ЕТТБ Бошқарувчилар кенгашининг 32-йиллик йиғилиши
Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигида Европа тикланиш ва тараққиёт банки ва Ўзбекистон ўртасида ЕТТБ Бошқарувчилар кенгашининг 32-йиллик йиғилишини жорий йил 16-18 май кунлари Самарқанд шаҳрида ўтказиш тўғрисида Ўзаро англашув меморандуми имзоланди
Имзоланган ҳужжат банкка аъзо 73 та давлатдан 1 минг 500 дан ортиқ меҳмон иштирок этадиган ЕТТБнинг йиллик йиғилиши ва бизнес-форумга тайёргарлик кўриш, тадбирларни ўтказиш ва ёритиш бўйича ҳар бир томоннинг аниқ ташкилий вазифаларини белгилайди. Бундай юқори даражадаги тадбирнинг ўтказилиши Ўзбекистоннинг жаҳон инвестициявий ҳамжамиятидаги обрўсини оширишга ижобий таъсир кўрсатиши, шунингдек, ишбилармон доиралар вакилларига мамлакатимизнинг иқтисодий, сармоявий, саноат ва ишлаб чиқариш салоҳияти, бой маданияти билан батафсил танишиш имконини бериши кутилмоқда.
Тадбирнинг асосий мавзуси иқтисодиёт барқарорлигига сармоя киритиш бўлади. Йиғилиш давомида банкка аъзо мамлакатлар дуч келаётган муаммоларни бартараф этиш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқишга қаратилган панел муҳокамалари ўтказилиши режалаштирилган. Бизнес-форумда макроиқтисодий вазият, қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришда хусусий сектор ва давлатнинг роли, ҳудудлараро муносабатлар, иқтисодий интеграция, озиқ-овқат хавфсизлиги, рақамлаштириш ва бошқа кўплаб масалалар юзасидан экспертлар иштирокида муҳокама қилинади.
Маълумот учун: Европа тикланиш ва тараққиёт банки 1991 йил 28 мартда ташкил этилган. Бош қароргоҳи Лондонда жойлашган. Ўзбекистон 1992 йил 30 апрелдан буён банкнинг аъзоси ҳисобланади. Банкнинг Тошкент шаҳрида ваколатхонаси 1993 йил май ойида, Андижон шаҳрида – 2019 йил октябрда, Урганч шаҳрида – 2021 йил июн ойида очилган.
ЕТТБ йиғилишини Самарқандда ўтказиш учун ариза Ўзбекистон томонидан 2019 йилда тақдим этилган. Ўша йилнинг ўзида ЕТТБ делегацияси йиллик йиғилишни мамлакатимизда ўтказиш имкониятини ижобий баҳолаган.

32-е ежегодное заседание Совета управляющих ЕБРР
31 января в здании Министерства инвестиций, промышленности и торговли состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании между Европейским банком реконструкции и развития и Республикой Узбекистан по проведению 32-го Ежегодного заседания Совета управляющих ЕБРР в г.Самарканде в период с 16 по 18 мая этого года.
Подписанный документ определяет конкретные организационные задачи каждой стороны при подготовке, проведении и освещении Ежегодного заседания ЕБРР и бизнес-форума, в которых планируется участие более чем 1500 гостей из 73 государств-членов Банка. Проведение мероприятия такого уровня, как ожидается, окажет позитивное влияние на повышение международного имиджа Узбекистана в мировых инвестиционных кругах, а также даст возможность представителям бизнес-сообщества детально познакомиться с экономическим, инвестиционным и промышленным потенциалом, богатой культурой нашей страны.
Центральной темой мероприятия станет инвестирование в обеспечение устойчивости экономики. В ходе заседания запланировано проведение панельных дискуссий во вопросам выработки мер преодоления вызовов, с которыми сталкиваются страны-участницы Банка. В рамках бизнес-форума состоятся экспертные обсуждения макроэкономической ситуации, роли частного сектора и государства в развитии возобновляемых источников энергии, межрегиональных связей, экономической интеграции, продовольственной безопасности, цифровизации и многих других вопросов.
Справочно: Европейский банк реконструкции и развития учреждён 28 марта 1991 г. Штаб-квартира находится в г.Лондоне. Узбекистан является членом Банка с 30 апреля 1992 года. Представительство Банка открыто в г. Ташкенте в мае 1993 г. Офис в г. Андижане – в октябре 2019 г., в г. Ургенче – в июне 2021 г.
Заявка на проведение заседания ЕБРР в Самарканде была подана Узбекистаном в 2019 году. В том же году делегация ЕБРР положительно оценила возможности проведения Ежегодного заседания в нашей стране.