“Open Andijan” I Халқаро инвестиция форуми
2019 йил 19-20 октябрь кунлари Андижон вилоятида “Open Andijan” I Халқаро инвестиция форуми бўлиб ўтади.
Форум Андижон вилояти билан маҳаллий ва хорижий ишбилармон доиралар ўртасида минтақада инвестиция фаолиятини амалга ошириш, инвестиция муҳитини яхшилаш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва Фарғона водийсида инвестицияларни жалб қилиш ва иқтисодий ўсишни ошириш бўйича самарали мулоқот ўрнатиш учун платформа бўлиши режалаштирилган.
Форумда 20 дан ортиқ давлатлардан делегациялар, Ўзбекистонда аккредитациядан ўтган дипломатик ваколатхоналар раҳбарлари, халқаро молия институтлари, маҳаллий ва хорижий ОАВ вакиллари иштирок этиши кутилмоқда. Жами 500 дан ортиқ иштирокчилар қатнашиши кўзда тутилган.
Энг кўп делегация Ҳиндистондан келиши кутилмоқда. Гужарат штатининг губернатори Вижай Рупани бошчилигидаги меҳмонларнинг ташрифи, шубҳасиз Ўзбекистон ва Ҳиндистон минтақалари ўртасидаги дўстлик ва шериклик муносабатлари тобора мустаҳкамланиб бораётганининг яна бир ёрқин далилидир.
Форум доирасида қуйидагиларни ўтказиш режалаштирилган:
- Андижон вилояти ҳокими Шуҳрат Абдураҳмоновнинг Гужарат губернатори Вижай Рупани билан икки томонлама учрашуви;
- Андижонда Шарда университети филиалининг тантанали очилиши;
- форум қатнашчиларига GM Uzbekistan автомобил заводи, шунингдек, Андижон вилояти ҳудудида фаолият кўрсатадиган бошқа корхона ва компанияларга ташриф буюриш.
Форумнинг биринчи кунидаги (19 октябрь) асосий воқеаси форумнинг бизнес дастури - ялпи мажлис ва бўлимларда ишлаш бўлади.
Ёшлар марказида форумнинг ялпи мажлиси иштирокчилари билан Андижон вилояти ҳокими, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги раҳбарлари, таниқли чет эллик меҳмонлар ва инвесторлар учрашуви бўлиб ўтади.
Куннинг иккинчи ярмида форум иштирокчилари Савдо-саноат палатаси биносидаги "Made in Uzbekistan" Андижон вилоятининг инвестиция ва саноат салоҳиятига бағишланган кўргазмаси билан танишадилар. Унда “Ўзавтосаноат" АК, “Andizansilko” ҚК, “Сабо" МЧЖ, бундан ташқари “Ҳамкор" МЧЖ, “Neil Granite” МЧЖ, “Макрофарм" ва шу каби бошқа экспорт компаниялари ўзларининг экспорт имкониятларини намойиш этадилар.
Шунингдек, меҳмонлар фармацевтика ва енгил саноат, машинасозлик ва қурилиш саноати, мева-сабзавотни қайта ишлаш бўлимлари ишларида қатнашадилар.
Йўналишлар доирасида чет эл инвесторлари, халқаро молия институтлари вакиллари ва вилоят тадбиркорлари иштирокида Андижон вилоятидаги инвестиция лойиҳалари тўғрисида самарали фикр алмашиш кутилмоқда.
Асосан инвесторлар “Ўзавтосаноат" АК томонидан таклиф этилаётган инвестиция лойиҳаларини маҳаллийлаштиришга қизиқишмоқда. Қоидага кўра, хорижий инвестор, авваламбор, ишлаб чиқарилган маҳсулотни сотиш ҳақида ўйлайди. Таклиф этилаётган инвестицион маҳаллийлаштириш лойиҳаларининг диққатга сазовор томони шундаки, улар “Ўзавтосаноат" АК кафолатли истеъмолчига эгадир. Масалан, барча автомобилларнинг моделлари учун хавфсизлик камарларини йиғиш бўйича инвестиция лойиҳаси. Лойиҳанинг тахминий қиймати 8,6 миллион АҚШ долларини ташкил этади, яратилган янги иш ўринларининг сифати 92 кишини ташкил этади, йиллик айланма маблағ ҳажми 12 миллион АҚШ долларини ташкил этади ва “UzAvtoMotors” ОАЖ томонидан ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг 100 фоиз истеъмолчиси ҳисобланади.
