мухлисларга ташаккур айтиб, барчани келгуси дастурларда ҳам фаол иштирок этишга чорлаб қолади.
Маълумот учун, Абдулло Товашевич Тангриев 1981 йил 28 март куни Сурхондарё вилоятида туғилган. Дзюдо бўйича Пекин-2008 ёзги Олимпия ўйинлари кумуш медаль соҳиби. 2011 йил мутлақ вазн тоифасида жаҳон чемпиони, 3 карра жаҳон чемпионати совриндори. 5 карра Осиё чемпиони ва яна кумуш ва бронза медаллари эгаси. Шунингдек, 3 карра Осиё ўйинлари совриндори. Полвонимиз параллел равишда ўзбек миллий кураши билан ҳам шуғулланиб борган ва бир неча бор жаҳон чемпионлигини қўлга киритган. Абдулло Тангриевнинг мана шундай ғалабалари юксак баҳоланиб, у давлатимиз томонидан “Шуҳрат” медали, “Ўзбекистонда Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” ва “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвонлари билан тақдирланган.
Эслатиб ўтамиз, дастлабки 10 йиллик учун ўтказилган сўровномада машҳур футболчимиз Миржалол Қосимов номзоди ғалаба қозонган эди.

Абдулло Тангриев – лучший спортсмен второго десятилетия в годы Независимости!
Как вам известно, Национальный олимпийский комитет объявил конкурс в связи с празднованием 29-летия Независимости Узбекистана. Согласно правилам конкурса, были отобраны лучшие спортсмены первых трех десятилетий и объявлен список номинантов для голосования.
15-19 августа поклонники проголосовали за лучших 5 спортсменов 2001-2010 годов. По итогам голосования, в ходе которого приняло участие 3643 человека, наш Сурхандарьинский дзюдоист Абдулло Тангриев завоевал первое место, набрав 1636 голосов (45%). Чемпион Олимпийских Игр по вольной борьбе Артур Таймазов стал вторым, за него проголосовало 1456 участников (40%).
1. Абдулло Тангриев – 1636 голосов (45%)
2. Артур Таймазов – 1456 голосов (40%)
3. Вадим Меньков – 211 голосов (6%)
4. Сервер Жепаров – 195 голосов (5%)
5. Екатерина Хилько – 148 голосов (4%)
Завтра на нашем Telegram-канале начнётся голосование за лучших спортсменов 2011-2020 годов. В свою очередь, Национальный олимпийский комитет Узбекистана выражает искреннюю благодарность всем участникам голосования и призывает впредь быть такими же активными.
Для сведения, Абдулло Товашевич Тангриев родился 28 марта 1981 года в Сурхандарьинской области. На Олимпиаде в Пекине 2008 года дзюдоист удостоился серебряной медали. На первенстве мира 2011 года стал чемпионом в абсолютной весовой категории, трёхкратный призёр чемпионата мира. Пятикратный чемпион Азии также удостоился серебряных и бронзовых медалей. Параллельно занимался узбекской национальной борьбой — кураш, несколько раз став чемпионом мира и в этом направлении. Благодаря свои заслугам, награждён медалью «Шухрат», почётными званиями «Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан» и «Узбекистон ифтихори».
Напоминаем, в опросе за звание лучшего спортсмена Узбекистана первого десятилетия в годы Независимости победил футболист Миржалол Касымов.