“Замонавий ҳарбий низолар ва уларнинг олдини олиш йўллари” мавзусида халқаро илмий конференция
2020 йилнинг 4-5 ноябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари академиясида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти кўмагида “Замонавий ҳарбий низолар ва уларнинг олдини олиш йўллари” мавзусида халқаро илмий конференция ўтказилади.
Бугун дунё бўйлаб кенг тарқалган “CОVID-19” пандемияси билан боғлиқ вазиятни ҳисобга олган ҳолда, тадбир видеоконференцалоқа шаклида ташкил қилиниши кўзда тутилган.
Халқаро конференциянинг асосий мақсадлари этиб қуйидагилар белгиланган:
– замонавий ҳарбий низоларнинг янги шаклий ўзгаришларини ўрганиш ҳамда трансмиллий таҳдидларга қарши курашнинг самарали механизмларини ишлаб чиқиш, Қуролли Кучлар фаолиятини такомиллаштириш бўйича тажриба алмашиш;
– ҳарбий тўқнашувлар ва ноанъанавий таҳдидларга қарши кураш бўйича миллий ва халқаро тажрибани умумлаштириш;
– хорижий олий таълим муассасалари ва тадқиқот марказлари билан ўзаро тажриба алмашишни кенгайтириш.
Онлайн-конференцияда хорижий мутахассислар, шу жумладан, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти, Халқаро Қизил Хоч қўмитаси, Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг минтақавий аксилтеррор тузилмаси, Шимолий Атлантика шартномаси ташкилоти, Жорж Маршалл номидаги Хавфсизлик масалаларини ўрганиш бўйича Европа маркази, Америка Қўшма Штатлари Миллий мудофаа университети қошидаги Яқин Шарқ ва Жанубий Осиё стратегик тадқиқотлар маркази, Россия Федерацияси, Туркия Республикаси, Буюк Британия, Германия Федератив Республикаси, Польша, Ҳиндистон, Италия, Хитой Халқ Республикаси, Корея Республикаси, Покистон Ислом Республикаси, Беларусь Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Тожикистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси ва Туркманистон Республикаси мутахассислари иштирок этиши режалаштирилган.
Халқаро илмий онлайн-конференция материаллари ва тавсиялари ҳарбий хизматчилар билими ва дунёқарашини янада кенгайтиришга имкон яратади.

Международная научная конференция на тему «Современные военные конфликты и пути их предупреждения»
4-5 ноября 2020 года в Академии Вооруженных Сил Республики Узбекистан при содействии Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе будет проведена международная научная конференция на тему «Современные военные конфликты и пути их предупреждения».
Исходя из пандемии, охватившей сегодня весь мир, предусматривается, что мероприятие пройдет в формате видеоконференцсвязи.
Основными целями международной конференции являются:
– изучение новых форм современных военных конфликтов и разработка действенных механизмов противодействия транснациональным угрозам, обмен опытом по совершенствованию деятельности Вооруженных Сил;
– обобщение национального и международного опыта по военным столкновениям и противодействию нетрадиционным угрозам;
– расширение обмена опытом с высшими образовательными учреждениями и исследовательскими центрами.
Ожидается, что в конференции примут участие зарубежные специалисты, в том числе, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Международного комитета Красного Креста, Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества, Организации Североатлантического договора (НАТО), Европейского центра по изучению вопросов безопасности имени Джорджа Маршалла, Ближневосточного и Южно-азиатского центра стратегических исследований при Университете национальной обороны США, Российской Федерации, Турции, Великобритании, Германии, Польши, Индии, Италии, Китайской Народной Республики, Республики Корея, Исламской Республики Пакистан, Республики Беларусь, Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана и Туркменистана.
Материалы и рекомендации международной научной конференции позволят расширить знания и мировоззрение военнослужащих.