“Маданий меросни асраш ва унинг туризм ривожига ҳиссаси” I Халқаро илмий-амалий симпозиуми
4-5 декабрь кунлари Самарқанд шаҳрида “Маданий меросни асраш ва унинг туризм ривожига ҳиссаси” мавзусида I Халқаро илмий-амалий симпозиуми бўлиб ўтади. Тадбир Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 30 сентябрдаги 828-сонли “Самарқанд вилоятининг туристик салоҳиятидан самарали фойдаланиш ва уни ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар” қарори ижросини таъминлаш доирасида ўтказилмоқда.
Симпозиумда иштирок этиш учун Ўзбекистоннинг вазирлик, идора ва ҳокимликлари, илмий доиралари, илмий-тадқиқот ва ўқув муассасалари, халқаро ташкилотларининг 100 га яқин вакиллари, соҳа мутахассислари ва экспертлари таклиф этилган.
Тадбирни ўтказишдан мақсад – Ўзбекистоннинг, хусусан Самарқанднинг археологик ва маданий меросини асраш ва оммалаштириш; туристик объектлар реконструкция ва реставрацияси бўйича хорижий мутахассислар билан узоқ муддатли ҳамкорликни йўлга қўйиш, реставрацион ишларни такомиллаштириш ҳамда меъморий меросни асрашга доир стратегик таклиф ва тавсияларни ишлаб чиқиш, маданий туризмнинг янги шаклларини ишлаб чиқиш ва тарғиб қилиш ва б.
Симпозиум икки кун давомида ўтказилади. Тадбир дастуридан халқаро илмий-амалий конференция ўрин олган бўлиб, унда маданий меросни асраш ва унинг туризмни ривожлантиришга қўшувчи ҳиссасига оид долзарб масалалар кўриб чиқилади, хорижий экспертлар иштирокида маҳорат дарслари ташкил этилади.
Тадбир доирасида маҳаллий мутахассислар билан бир қаторда Буюк Британия, Италия, Греция, Франция, Германия, Ҳиндистон, Япония, Хитой экспертлари, шунингдек, ЮНЕСКО ва Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги вакиллари сўзга чиқади.   Симпозиум давомида унинг иштирокчилари учун Самарқанд шаҳрининг диққатга сазовор масканлари бўйлаб экскурсия уюштирилади.
Форум доирасида ноёб архитектура ёдгорликларини асрашга масъул вазирлик ва идоралар вакиллари ўртасида конструктив мулоқот йўлга қўйилади. Тадбир якунига кўра, симпозиумдаги маърузалар ва тезислар тўплами нашр этилади.   “Маданий меросни асраш ва унинг туризм ривожига ҳиссаси” мавзусида I Халқаро илмий-амалий симпозиуми ташкилотчилари – Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Маданият вазирлиги ва Туризмни ривожлантириш институти.

I Международный научно-практический симпозиум «Сохранение культурного наследия и его вклад в развитие туризма»
2019-12-04
4-5 декабря 2019 года в г. Самарканде пройдет Первый Международный научно-практический симпозиум «Сохранение культурного наследия и его вклад в развитие туризма». Мероприятие проводится в рамках реализации Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по эффективному использованию и развитию туристского потенциала Самаркандской области» № 828 от 30.09.2019 г.
К участию в симпозиуме приглашены 100 представителей министерств, ведомств и хокимиятов Республики Узбекистан, научных кругов, научно-исследовательских и учебных заведений, международных организаций, специалисты и эксперты данной сферы.
Цель проведения мероприятия – сохранение и популяризация историко-архитектурного, археологического и культурного наследия Узбекистана, в частности, Самарканда; налаживание долгосрочного сотрудничества с зарубежными специалистами в сфере реконструкции и реставрации туристских объектов, выработка стратегических предложений и рекомендаций по совершенствованию реставрационных работ и дальнейшему сохранению архитектурного наследия, разработка и распространение новых форм культурного туризма и др. Симпозиум будет проходить в течение двух дней.
Его программу составили международная научно-практическая конференция, где будут рассмотрены актуальные вопросы по сохранению культурного наследия и его вклад в развитие туризма, мастер-классы от зарубежных экспертов.   Экспертами-спикерами выступят национальные и зарубежные специалисты из Великобритании, Италии, Греции, Франции, Германии, Индии, Франции, Японии, Китая, а также представители ЮНЕСКО и Всемирного банка в Узбекистане.
В рамках Симпозиума для его участников будет организована экскурсионная программа по городу Самарканд, в том числе посещение Самаркандского музея истории и культуры искусства народов Узбекистана.
В ходе форума состоится конструктивный диалог между представителями министерств и ведомств, ответственных за сохранение уникального архитектурного наследия. В этом контексте важен обмен положительным опытом по уже существующим начинаниям, а также обсуждение возможностей для реализации совместных проектов и планов, направленных на сохранение и реставрацию архитектурных памятников Самарканда.
В завершение будут подведены итоги, а также издан сборник докладов и тезисов симпозиума.   Организаторами форума выступят Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма, Министерство культуры Республики Узбекистан, Институт развития туризма при Госкомтуризма.