Самарқанд бу йил яна нуфузли санъат анжуманига мезбонлик қилади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 26 февралдаги қарорига кўра, жорий йилнинг 26-30 август кунлари қадимий ва ҳамиша навқирон шаҳарда ўн иккинчи бор “Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали ўтказилади.
Дунё халқлари ўртасида ҳамкорлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, мусиқа санъати анъаналарини асраш ва ривожлантириш, маданиятлараро мулоқотни кучайтиришга хизмат қилаётган ушбу фестиваль нуфузи йил сайин ошиб, жаҳон миқёсидаги йирик маданий тадбирга айланмоқда. Шунинг учун ҳам “Шарқ тароналари” ЮНЕСКО шафелигида ўтказилиб, дунё халқларини санъат воситасида яқинлаштириш, дўстлик ришталарини мустаҳкамлаш, миллий мусиқа анъаналарини асраб-авайлашга ёрдам бермоқда.
“Шарқ тароналари” халқаро мусиқа фестивали дирекцияси ижрочи директори Фарҳод Жўраевнинг таъкидлашича, давлатимиз раҳбарининг ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарорларига кўра, бу йилги фестивалга ҳар қачонгидан ҳам юқори савияда тайёргарлик кўрилмоқда. Аввало, фестивални ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом бир қатор янгилик ва ўзгаришлар киритилиб, янгидан қабул қилинди. Низомга кўра, “Энг яхши ижро учун” халқаро кўрик-танлов, “Шарқ халқлари анъанавий мусиқа санъатини ривожлантириш истиқболлари” мавзусидаги илмий-назарий конференция, Самарқанд шаҳри ва унинг атрофидаги туман, шаҳарларда иштирокчиларнинг концерт дастурлари, вилоят бўйлаб саёҳатлар, ижодий учрашувлар ва бошқа тадбирлар ўтказилади. Бу йил танлов иштирокчиларининг чиқишлари икки йўналиш – профессионал тарздаги халқ мусиқа ва қўшиқлари ҳамда анъанавий йўлда ижод қилинган замонавий мусиқа ёки қўшиқ йўналишларида баҳоланади.
Иштирокчиларнинг чиқишларини етти кишидан кам бўлмаган халқаро ҳайъат баҳолаб боради. Халқаро ҳайъатга хорижий ва маҳаллий мусиқашунос олимлар, таниқли санъаткорлар, композиторлар ва бастакорлар, хорижий давлатлардаги халқаро санъат фестиваллари ташкилотлари вакиллари таклиф этилади. Ёрқин анъанавий хусусиятлар, мазмундорлик, юксак ижро маҳорати ва саҳна маданияти баҳолашнинг асосий мезони ҳисобланади.
Фестиваль Гран-при соҳибига 10 минг АҚШ доллари миқдорида пул мукофоти берилади. Иккита 1-ўрин, иккита 2-ўрин ва учта 3-ўринни эгаллаган иштирокчилар ҳам 5 мингдан 2 минг долларгача пул мукофотини қўлга киритади. Шунингдек, бу йил “Энг ёш иштирокчи”, “Мухлислар эътирофига сазовор бўлган энг яхши иштирокчи”, “Энг яхши чолғу мусиқаси ижрочиси” каби номинацияларда ҳам ғолиблар махсус диплом ҳамда 500 АҚШ доллари миқдорида пул мукофоти билан тақдирланади.
– Президентимиз ташаббуси билан 2018 йил сентябрь ойида Шаҳрисабзда халқаро мақом санъати анжумани, жорий йил апрель ойида эса Термиз шаҳрида халқаро бахшичилик санъати фестивали юксак савияда ўтказилди ва бу тадбирларни ҳар икки йилда мунтазам ўтказишга қарор қилинди, – деди Самарқанд вилояти ҳокими ўринбосари Р.Қобилов. – Мазкур тадбирларни шу пайтгача юртимизда ташкил этилган маданият, санъат анжуманларидан мутлақо фарқли тарзда, халқаро фестиваллар талаблари даражасида, шу билан бирга, халқимизнинг бой миллий анъана ва қадриятлари, маданиятини намоён этган ҳолда ўтказишга алоҳида эътибор қаратилди. Иккала халқаро фестивалда ҳам юртимиздаги ҳар бир ҳудуднинг ўзига хос қадриятлари, маданияти, миллий ҳунармандчилик анъаналарини кўрсатишлари учун кенг имкониятлар яратилди. Самарқанд вилояти вакиллари ҳам тадбирларда фаол иштирок этди ва бу биз учун “Шарқ тароналари” ўн иккинчи халқаро мусиқа фестивали олдидан катта мактаб бўлди. Шаҳрисабз ва Термиздаги фестиваллар жараёнлари, кўргазмалар, бадиий жамоаларнинг чиқишларини кузатиб, ўзимизга тегишли хулосалар чиқардик.
