29 март куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан, Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғаннинг мамлакатимизга расмий ташрифи бошланади.
Икки томонлама муносабатлардаги ушбу муҳим сиёсий воқеа муносабати билан Ўзбекистоннинг қардош Туркия билан стратегик шериклик даражасидаги муносабатларининг эътиборга молик бўлган айрим жиҳатларига «Дунё» АА мухбири назар ташлади.
Узоқ ўтмишимиздан маълумки, Ўзбекистон билан Туркияни тил ва тарих, маданият ва анъаналар муштараклигига асосланган яқин дўстлик ва қардошлик ришталари боғлаб туради.
Мамлакатимизнинг мустақил ривожланиши солномасига назар ташланса, Туркия Ўзбекистон мустақиллигини биринчилардан бўлиб тан олган давлат сифатида тарихда қолганини кўриш мумкин. Бу, шубҳасиз, халқларимиз ўртасидаги яқин қардошликнинг ёрқин тасдиғи бўлган эди.
1996 йилда мамлакатларимиз ўртасида Абадий дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома имзоланган.
Мамлакатларимиз ўртасида дипломатия алоқалари 1992 йил 4 март куни ўрнатилиб, ўша йилнинг апрель ойида Туркиянинг Тошкентда элчихонаси очилган. 1993 йил май ойидан бошлаб эса Анқарада Ўзбекистон элчихонаси, 1996 йил октябрь ойидан эътиборан Истанбулда бош консулхона, 2021 йил март ойидан Самарқандда Туркиянинг бош консулхонаси фаолият кўрсатиб келмоқда.
Шу пайтга қадар мамлакатимиздан Туркияга, ва аксинча, Туркияда мамлакатимизга кўплаб олий даражадаги ташрифлар бўлиб ўтди.
2017 йил октябрь ойида Президент Шавкат Мирзиёевнинг Туркияга илк давлат ташрифи чоғида икки мамлакат ҳамкорлигини стратегик шериклик даражасига кўтарадиган Қўшма баёнот имзоланган эди. Ўзбекистон раҳбарининг 2020 йил 19-20 февраль кунлари Туркияга буюрган ташрифи доирасида эса Олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг илк йиғилиши ўтказилиши асносида ўзаро алоқаларимиз яна бир юқори даражани касб этган эди.
Юқоридагилардан ташқари, «Бир макон – бир йўл» халқаро анжумани (2017 йил 14 май, Пекин шаҳри), Ислом ҳамкорлик ташкилотининг фан ва технологиялар бўйича биринчи саммити (2017 йил 10 сентябрь, Остона шаҳри), Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгашнинг 5-саммити (2019 йил 15 июнь, Душанбе шаҳри) ва Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг 7- (2019 йил 15 октябрь, Боку шаҳри) ва 8-саммитлари (2021 йил 12 ноябрь, Истанбул шаҳри) доирасида ҳам икки давлат раҳбарларининг учрашувлари бўлиб ўтди.
Шу пайтга қадар мамлакатларимиз ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг ўн давраси ўтказилди. Бундан ташқари, ташқи ишлар вазирлари раислигида Стратегияни режалаштириш гуруҳининг икки йиғилиши ҳам бўлиб ўтди.
Яна бир муҳим жиҳат. 2019 йил сентябрь ойида Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Ўзбекистон Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашига тўла ҳуқуқли аъзо бўлди. Ўзбекистоннинг мазкур ташкилотга қўшилишини барча туркий мамлакатлар, аввало, Туркия Республикаси қизғин қўллаб-қувватлади. Шу тариқа мамлакатларимиз учун яна бир халқаро тузилма доирасида икки ва кўп томонлама ҳамкорлик учун янги имкониятлар пайдо бўлди.
