ШҲТ халқ дипломатиясининг Тошкент форуми
2022 йил 11-12 май кунлари Тошкентда «Халқ дипломатияси – тараққиёт йўлида ўзаро ҳамжиҳатлик» шиори остида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларнинг Халқ дипломатияси форуми бўлиб ўтади.
Тадбир Ўзбекистоннинг ШҲТга раислиги ташаббусида ўтказилади.
Форумда ШҲТга аъзо давлатлар парламентлари, халқаро тузилмалар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, шунингдек, илмий-таҳлил марказлари вакилларидан иборат 120 дан ортиқ иштирокчи қатнашиши кутилмоқда.
Форум аввалида иштирокчиларга табрик нутқлари билан Ўзбекистон Республикаси Сенати Раиси Танзила Нарбаева, Бутунхитой халқ вакиллари кенгаши Доимий қўмитаси раиси ўринбосари, ШҲТнинг яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик бўйича Хитой қўмитаси раиси Шен Юеюе ва Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири в.б. Владимир Норов сўзга чиқади.
Икки йўналишда бўлиб ўтадиган ялпи мажлисда – «Халқаро ҳамкорликда халқ дипломатиясининг ўрни» ва «Халқ дипломатияси – замонавий давлатлараро мулоқотнинг муҳим элементи: ШҲТга аъзо давлатларнинг тажрибаси» мавзуларида иштирокчилар «ШҲТ оиласи» мамлакатлари ўртасидаги кўп қиррали алоқаларни мустаҳкамлаш мақсадида халқ дипломатияси воситаларидан самарали фойдаланиш йўлларини муҳокама қиладилар.

Форум народной дипломатии ШОС
11-12 мая 2022 года в г.Ташкенте состоится Форум народной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества под девизом «Народная дипломатия – взаимопонимание во имя развития».
Мероприятие будет проведено по инициативе узбекского председательства в ШОС.
На Форуме ожидается участие более 120 участников, представляющих парламенты стран ШОС, международных организаций, НПО, а также научно-аналитических центров.
С приветственными обращениями к участникам Форума выступят Председатель Сената Республики Узбекистана Танзила Нарбаева, заместитель председателя Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей, председатель Китайского комитета ШОС по добрососедству дружбе и сотрудничеству Шэнь Юэюэ и и.о. министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов.
В ходе двух пленарных заседаний - «Роль народной дипломатии в международном сотрудничестве» и «Народная дипломатия – важный элемент современного межгосударственного общения: опыт государств-членов ШОС» - участники обсудят пути эффективного использования инструментов народной дипломатии в целях укрепления многогранных связей между странами «семьи ШОС».