“Шарқ тароналари” фестивалининг такрорланмас, ўзига хос жиҳатларидан бири Регистон майдонида амфитеатр яратилиши ва иштирокчиларга шу ердаги саҳнада ўз дастурларини намойиш этиш имкониятининг берилишидир. Буни фестиваль қатнашчиларининг ҳар бири ўзгача ҳайрат ва ҳавас билан эътироф этганини кўп эшитганмиз. Айни пайтда Регистонда саҳна ўрнатилиб, томошабинлар учун жой ҳозирланмоқда. 15 июлдан бу ерда фестивалнинг очилиши маросими дастурини тайёрлашга киришилади. Мажмуа ва унинг атрофида ободонлаштириш, Тиллакори мадрасасининг гумбазини реставрация қилиш ишлари давом этмоқда.
Бу йил Регистон майдони атрофида республикамиз вилоятлари, Тошкент шаҳри ва Қорақалпоғистон Республикаси вакилларига ҳам ўз санъати, маданияти ва анъаналарини кўрсатишлари учун жой ажратилади. Улар бу жойларда кичик саҳналар ўрнатишади, миллий чолғу асбоблари, ҳунармандлик буюмлари кўргазмасини ташкил этади.
Ҳар доимгидек, бу йил ҳам фестивалга ташриф буюрган хорижлик меҳмонлар, бадиий жамоалар танловда қатнашиш билан бирга вилоятнинг туман ва шаҳарларидаги истироҳат боғлари, амфитеатрларда ўз концерт дастурларини намойиш этади. Асосий саҳнадаги танлов жараёнларини эса вилоят телерадиокомпанияси орқали, шунингдек, Самарқанд шаҳри кўчаларида ўрнатилган катта мониторларда тўғридан-тўғри намойиш этиш режалаштирилмоқда.
Умуман, айни пайтда фестивалга тайёргарлик кўриш ва ўтказиш билан боғлиқ ташкилий ишлар белгиланиб, ҳар бир йўналиш бўйича масъуллар белгиланган. Меҳмонларни кутиб олиш ва меҳмонхоналарга жойлаштириш, уларга таржимон, гид-экскурсовод ажратиш, саёҳатлар ташкил этиш, транспорт хизмати кўрсатиш ва бошқа хизматлар билан боғлиқ ҳар бир масалага жиддий эътибор қаратилган ҳолда тайёргарлик кўрилмоқда. “Шарқ тароналари” ўн иккинчи халқаро мусиқа фестивалининг ҳар қачонгидан ўзгача, юқори савияда ва кўтаринки руҳда ўтиши учун барча имконият ва салоҳият сафарбар этилмоқда.

В Регистане вновь прозвучат мелодии мира...
В текущем году Самарканд в очередной раз станет хозяином престижного форума искусств. В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан "О мерах по подготовке к проведению международного музыкального фестиваля "Шарк тароналари" от 26 февраля текущего года с 26 по 30 августа в древнем и вечно молодом городе в двенадцатый раз пройдет международный музыкальный фестиваль "Шарк тароналари".
С каждым годом повышается престиж данного фестиваля, способствующего укреплению сотрудничества между народами мира, сохранению и обогащению традиций музыкального искусства, усилению межкультурного диалога. Этот фестиваль становится грандиозным культурным мероприятием мирового масштаба, поэтому проводится под эгидой ЮНЕСКО. "Шарк тароналари" содействует сближению народов мира с помощью музыки, укреплению уз дружбы, сохранению национальных музыкальных традиций.
