I Халқаро экологик марафон
17 октябрдан 22 октябргача Ўзбекистонда «Биз келажак учун жавобгармиз» шиори остида « Aral Marathon» I Халқаро экологик марафони бўлиб ўтади.
Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳузуридаги Жамоатчилик кенгаши раиси Тоҳир Солиевнинг шу мазмунда ўтган йиғилиш якуни бўйича маълум қилишича, тадбир Орол денгизи муаммоларига бағишланган Халқаро конференция арафасида Ўзбекистоннинг олти шаҳри – Тошкент, Самарқанд, Бухоро, Урганч, Нукус ва Мўйноқда бўлиб ўтади.
«Aral Marathon» тадбирининг асосий мақсади Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар зонаси деб эълон қилиб, бу ер билан боғлиқ муаммонинг кўлами ҳақиқатан глобал эканлигини кўрсатиш, ташаббусга жамоатчилик эътиборини қаратишдан иборатдир. Ҳафталик марафон дастуридан ҳар бир босқичда 5 километрлик масофага югуриш, ўқув муассасаларидаги «Биз келажак учун жавобгармиз» (#RUNFORARAL) янги экологик шиорни тарғиб этишни мақсад қилган концерт дастурлари ва йиғилишлар ўрин олган.
Марафон финали 22 октябрь куни Мўйноқ шаҳрида, илгари Орол денгизи жойлашган жойда бўлиб ўтади. Марафон ташкилотчилари - Ўзбекистон Республикаси Экологик партияси, Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Маданият вазирлиги, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, МТРК, Мудофаа вазирлиги, Миллий гвардия, Ўзбекистон Республикаси Миллий Олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Енгил атлетика федерацияси, Ўзбекистон Аэронавтика федерацияси ва бошқа манфаатдор вазирликлар ва идоралар.
Мазкур тадбир ҳар йили ўтказилиши режалаштирилган бўлиб, минтақамизнинг экологик муаммоларига халқаро ҳамжамиятнинг қизиқишини кучайтиради.  www.aralmarathon.uz

I Международный экологический марафон
С 17 по 22 октября в Узбекистане впервые пройдет Международный экологический марафон « Aral Marathon» под девизом «Мы в ответе за будущее». Мероприятие состоится в преддверии Международной конференции по проблемам Арала, в шести городах Узбекистана – Ташкенте, Самарканде, Бухаре, Ургенче, Нукусе и Муйнаке, сообщает председатель Общественного совета при Государственном комитете по туризму.
Главная цель марафона – привлечение внимания общественности к инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева об объявлении Приаралья зоной экологических инноваций и технологий, к проблеме Аральского моря, масштабы которой, поистине, глобальны.
Программа недельного марафона включает в себя забеги по 5 километров на каждом этапе, концертные программы, митинги и встречи в учебных заведениях в целях пропагандирования нового экологического девиза «Мы в ответе за будущее» (#RUNFORARAL).
Финал марафона состоится 22 октября в городе Муйнак, на месте, где раньше было Аральское море. Организаторами марафона выступают Экологическая партия Узбекистана, Министерство Физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Министерство культуры, Государственный комитет по развитию туризма, НТРК, Министерство Обороны, Национальная гвардия, Национальный Олимпийский комитет Республики Узбекистан, Федерация Легкой атлетики Узбекистана, Федерация Аэронавтики Узбекистана и другие заинтересованные министерства и ведомства.
Мероприятие планируется сделать ежегодным, что по задумке будет усиливать интерес международного сообщества к экологическим проблемам нашего региона (www.aralmarathon.uz).