Ўзбек-турк ҳамкорлигининг шартнома-ҳуқуқий асосини Ўзбекистон ва Туркия ўртасида доимий дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисида”ги Шартнома ҳамда савдо, иқтисодиёт, транспорт, туризм, маданият, шунингдек, терроризм ҳамда гиёҳвандликка қарши кураш бўйича 123 та ҳужжат ташкил этади. Улардан 12 таси давлатлараро, 56 таси ҳукуматлараро, 21 таси идоралараро ва 34 таси эса бошқа йўналишда ҳамкорликка доир ҳужжатлардир.
Туркия Ўзбекистоннинг Россия, Хитой ва Қозоғистондан кейин тўртинчи ўринда турадиган йирик савдо-иқтисодий ҳамкорларидан бири ҳисобланади. 2021 йили икки мамлакатнинг товар айланмаси 3,4 миллиард долларни ташкил этди. Мамлакатимизда Туркия инвестициялари иштирокида 1912 корхона фаолият юритмоқда, шундан 772 таси қўшма корхона бўлса, 1140 таси 100 фоизлик турк капитали иштирокида барпо этилган корхоналардир.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ўзбек-турк ҳукуматлараро комиссиясининг 6-йиғилиши 2021 йил 28 июнда Тошкент шаҳрида (ҳамраислар – Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов ва Туркия вице-президенти Фуат Октай) ўтказилди.
Худди шунингдек, мамлакатларимиз ўртасида парламентлараро ҳамкорлик, хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорлик ҳам тобора равнақ топмоқда.
Дарҳақиқат, олий даражадаги учрашув ва музокараларда мунтазам равишда мамлакатларимиз ўртасидаги кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилгани натижалари икки мамлакат ишбилармон доиралари учун қулай шароитларни яратиш, инвестиция муҳитини яхшилаш, қўшма кооперация лойиҳалари ва бошқа дастурларни амалга ошириш каби кўплаб йўналишларда ўз аксини топмоқда.
Шу ўринда маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорлик ҳақида ҳам алоҳида тўхталиш мақсадга мувофиқдир.
Туркия Ўзбекистоннинг тарихий ва замонавий бой маданий меросига катта ҳурматни намоён этади. Масалан, турк санъаткорлари Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган «Шарқ тароналари» халқаро мусиқа фестивалида мунтазам иштирок этишади. 2021 йил 29 октябрда Истанбулда Ўзбекистон маданият вазири Озодбек Назарбеков Отатурк маданият марказининг янги биноси ва Бейўғли маданият йўлининг очилиш маросимида, 12 ноябрь куни эса Кинематография агентлиги директори Ф.Абдуҳолиқов билан бирга “Қўрқут ота Турк дунёси фильмлари фестивали”да қатнашди.
Бундан ташқари, «Хива - туркий дунёнинг маданият пойтахти» халқаро дастури доирасида 2021 йил 3 март куни Анқара шаҳрининг Кечиўрен туманидаги «Жўка водийси» ҳудудида Муҳаммад ал-Хоразмий ҳайкали, 11 августда эса Невшеҳир вилоятининг Ўртаҳисор туманида “Хива бобо” (“Hibe Dede”) ёдгорлиги мажмуаси очилди.
Худди шунингдек, Тошкентда 1997 йилда «Ахисха» турк миллий маданий маркази, 2003 йилда эса “Ўзбекистон – Туркия” дўстлик жамияти ташкил этилган.
1993 йилдан Ўзбекистонда Туркия халқаро ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлигининг (ТИКА) ваколатхонаси фаолият олиб бормоқда. ТИКА республикамизда соғлиқни сақлаш ва қишлоқ хўжалиги тизимларини ислоҳ этиш, кичик ва ўрта тадбиркорликни ривожлантиришга қаратилган 60,15 миллион АҚШ долларидан ортиқ қийматга эга бўлган лойиҳаларни ҳаётга тадбиқ этмоқда. Шунингдек, ТИКА иштирокида Гематология ва қон қуйиш илмий-текшириш институтида суяк илиги трансплантацияси Маркази ҳамда Тошкент Педиатрия тиббиёт институти ҳузурида чақалоқларни даволашга ихтисослашган “Неонтология палатаси” барпо этилган.
