Энергетика вазирлиги: паст углеродли ривожланиш бўйича конференция ўтказилади
2022 йилнинг 23-24 сентябр кунлари Тошкент шаҳрида “Жаҳонда ва Ўзбекистонда паст углеродли ривожланишнинг янги уфқлари” халқаро илмий-техник Конференция  ўтказилади. Конференция Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва унинг ҳузуридаги Қайта тикланувчи энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот институти билан ҳамкорликда ташкил этилмоқда.
Форумнинг очилишида иштирокчиларни Ўзбекистон Энергетика вазирлиги, Фанлар академияси раҳбарияти номидан қутлаш режалаштирилган.
Конференция мажлисида БМТТД ва ЕТТБнинг Ўзбекистондаги ваколатхоналари, ихтисослаштирилган илмий-тадқиқот институтлари раҳбарияти томонидан кам углеродли ривожланиш масалалари бўйича маърузалар тингланади.
Форум дастуридан, шунингдек, инвесторлар ва дунёнинг етакчи компаниялари тақдимотлари, қайта тикланувчи энергия соҳасида глобал ва минтақавий тажриба алмашиш кўзда тутилган. Хусусан, Техас университети (АҚШ) Нанотехнология институти вакили янги авлод қуёш коллекторларини ишлаб чиқариш учун нанотехнологияларни қўллаш бўйича ана шундай тажрибалар билан ўртоқлашади.
Икки кун давом этадиган Конференция қайта тикланувчи энергетика соҳасидаги етакчи мутахассисларнинг илғор билимларини алмашиш, кам углеродли иқтисодиётда эришилган ютуқларни жадаллаштириш бўйича истиқболли лойиҳаларнинг бошланиши бўлиши мумкин бўлган дастлабки келишувларга эришиш имконини беради.

Минэнерго: конференция по низкоуглеродному развитию
В Ташкенте 23-24 сентября 2022 года состоится международная научно-техническая конференция «Новые горизонты низкоуглеродного развития в мире и в Узбекистане». Её организаторами выступили Министерство энергетики Республики Узбекистан и организованный при нём Научно-исследовательский институт возобновляемых источников энергии.
На открытии форума планируется приветствие участников от имени руководства Министерства энергетики, Академии наук и парламента Узбекистана.
В ходе пленарного заседания с докладами, посвященными вопросам низкоуглеродного развития, выступят члены руководства представительств ПРООН и ЕБРР в Узбекистане, профильных научно-исследовательских институтов.
В программу форума войдут также презентации инвесторов и ведущих компаний мира, обмен мировым и региональным опытом в сфере возобновляемой энергетики. В частности, таким опытом по применению нанотехнологий для производства солнечных коллекторов нового поколения поделится представитель Института нанотехнологий Университета Техаса, (США).
Двухдневная конференция даст возможность обмена передовыми знаниями ведущих специалистов сектора ВИЭ, достижения предварительных договоренностей, которые могут стать началом перспективных проектов по ускорению достижений в низкоуглеродной экономике.