Самарқанд шаҳрида инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми
Ўзбекистонда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганининг 70 йиллигига бағишланган халқаро тадбирлар ташкил этилади. Жорий йилнинг 22-23 ноябрь кунлари Самарқанд шаҳрида Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми бўлиб ўтади. Форумда БМТ ва бошқа халқаро ташкилотлар вакиллари, Осиё қитъасида жойлашган давлатларнинг инсон ҳуқуқлари ҳимояси билан шуғулланувчи институтлари раҳбарлари, ҳуқуқшунос олимлар ва бошқалар иштирок этиши кутилмоқда.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказидан маълум қилишларича, форумга пухта тайёргарлик кўрилмоқда. Форум давомида иштирокчилар сессияларга бўлинган ҳолда тегишли мавзулар бўйича мулоқот олиб боради.Уларда декларацияда назарда тутилган меъёрлар, иқтисодий, ижтимоий, маданий, фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқларнинг универсаллиги, ўзаро боғлиқлиги, шунингдек, инсон ҳуқуқлари бўйича мажбуриятларни бажариш соҳасидаги ютуқлар ва муаммолар кўриб чиқилади. Инсон ҳуқуқлари ва Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш учун инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантиришда ижро, вакиллик ва қонунчилик ҳокимияти, суд ва инсон ҳуқуқлари миллий институтларининг роли муҳокама қилинади.
Осиё форуми якунлари бўйича Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд декларациясини қабул қилиш режалаштирилган. Унда давлатлар томонидан халқаро ҳужжатларга мувофиқ барча инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларига риоя қилиш ва ҳимоя қилиш борасида самарали тизим яратишга оид мақсадлар кўзда тутилади.
Осиё форуми доирасида Марказий Осиёдаги инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар раҳбарлари ўз мамлакатларидаги инсон ҳуқуқларига оид вазиятни, шунингдек, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ўртасидаги ҳамкорлик йўналишларини муҳокама қилади.
Форум натижаларига кўра, Марказий Осиёдаги инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг Тошкентдаги қўшма баёнотини қабул қилиш ҳам режалаштирилган.

Азиатский форум по правам человека в Самарканде
Согласно программе в Узбекистане будут организованы международные мероприятия, посвященные 70-летию принятия Всеобщей декларации прав человека. В городе Самарканде 22-23 ноября текущего года состоится Азиатский форум по правам человека. В форуме ожидается участие представителей ООН и других международных организаций, руководителей институтов, занимающихся защитой прав человека на Азиатском континенте, ученых-правоведов и других.
По сведениям Национального центра Республики Узбекистан по правам человека ведется тщательная подготовка к форуму. В ходе форума участники, разделившись на сессии, будут вести диалог по соответствующим темам. В них будут рассматриваться предусмотренные в декларации нормы, универсальность экономических, социальных, культурных, гражданских прав, их взаимосвязь, достижения и проблемы в сфере исполнения обязательств по правам человека. Будет обсуждена роль исполнительной, представительной и законодательной власти, суда и национальных институтов по правам человека в защите прав человека и стимулировании для обеспечения прав человека и достижения Целей устойчивого развития.
По итогам Азиатского форума запланировано принятие Самаркандской декларации по правам человека. В ней предусмотрено создание эффективной системы соблюдения и защиты прав и основных свобод человека государством в соответствии с международными актами.
В рамках Азиатского форума руководители национальных институтов по правам человека Центральной Азии обсудят ситуацию в своей стране касательно прав человека, направления сотрудничества между национальными институтами по правам человека.
По итогам форума также запланировано принятие в Ташкенте совместного заявления национальных институтов по правам человека в Центральной Азии.