Тошкент Давлат шарқшунослик университетида “Лингвистика (турк тили)” ва “Туризм” мутахассисликлари бўйича қўшма таълим дастурлари ташкил этилган бўлиб, Туркиядан 4 нафар волонтёр ўқитувчи жалб қилинган. Туркиянинг Тошкентдаги элчихонаси дипломатлари туркшунос талабалар учун туркум маърузалар ўқишлари анъанага айланиб қолган.
Дарҳақиқат, олий таълим соҳасидаги ўзаро ҳамкорлик тобора ривожланиб бормоқда. 2019 йили Бухоро давлат тиббиёт институтида Туркиянинг Соғлиқ билимлари университети билан ҳамкорликда қўшма факультет, 2020 йили эса Тошкент шаҳрида Туркиянинг Иқтисодиёт ва технологиялар университетининг филиали ташкил этилгани ҳам бу фикрни тасдиқлайди.
Юқорида баён этилганлар далил ва фикр-мулоҳазалардан келиб чиққан ҳолда ишонч билан қайд этиш мумкинки, Туркия етакчисининг мамлакатимизга ушбу расмий ташрифи ҳам ўзаро алоқалар равнақига салмоқли туртки бағишлаши асносида икки қардош халқларнинг ўзаро манфаатли ва бардавом ҳамкорлиги солномасида янги саҳифа очади.

Официальный визит Президента Турции в нашу страну
По приглашению Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 29 марта прибывает с официальным визитом в нашу страну.
В связи с этим важным для двустороннего сотрудничества политическим событием корреспондент ИА «Дунё» остановился на важных аспектах отношений Узбекистана с братской Турцией.
Наши страны и народы связывают тесные узы дружбы и братства, основанные на общности языка и истории, культуры и традиций.
В летопись независимого развития нашей страны Турция вошла как государство, одним из первых признавшее независимость Узбекистана. Это, несомненно, было ярким подтверждением братских уз между нашими народами.
В 1996 году между нашими странами был подписан Договор о вечной дружбе и сотрудничестве. Дипломатические отношения были установлены 4 марта 1992 года, а в апреле того же года было открыто посольство Турции в Ташкенте. Посольство Узбекистана действует в Анкаре с мая 1993 года, генконсульство в Стамбуле – с октября 1996 года, генконсульство Турции в Самарканде – с марта 2021 года.
До настоящего времени состоялся целый ряд взаимных визитов на высшем уровне.
В октябре 2017 года в ходе первого государственного визита Президента Шавката Мирзиёева в Турцию было подписано Совместное заявление, которое подняло сотрудничество двух стран на уровень стратегического партнерства. В ходе визита Президента Узбекистана в Турцию 19-20 февраля 2020 года и первого заседания Совета стратегического сотрудничества высшего уровня наши отношения поднялись на новую, более высокую ступень.
Кроме того, главы двух государств встречались на полях международной конференции «Один пояс, один путь» (14 мая 2017 года, Пекин, КНР), первого Саммита Организации исламского сотрудничества по науке и технологиям (10 сентября 2017 года, Астана, Казахстан), 5-го заседания Совещания по сотрудничеству и мерам доверия в Азии на высшем уровне (15 июня 2019 года, Душанбе, Таджикистан), 7-го (15 октября 2019 года, Баку, Азербайджан) и 8-го саммитов Совета сотрудничества тюркоязычных государств (12 ноября 2021 года, Стамбул, Турция).
Наряду с этим состоялось десять раундов политических консультаций между министерствами иностранных дел двух стран, два заседания Группы стратегического планирования под председательством министров иностранных дел.
Еще один важный аспект - в сентябре 2019 года по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Узбекистан стал полноправным членом Совета сотрудничества тюркоязычных государств. Вступление Узбекистана в эту организацию было решительно поддержано всеми тюркскими странами, в первую очередь Турецкой Республикой. Таким образом, для двух братских республик появились новые возможности для взаимного и многостороннего сотрудничества в рамках еще одной международной структуры.
