ЕТТБ Бошқарувчилар кенгашининг 32-йиллик йиғилиши
Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигида Европа тикланиш ва тараққиёт банки ва Ўзбекистон ўртасида ЕТТБ Бошқарувчилар кенгашининг 32-йиллик йиғилишини жорий йил 16-18 май кунлари Самарқанд шаҳрида ўтказиш тўғрисида Ўзаро англашув меморандуми имзоланди
Имзоланган ҳужжат банкка аъзо 73 та давлатдан 1 минг 500 дан ортиқ меҳмон иштирок этадиган ЕТТБнинг йиллик йиғилиши ва бизнес-форумга тайёргарлик кўриш, тадбирларни ўтказиш ва ёритиш бўйича ҳар бир томоннинг аниқ ташкилий вазифаларини белгилайди. Бундай юқори даражадаги тадбирнинг ўтказилиши Ўзбекистоннинг жаҳон инвестициявий ҳамжамиятидаги обрўсини оширишга ижобий таъсир кўрсатиши, шунингдек, ишбилармон доиралар вакилларига мамлакатимизнинг иқтисодий, сармоявий, саноат ва ишлаб чиқариш салоҳияти, бой маданияти билан батафсил танишиш имконини бериши кутилмоқда.
Тадбирнинг асосий мавзуси иқтисодиёт барқарорлигига сармоя киритиш бўлади. Йиғилиш давомида банкка аъзо мамлакатлар дуч келаётган муаммоларни бартараф этиш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқишга қаратилган панел муҳокамалари ўтказилиши режалаштирилган. Бизнес-форумда макроиқтисодий вазият, қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришда хусусий сектор ва давлатнинг роли, ҳудудлараро муносабатлар, иқтисодий интеграция, озиқ-овқат хавфсизлиги, рақамлаштириш ва бошқа кўплаб масалалар юзасидан экспертлар иштирокида муҳокама қилинади.
Маълумот учун: Европа тикланиш ва тараққиёт банки 1991 йил 28 мартда ташкил этилган. Бош қароргоҳи Лондонда жойлашган. Ўзбекистон 1992 йил 30 апрелдан буён банкнинг аъзоси ҳисобланади. Банкнинг Тошкент шаҳрида ваколатхонаси 1993 йил май ойида, Андижон шаҳрида – 2019 йил октябрда, Урганч шаҳрида – 2021 йил июн ойида очилган.
ЕТТБ йиғилишини Самарқандда ўтказиш учун ариза Ўзбекистон томонидан 2019 йилда тақдим этилган. Ўша йилнинг ўзида ЕТТБ делегацияси йиллик йиғилишни мамлакатимизда ўтказиш имкониятини ижобий баҳолаган.

32nd Annual Meeting of the EBRD Board of Governors
On 31 January the Ministry of Investment, Industry and Trade hosted the signing of a Memorandum of Understanding between the European Bank for Reconstruction and Development and the Republic of Uzbekistan on holding the 32nd Annual Meeting of the EBRD Board of Governors in Samarkand on 16-18 May this year.
The signed document defines the specific organizational tasks of each party in the preparation, holding and coverage of the Annual Meeting of the EBRD and the Business Forum, which is planned to be attended by more than 1,500 guests from 73 member states of the Bank. Holding an event of this level is expected to have a positive impact on improving the international image of Uzbekistan in world investment circles, as well as provide an opportunity for representatives of the business community to get thoroughly acquainted with the economic, investment and industrial potential, rich culture of our country.
The central theme of the event will be investing in ensuring the sustainability of the economy. During the meeting, panel discussions are planned to be held on the development of measures to overcome the challenges faced by the Bank's member countries. The business forum will include expert discussions on the macroeconomic situation, the role of the private sector and the state in the development of renewable energy sources, interregional ties, economic integration, food security, digitalization and many other issues.
For reference: The European Bank for Reconstruction and Development was established on March 28, 1991. The headquarters is located in London. Uzbekistan has been a member of the Bank since April 30, 1992. The Bank's representative office was opened in Tashkent in May 1993. The office in Andijan – in October 2019, in Urgench – in June 2021.
The application for holding the EBRD meeting in Samarkand was submitted by Uzbekistan in 2019. In the same year, the EBRD delegation positively assessed the possibilities of holding an Annual Meeting in our country.