По словам исполнительного директора дирекции международного музыкального фестиваля "Шарк тароналари" Фархода Джураева, согласно соответствующим постановлениям главы нашего государства и Кабинета Министров подготовка к нынешнему фестивалю проходит как никогда на высоком уровне. Прежде всего, положение о порядке проведения фестиваля принято в обновленном виде с рядом нововведений и изменений. В соответствии с положением в рамках фестиваля пройдут международный смотр-конкурс "За лучшее исполнение", научно-теоретическая конференция на тему "Перспективы развития традиционного музыкального искусства народов Востока", концертные программы участников фестиваля в Самарканде, районах и близлежащих городах, экскурсии по области, творческие встречи и другие мероприятия. В текущем году выступления участников будут оцениваться по двум направлениям – традиционному исполнению народной музыки и песен, а также профессиональному исполнению современной музыки или песни.
Выступления участников будет оценивать международное жюри, состоящее как минимум из семи человек. В его состав будут приглашены зарубежные и отечественные ученые-музыковеды, известные деятели искусства, композиторы и бастакоры, представители организаторов зарубежных международных музыкальных фестивалей. Основными критериями оценки станут яркие традиционные качества, содержательность, высокое исполнительное мастерство и сценическая культура.
Обладателю Гран-при фестиваля будет вручено денежное вознаграждение в размере 10 тысяч долларов США. Два обладателя 1-го, два – 2-го и три – 3-го мест также получат денежные вознаграждения в размере от 5 до 2 тысяч долларов. Более того, в нынешнем году победители таких номинаций, как "Самый молодой исполнитель", "Лучший участник, удостоившийся признания зрителей", "Лучший исполнитель инструментальной музыки", также будут награждены специальными дипломами и денежными премиями в размере 500 долларов США.
- По инициативе Президента нашей страны в сентябре минувшего года в Шахрисабзе на высоком уровне прошел международный форум искусства макома, а в апреле текущего года в Термезе – международный фестиваль искусства бахши, решено проводить эти мероприятия регулярно раз в два года, - отметил заместитель хокима Самаркандской области Р.Кабилов. - Особое внимание будет уделяться организации этих мероприятий в форме, кардинально отличающейся от состоявшихся в нашей стране предыдущих форумов культуры и искусства, на уровне требований международных фестивалей, с демонстрацией богатых национальных традиций и ценностей, культуры нашего народа. На этих форумах были созданы широкие возможности для демонстрации своеобразных ценностей, культуры, национальных традиций ремесленничества каждого региона. Представители Самаркандской области также активно участвовали в мероприятиях, что послужило для нас большой школой в преддверии двенадцатого международного музыкального фестиваля "Шарк тароналари". Наблюдая за процессом, выставками и выступлениями художественных коллективов на фестивалях в Шахрисабзе и Термезе, мы сделали для себя соответствующие выводы.
Одной из неповторимых и своеобразн
ых деталей фестиваля "Шарк тароналари" является создание амфитеатра на площади Регистан и предоставление участникам возможности для демонстрации своей программы на его сцене. Мы много слышали о том, как каждый участник фестиваля испытывал волнение и изумление от выступления на этой сцене. В настоящее время в Регистане устанавливаются сцена, места для зрителей. С 15 июля здесь приступят к разработке программы церемонии открытия фестиваля. Продолжается работа по благоустройству комплекса и прилегающей к нему территории, реставрации купола медресе Тиллакори.
В нынешнем году в окрестностях площади Регистан будут отведены места также для представителей Ташкента и Республики Каракалпакстан для демонстрации своего искусства, культуры и традиций. Здесь установят небольшие сцены, организуют выставку национальных музыкальных инструментов, ремесленных изделий.
Как всегда, в текущем году вместе с участием в конкурсе прибывшие на фестиваль зарубежные гости и художественные коллективы представят свои концертные программы в парках отдыха, амфитеатрах районов и городов области. Происходящие на основной сцене события конкурса планируется освещать через областную телерадиокомпанию и показывать в прямом эфире на больших мониторах, установленных на улицах Самарканда.
В целом определены организационные работы касательно подготовки и проведения фестиваля, по каждому направлению назначены ответственные лица. В процессе подготовки уделяется серьезное внимание каждому вопросу, связанному со встречей гостей и размещением их в гостиницах, выделением для них переводчиков, экскурсоводов, организацией экскурсий, оказанием транспортных и других услуг. Для проведения международного музыкального фестиваля "Шарк тароналари" направляются все возможности и средства.