Савдо ва саноат бўйича Ўзбекистон-Британия кенгашининг 25-йиғилиши
Жорий йилнинг 3-4 февраль кунлари видеоконференция шаклида Савдо ва саноат бўйича Ўзбекистон-Британия кенгашининг 25-йиғилиши бўлиб ўтади. Кенгаш икки мамлакат ҳукумат ва ишбилармон доираларини бирлаштирувчи ноёб платформа ҳисобланади.
Тадбир Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллиги Халқаро савдо вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Буюк Британиянинг Ўзбекистон Республикасидаги элчихонаси томонидан ташкил этилмоқда.
Видеоконференцияда 40 дан ортиқ маърузачилар, жумладан, икки мамлакат вазирлик ва идоралари раҳбарлари, шунингдек, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Халқаро молия корпорацияси ва бошқа халқаро молия институтлари ҳамда тараққиёт бўйича ҳамкорлар раҳбарияти вакиллари иштирок этади.
Ялпи мажлис билан бир вақтда Буюк Британия ва Ўзбекистон вакиллари иштирокида бир қатор онлайн музокаралар ҳам бўлиб ўтади. Унинг доирасида икки томонлама инвестиция ва савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг долзарб масалалари кўриб чиқилади.
Учрашувда Буюк Британия делегациясига Буюк Британия савдо сиёсати вазири Грег Хэндс, Ўзбекистон делегациясига – инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Л.Кудратов бошчилик қилади. Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ҳам иштирокчиларга қутлов сўзи йўллаши кутилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, 2019 йилнинг декабрида Ўзбекистон Республикаси ҳамда Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллиги ўртасида Шериклик ва ҳамкорлик битимининг имзоланиши икки мамлакат савдо-иқтисодий алоқаларининг ривожланиши учун кучли туртки бўлди. Бўлажак UBTIC учрашуви битим кучга кирганидан буён ушбу шаклда ўтказилаётган биринчи тадбир ҳисобланади.
Сўнгги йилларда Британия ва Ўзбекистон компаниялари UBTIC фаолиятининг экология жиҳатидан тоза энергетика, молиявий хизматлар, соғлиқни сақлаш ва таълим соҳалари каби ижтимоий - иқтисодий ривожланишнинг тўртта асосий йўналиши бўйича ҳамкорликни изчил оширмоқда.
Онлайн конференция иштирокчилари ўзаро алоқа қилиш учун маълумотлар алмашиш ва “B2B” форматида бизнес-учрашувлар ташкил этиш мумкин бўлган махсус платформадан фойдаланиш имкониятига эга бўладилар. Конференцияда қатнашиш бепул.

25-е заседание Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности
3-4 февраля текущего года в формате видеоконференции состоится 25-е заседание Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности (UBTIC), уникальной платформы, объединяющей правительственные и деловые круги двух стран.
Организаторы мероприятия – Министерство международной торговли Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и посольство Соединенного Королевства в Республике Узбекистан.
В видеоконференции выступят более 40 спикеров, в том числе руководители министерств и ведомств двух стран, а также представители руководства Европейского банка реконструкции и развития, Международной финансовой корпорации и других международных финансовых институтов и партнеров по развитию.
Параллельно с пленарным заседанием пройдет ряд онлайн-переговоров с участием представителей правительственных кругов Великобритании и Узбекистана, в рамках которых будут рассмотрены актуальные вопросы двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества.
В рамках заседания Британскую делегацию возглавит министр по торговой политике Великобритании Грэг Хэндс, а узбекскую делегацию – первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Л.Кудратов. Ожидается, что с приветственным словом к участникам выступит заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков.
Стоит отметить, что развитие торгово-экономических отношений между двумя странами получило новый импульс благодаря подписанию в декабре 2019 года Соглашения о партнерстве и сотрудничестве между Республикой Узбекистан и Соединенным Королевством Великобритании и Северной Ирландии. Предстоящее заседание UBTIC станет первым мероприятием подобного формата с момента вступления Соглашения в силу.
В последние годы британские и узбекские компании последовательно наращивают сотрудничество по четырем ключевым направлениям социально-экономического развития, приоритетным в рамках работы UBTIC - экологически чистая энергетика, финансовые услуги, здравоохранение и образование.
Участники онлайн-конференции получат доступ к специальной платформе, где они смогут обмениваться контактами и организовывать деловые встречи в формате «B2B». Участие в конференции бесплатное.