“Сув – ҳаёт манбаи” танлови
Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги Европа Иттифоқи кўмагидаги Марказий Осиё минтақавий экологик марказининг UzWaterAware лойиҳаси билан ҳамкорликда Республика оммавий ахборот воситалари ходимлари учун “Сув – ҳаёт манбаи” танловини эълон қилади.
Танлов оммавий ахборот воситаларининг телевидение, радио, матбуот, интернет журналистика йўналишлари бўйича ўтказилади.
Танловга тақдим этиладиган журналистик ишлар – эфирга узатилган теле ва радиомаҳсулотлар, босма ОАВ ва интернет сайтларида эълон қилинган мақолаларда қуйидаги мавзулар таҳлилий очиб берилган бўлиши лозим:
қишлоқ жойларда ва шаҳарларда сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш бўйича янгича ёндашувлар;
қишлоқ хўжалигида сувдан самарали ва оқилона фойдаланиш: замонавий маҳаллий ишланмалар ва жаҳон тажрибаси;
аҳоли, айниқса ёшларнинг сувдан фойдаланиш маданиятини ошириш, бу борада жойларда амалга оширилаётган ишлар.
Танловга 2019 йилнинг 1 апрелидан 30 сентябригача бўлган вақт мобайнида газета ва журналларда, интернет нашрларида эълон қилинган материаллар, эфирга узатилган телекўрсатув ва радиоэшиттиришлар 15 октябргача қабул қилинади.
Танловга тақдим этиладиган материаллар сони бештадан кам бўлмаслиги лозим.
Босма ОАВ ва интернет нашрларда чоп этилган материаллар асл нусха ёки улардан кўчирма олинган ҳолда топширилади.
Телевидение ва радиоканалларда эълон қилинган материаллар CD ёки DVD дискларларда, материалларнинг қисқача аннотацияси билан бирга қабул қилинади.
Танловга қабул қилинган ишлар муаллифга қайтарилмайди.
Ижодий ишларга қуйидаги ҳужжатлар илова қилиниши лозим:
- муаллиф ва унинг профессионал фаолияти тўғрисида қисқача маълумот (объективка);
- муаллифнинг паспорти нусхаси;
- муаллифнинг манзили ва боғланиш телефонлари.
Танлов натижаларини эълон қилиш ҳамда ғолибларни тақдирлаш маросими 2019 йил ноябрь ойида бўлиб ўтади.

Конкурс “Вода – источник жизни”
Министерство водного хозяйства Республики Узбекистан совместно с проектом UzWaterAware Регионального экологического центра Центральной Азии при содействии Европейского Союза объявляет конкурс “Вода – источник жизни” для работников средств массовой информации республики.
Конкурс проводится по таким направлениям деятельности средств массовой информации, как телевидение, радио, пресса, интернет журналистика.
В работах журналистов, представленных на конкурс – теле и радио продукции, выданной в эфир, статьях, опубликованных в печатных СМИ и на интернет-сайтах должны быть раскрыты с аналитической точки зрения следующие темы:
вопрос важности рациональных подходов к использованию водных ресурсов в сельской местности и городах;
необходимость рационального и продуктивного использования воды в сельском хозяйстве: современные местные разработки и мировой опыт;
повышение культуры водопользования населения, особенно молодежи, работа, проводимая на местах в данном направлении.
Прием материалов, опубликованных в газетах и журналах, интернет изданиях, теле и радиопередач, выданных в эфир в период с 1 апреля по 30 сентября и представленных на конкурс продолжится до 15 октября.
Количество материалов должно быть не менее пяти.
На конкурс должны быть представлены оригиналы или копии материалов, изданных в печатных СМИ и интернет изданиях.
Материалы, опубликованные на телевидении и радиоканалах принимаются на CD или DVD с короткой аннотацией.
Работы, принятые на конкурс, не возвращаются авторам.
К творческим работам должны быть приложены следующие документы:
- короткая информация об авторе и его профессиональной деятельности (объективка);
- копия паспорта автора;
- адрес и номера телефонов автора.
Церемония объявления результатов конкурса и награждения победителей состоится в ноябре 2019 года.
Материалы должны быть направлены по следующему адресу с указанием «На конкурс «Вода – источник жизни»»:
100005, город Ташкент, Мирзо Улугбекский район, улица Кари Ниязи, дом 39 «А». Министерство Водного хозяйства Республики Узбекистан