Правовую базу узбекско-турецкого сотрудничества составляют Договор о вечной дружбе и сотрудничестве между Узбекистаном и Турцией, а также 123 документа в области торговли, экономики, транспорта, туризма, культуры, борьбы с терроризмом и наркотиками. Среди них 12 межгосударственного, 56 –  межправительственных, 21 – межведомственного характера и 34 относящихся к другим направлениям сотрудничества.
Турция является одним из четырех крупнейших торгово-экономических партнеров Узбекистана после России, Китая и Казахстана. В 2021 году товарооборот между двумя странами составил 3,4 миллиарда долларов. В нашей стране действует 1912 предприятий с турецкими инвестициями, из них 772 совместных предприятий и 1140 предприятий со 100% турецким капиталом.
28 июня 2021 года в г.Ташкенте состоялось 6-е заседание узбекско-турецкой Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству (сопредседатели - заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардор Умурзаков и вице-президент Турции Фуат Октай).
В то же время между нашими странами динамично развиваются межпарламентское сотрудничество и взаимодействие в сфере безопасности.
Действительно, результаты регулярных встреч и переговоров на высшем уровне по расширению широкомасштабного двусторонних связей находят отражение во многих сферах, в том числе в создании благоприятных условий для деловых кругов двух стран, улучшении инвестиционного климата, реализации совместных проектов кооперации и другие программы.
При этом стороны уделяют особое внимание укреплению взаимодействия в культурно-гуманитарной сфере.
Турция с большим уважением относится к богатому историческому и духовному наследию Узбекистана. Например, турецкие артисты регулярно принимают участие в Международном музыкальном фестивале «Шарк тароналари» в Самарканде. 29 октября 2021 года министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков принял участие в церемонии открытия нового здания Культурного центра Ататюрка и Культурной дороги Бейоглу в городе Стамбуле, а 12 ноября совместно с директором Агентства кинематографии Фирдавсом Абдухаликов – в фестивале тюркского мира «Коркут Ота».
Кроме того, в рамках международной программы «Хива – культурная столица тюркского мира» 3 марта 2021 года в районе «Долина Джока» в Кечиоренском районе Анкары установлена статуя Мухаммеда ал-Хорезми, а 11 августа того же года в Уртахисарском районе Невшехирской области открылся комплекс «Хива Бобо» («Хибе Деде»).
В свою очередь в 1997 году в Ташкенте был создан Турецкий национальный культурный центр «Ахысха», а в 2003 году – Общество дружбы «Узбекистан-Турция».
В Узбекистане с 1993 года действует представительство Агентства по международному сотрудничеству и координации Турции (ТИКА). ТИКА реализует в стране проекты на сумму 60,15 миллиона долларов, которые направлены на реформирование систем здравоохранения и сельского хозяйства, развитие малого и среднего бизнеса. Также при участии ТИКА в Центре трансплантации костного мозга при НИИ гематологии и переливания крови создан Кабинет неонтологии, специализирующийся на лечении детей раннего возраста.
Ташкентский государственный университет востоковедения организовал совместные образовательные программы по направлениям «Лингвистика (турецкий язык)» и «Туризм», в которых приняли участие 4 преподавателя-волонтера из Турции. Уже стало традицией, что дипломаты посольства Турции в Ташкенте читают лекции для студентов-тюркологов.
Расширяется сотрудничество в сфере высшего образования в 2019 году Бухарский государственный медицинский институт организовал совместный факультет с Турецким университетом медицинских наук, а в 2020 году в Ташкенте был создан филиал Турецкого университета экономики и технологий.
Таким образом, с учетом вышеизложенного, можно с полной уверенностью сказать, что официальный визит турецкого лидера в нашу страну откроет новую страницу в истории взаимовыгодного и прочного сотрудничества двух братских народов.