Бошқарув инновациялари кунлари 2019
Жорий йилнинг 15-17 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида давлат бошқарувига инновацион ёндашувларни жорий этишга бағишланган ҳар йиллик тадбир – Ўзбекистонда Бошқарув инновациялари кунлари иккинчи бора ўтказилмоқда. Тадбир ташкилотчилари – Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги, Бизнес ва бошқарув республика олий мактаби, БМТ Тараққиёт дастури.
Тадбирнинг асосий мақсади— давлат сиёсатини режалаштириш, амалга ошириш ва мониторинг қилишни такомиллаштириш, давлат хизматлари сифатини яхшилаш ва улардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиришга қаратилган давлат бошқаруви соҳасидаги инновацион ёндашувлар, услублар ва қарорларни муҳокама қилиш. Инновацион кунлар доирасида рақамли иқтисодиёт, блокчейн, катта маълумотлар,муомала услублари, ақлли шаҳар, рақамли хизматларни лойиҳалаштириш ҳамда бошқа мавзуларда маърузалар, семинарлар ва муҳокамалар ўтказилади.
Спикерлар сифатида инновациялар, рақамли иқтисодиёт, муқобил молиялаштириш давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш бўйича инновацион лабораториялар фаолиятини ташкил этиш, давлат хизматларини лойиҳалаштириш соҳасидаги халқаро ва миллий экспертлар таклиф этилган.
• Мустафа Хамви, Passionpreneur компанияси бош директори (БАА/Австралия);
• Роберт Пашичко, муқобил молия маблағлари бўйича мутахассис, Европа ва Марказий Осиё бўйича БМТ ТД ҳудудий бюроси;
• Думитру Василеску, сиёсат бўйича мутахассис, Молдовадаги БМТ ТД Инновацион лабораторияси;
• Джинвон Хо, электрон ҳукумат бўйича маслаҳатчи, профессор (Корея Республикаси);
• Сангчул Шин, ахборот ва коммуникация технологиялари бўйича маслаҳатчи, профессор (Корея Республикаси);
• Алишер Файзуллаев, фан доктори, профессор, бизнес-тренер, Ўзбекистоннинг Буюк Британия, Бенилюкс давлатлари, Европа Иттифоқи ва НАТОдаги собиқ элчиси.
Ўзбекистондаги биринчи Бошқарув инновациялар кунлари 2018 йилнинг декабрь ойида ўтказилган бўлиб, унда инновацион ривожланиш стратегияси, инновацион лабораториялар, ижодий фикрлаш, асосли сиёсат, маълумотлар асосида бошқарув, фойдаланувчиларнинг эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда давлат хизматларини лойиҳалаштириш каби мавзуларда семинарлар, маърузалар, тақдимотлар иштирокчилар эътиборига ҳавола этилганди.

Дни управленческих инноваций 2019
15-17 октября т.г. в городе Ташкенте во второй раз пройдут Дни управленческих инноваций, ежегодное событие посвященное продвижению инновационных подходов в государственном управлении. Организаторы мероприятия - Национальное агентство проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Министерство инновационного развития, Республиканская высшая школа бизнеса и управления и Программа развития ООН в Узбекистане.
Основная цель дней - обсуждение инновационных подходов, методов и решений в сфере государственного управления для улучшения планирования, реализации и мониторинга государственной политики, повышения качества и доступности государственных услуг. На мероприятии будут представлены доклады, организованы семинары и рабочие дискуссии по таким темам, как цифровая экономика, блокчейн, большие данные, поведенческие методы, умный город, проектирование цифровых услуг и другим.
В качестве спикеров приглашены международные и национальные эксперты в области прорывных инноваций, цифровой экономики, альтернативного финансирования, организации деятельности инновационных лабораторий по повышению эффективности госуправления, проектирования государственных услуг.
В их числе:
• Мустафа Хамви, Международный автор и генеральный директор компании Passionpreneur (Объединенные Арабские Эмираты / Австралия);
• Роберт Пасичко, эксперт по низкоуглеродному развитию и альтернативным финансам, Региональное бюро ПРООН для Европы и Центральной Азии;
• Думитру Василеску, специалист по политике, Инновационная лаборатория ПРООН в Молдове;
• Джинвон Хо, доктор, консультант по электронному правительству (Республика Корея);
• Сангчул Шин, доктор, консультант по информационным и коммуникационным технологиям (Республика Корея);
• Алишер Файзуллаев, доктор наук, профессор, бизнес-тренер, бывший посол Узбекистана в Великобритании, странах Бенилюкса, Европейском союзе и НАТО.
Основные мероприятия дней пройдут в Республиканской высшей школе бизнеса и управления.
Напомним, впервые Дни управленческих инноваций в Узбекистане прошли в декабре 2018 года и включали в себя семинары, лекции, презентации в области стратегии инновационного развития, инновационных лабораторий, дизайн-мышления, доказательной политики, управления на основе данных, проектирования государственных услуг с учетом потребностей пользователей, а также применения поведенческих инструментов в государственном управлении.