“Туркий тилли ёшлар” халқаро фестивали
Фестиваль доирасида китобхонлик куни, миллий ва этноспорт турлари бўйича спорт мусобақалари, маданий-кўнгилочар тадбирлар, ёшлар билан таниқли театр ва кино ижодкорларининг ижодий мулоқотлари ҳам ташкил этилади.
Тадбир Фарғона вилояти ҳокимлиги, Маданият ва туризм вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги томонидан Халқаро Туркий маданият ташкилоти — ТУРКСОЙ билан ҳамкорликда ташкил этилмоқда.
Асосий тадбирлар Қўқон университети ҳудудида бўлиб ўтиши режалаштирилаётган халқаро фестивалга Республикамизнинг барча ҳудудларидан, шунингдек, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон ва Туркиядан жами 200 нафардан зиёд фаол ёшлар ва талабалар таклиф этилган.
Фестиваль доирасида китобхонлик куни, миллий ва этнос порт турлари бўйича спорт мусобақалари, маданий-кўнгилочар тадбирлар, ёшлар учун бизнесни ташкил қилиш, ҳунармандчилик маҳсулотларини тайёрлаш бўйича давра суҳбатлари, ёшлар билан таниқли театр ва кино ижодкорларининг ижодий мулоқотлари ҳам ташкил этилади.

Международный фестиваль тюркоязычной молодежи
В городе Коканде Ферганской области 11-15 июля текущего года пройдет Международный фестиваль тюркоязычной молодежи.
Его участниками станут активные студенты и молодежь из всех регионов Узбекистана, а также Кыргызстана, Казахстана, Туркменистана, Азербайджана и Турции.
Программа форума включает различные конкурсы, презентации, встречи, акции, проекты и другие мероприятия.
Кроме того, в его рамках пройдут день книголюбов, турниры по различным видам этноспорта, культурно-зрелищные мероприятия, «круглые столы» по вопросам организации молодежного бизнеса, изготовления изделий народных промыслов, творческие диалоги с известными деятелями театра и кино.
Для справки: Международный фестиваль тюркоязычной молодежи, начиная с 2023 года, планируют проводить раз в два года во втором месяце лета.