Олий Мажлис Сенатининг тўртинчи ялпи мажлиси
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг тўртинчи ялпи мажлисини жорий йил 11 май куни чақириш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Видеоконференцалоқа шаклида ўтказиладиган ялпи мажлисда 20 та масала, шу жумладан, 10 та қонун кўриб чиқилиши режалаштирилган.
“Саломатлик” орденини таъсис этиш тўғрисида”ги, “Соғлом турмуш” медалини таъсис этиш тўғрисида”ги, “Фахрий мураббий” орденини таъсис этиш тўғрисида”ги янги қонунлар шулар жумласидан.
Шу билан бирга, “2020 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги Қонунга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақидаги”ги, “Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий прописка қилиниши лозим бўлган шахслар – Ўзбекистон Республикаси фуқаролари тоифаларининг рўйхати тўғрисида”ги Қонунга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонунлар муҳокама қилинади.
Бундан ташқари, сенаторлар томонидан Ўзбекистон Республикасининг Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан ҳамкорлиги тўғрисидаги масала ҳам кўриб чиқилади.
Ялпи мажлисда “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили” Давлат дастурининг 2020 йил биринчи чорагидаги ижроси юзасидан Вазирлар Маҳкамасининг, Омбудсман, Ҳисоб палатаси, Бош прокурор ва Марказий банк бошқаруви раисининг 2019 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботлари эшитилиши ҳам назарда тутилмоқда.
Ялпи мажлис кун тартибига ҳокимлар томонидан қарорлар қабул қилинишида қонун ҳужжатларига риоя этилиши ҳолати юзасидан Ҳукуматга парламент сўрови юбориш масаласи киритилган.
Президентимизнинг “Иқтисодиётни ривожлантириш ва камбағалликни қисқартиришга оид давлат сиёсатини тубдан янгилаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонини тасдиқлаш масаласи навбатдаги мажлис кун тартибидан ўрин олган.

Четвертое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса
На заседании принято постановление о созыве четвертого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 11 мая текущего года.
Пленарное заседание будет проведено в форме видеоконференцсвязи. В ходе него предусматривается рассмотреть 20 вопросов, в том числе 10 законов.
В их числе новые законы Республики Узбекистан «Об учреждении ордена «Саломатлик», «Об учреждении медали «Соғлом турмуш», «Об учреждении ордена «Фахрий мураббий».
Наряду с этим, будут обсуждаться законы «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2020 год», «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О перечне категорий лиц – граждан Республики Узбекистан, подлежащих постоянной прописке в городе Ташкенте и Ташкентской области».
Сенаторами также будет рассмотрен вопрос о сотрудничестве Республики Узбекистан с Евразийским экономическим союзом.
В ходе пленарного заседания предусматривается заслушать отчет Кабинета Министров об исполнении в первом квартале 2020 года Государственной программы «Года развития науки, просвещения и цифровой экономики», а также отчеты Омбудсмана, Счетной палаты, Генерального прокурора и председателя правления Центрального банка о деятельности в 2019 году.
Сенаторы рассмотрят также вопрос о направлении парламентского запроса в Правительство о состоянии соблюдения законодательства при принятии хокимами решений.
В повестку дня включен и вопрос утверждения Указа Президента «О мерах по кардинальному обновлению государственной политики в сфере развития экономики и сокращения бедности».