Машинасозлик саноатидаги 17 та шунга ўхшаш маҳаллийлаштириш лойиҳалари хорижий инвесторларга тақдим этилади, уларни амалга ошириш давомида 280 млн. АҚШ доллари миқдорида инвестициялар жалб қилиниши ва 1340 та янги иш ўринлари яратилиши кутилмоқда.
Тармоқнинг фаолияти натижасида G2B ва B2B форматида аниқ келишувлар ва шартномалар имзоланиши таъминланади.
Форумнинг иккинчи кунида (20 октябрь) иштирокчилар Андижон вилоятининг Хонобод шаҳридаги сайёҳлик салоҳияти билан танишадилар.

On October 19-20, 2019, the I International Investment Forum “Open Andijan” will be held in Andijan region.
It is planned that the Forum will become a platform for building an effective dialogue between the Andijan region and local as well as foreign business community on conducting investment activities in the region, developing measures to improve the investment climate and increasing the volume of attracting investments and economic growth of the Ferghana Valley in whole.
Delegations from more than 20 countries, heads of diplomatic missions accredited in Uzbekistan, representatives of international financial institutions, local and foreign media are expected to attend the Forum. In total, more than 500 participants.
The most representative delegation is expected from India. It will be headed by the governor of the state of Gujarat Vijay Rupani, which will undoubtedly be another striking evidence of the increasingly strengthening relations of friendship and partnership between the regions of Uzbekistan and India.
Within the framework of the Forum it is planned to hold:
- bilateral meeting of the governor of Andijan region Shukhrat Abdurakhmanov with the governor of Gujarat Vijay Rupani;
- the grand opening of the branch of Shard University in Andijan;
- Visiting the forum participants of the automobile factory GM Uzbekistan, as well as other enterprises and companies operating in the territory of Andijan region.
The central event of the first day of the forum (October 19) will be the business program of the forum - plenary meeting and working at sections.
At the Youth Palace, participants of the plenary session of the forum will be addressed by the khokim of Andijan region, the heads of the Ministry of Investment and Foreign Trade, the Ministry of Foreign Affairs, distinguished foreign guests and investors.
On the first half of the day, in the building of the Chamber of Commerce and Industry, the forum participants will be familiarized with the exhibition of “Made in Uzbekistan” on investment and industrial potential of the Andijan region, with several export companies as UzAutoMotors JSC, Andijansilkco JV, Sabo Khmakor” LLC, “Nil Granite” LLC, “Macrofarm” LLC and others to demonstrate their export opportunities. Guests will also take part in the work of the sections on the pharmaceutical and light industry, machine-building, construction industries, fruit and vegetable processing.
Within the sections, a fruitful exchange of views on investment projects in Andijan region is expected with the participation of foreign investors, representatives of international financial institutions and entrepreneurs of the region.
Investors are particularly interested in localization investment projects proposed by UzAutoMotors JSC. Obviously, a foreign investor, at first, thinks about the sale of manufactured products. The highlight of the proposed localization investment projects is that they have a guaranteed consumer. For example, an investment project for the assembly of seat belts for all models of cars. The estimated cost of the project is $ 8.6 million, the quality of new jobs created is 92 people, and the annual turnover is $ 12 million and the consumer of 100% manufactured products is “UzAutoMotors” JSC.
There are 17 localization investment projects in the engineering industry that will be presented to foreign investors, where it is expected to attract investments at the amount of $ 280 million and create 1,340 new jobs through the implementation of projects.
As a result of the work of the sections, the signing of specific agreements and contracts in the G2B and B2B format is provided.
On the second day of the Forum (October 20), the Forum participants will get acquainted with the tourism potential of Khanabad city, Andijan region.