Ташкилот ушбу асосий ҳужжат унинг иштирокчиларининг кўпчилиги, шу жумладан Хавфсизлик Кенгашининг бешта доимий аъзоси томонидан ратификация қилинган пайтдан бошлаб расмий равишда фаолиятини бошлаган.
24 октябрь БМТ куни сифатида 1948 йилдан буён нишонланиб келинади. Бу йил Ташкилот ўзининг 75 йиллигини бутун дунё учун катта синов бўлаётган, соғлиқни сақлаш соҳасидаги мислсиз глобал инқироз оғир иқтисодий ва ижтимоий оқибатларга олиб келаётган бир пайтда нишонламоқда.
Бугун БМТнинг 75 йиллигини нишонлаш учун дунёнинг машҳур бинолари, музейлари, кўприклари ва бошқа меъморий ёдгорликлари мовий ранг билан ёритилади. Ушбу ташаббус рамзий маънода дунё фуқароларини бирлаштиришга, тинчлик, барқарор ривожланиш ва инсон ҳуқуқлари универсал тилининг тарқалишига кўмаклашишга қаратилган ҳаракатдир.

День Организации Объединенных наций
Организация официально появилась на свет с момента ратификации этого основополагающего документа большинством его участников, в том числе пятью постоянными членами Совета Безопасности.
24 октября отмечается как День ООН, начиная с 1948 года. В нынешнем году ООН отмечает свою 75-ю годовщину в период огромных потрясений для всего мира, которые усугубляются беспрецедентным глобальным кризисом в области здравоохранения, чреватым серьезными экономическими и социальными последствиями.
Сегодня в ознаменование 75-летия ООН знаменитые здания, музеи, мосты и другие архитектурные памятники в разных странах мира будут подсвечены голубым светом. Эта инициатива является попыткой символически объединить граждан мира, содействовать распространению универсального языка мира, устойчивого развития и прав человека.