VII Санкт-Петербургдаги халқаро маданият Форуми
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазири Бахтиёр Сайфуллаев Россия Федерацияси Маданият вазири Владимир Мединский таклифига биноан 15-17 ноябрь кунлари Санкт-Петербург шаҳрида бўлиб ўтадиган VII Санкт-Петербург халқаро маданият Форумида иштирок этади.
Ушбу Форум 2012 йилдан буён ўтказилиб келинмоқда. Таъкидлаш жоизки, бу каби маданий форумлар соҳа мутахассислари учун халқаро миқёсда тажриба алмашиш майдони бўлиб хизмат қилади.
Санкт- Петербург халқаро маданий форумининг асосий мақсадларидан бири бу:
Маданият инсоният мероси сифатида ривожлантирилишига қаратилган миллий, давлатлараро, глобал дастурларни ишлаб чиқиш ва уларни халқаро майдонда амалга оширишдир. Жаҳон ва маҳаллий миқиёсида маданиятнинг миллий қадриятларни сақлаб қолган ҳолда, замонавий жамиятни ривожлантиришда янги самарали механизмларни яратиш ва самарадорлигини таъминлашдир.
Маданият саноатини жорий этиш, яъни маданият ўзини-ўзи ижтимоий муҳитини яратишда ва уни ривожлантиришда ҳамда ўзини бошқаришда самарадорлигини оширишдир.
Маданият вазири бу Форумда маданият ва санъат соҳасида  стратегик аҳамиятга эга учрашувлар ва келишувларни амалга оширишни кўзда тутган. Албатта ривожланаётган давлатимизга янги тажриба, ҳамкорлик шартномалари ва дўстона келишувлар зарурдир.

VII Санкт-Петербургский международный культурный Форум
Министр культуры Республики Узбекистан Бахтиёр Сайфуллаев по приглашению министра культуры Российской Федерации Владимира Мединского примет участие в VII Санкт-Петербургском международном культурном Форуме, который будет проходить 15-17 ноября текущего года в городе Санкт-Петербурге. Инициатором данного Форума является Президент Российской Федерации Владимир Путин.
Форум проводится ежегодно с 2012 года и является международной площадкой для встреч и открытого диалога со специалистами в области культуры. Форум заслуженно признан культурным событием мирового уровня, ежегодно притягивающим тысячи экспертов в области культуры со всего мира: звёзд театра, оперы и балета, выдающихся режиссёров и музыкантов, общественных деятелей, представителей власти и бизнеса, академического сообщества.
Организаторы Форума: Правительство Российской Федерации, Министерство культуры Российской Федерации, Правительство Санкт-Петербурга.
Цели Санкт-Петербургского международного культурного форума это:
Культура как наследие человечества. Цель Форума — инициировать, разрабатывать и внедрять национальные, межгосударственные и глобальные программы, направленные на сохранение и преумножение культурного наследия человечества.
Культура как фактор социального развития. Цель Форума — обеспечивать эффективное функционирование и создание новых действенных механизмов влияния культуры на развитие современного общества на глобальном и локальном уровнях.
Культура как индустрия (экономика культуры). Цель Форума — способствовать достижению внутриотраслевых целей развития, обеспечивая существование культуры как самодостаточной социальной среды.