Самарқанд шаҳрида инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми
Ўзбекистонда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганининг 70 йиллигига бағишланган халқаро тадбирлар ташкил этилади. Жорий йилнинг 22-23 ноябрь кунлари Самарқанд шаҳрида Инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё форуми бўлиб ўтади. Форумда БМТ ва бошқа халқаро ташкилотлар вакиллари, Осиё қитъасида жойлашган давлатларнинг инсон ҳуқуқлари ҳимояси билан шуғулланувчи институтлари раҳбарлари, ҳуқуқшунос олимлар ва бошқалар иштирок этиши кутилмоқда.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказидан маълум қилишларича, форумга пухта тайёргарлик кўрилмоқда. Форум давомида иштирокчилар сессияларга бўлинган ҳолда тегишли мавзулар бўйича мулоқот олиб боради.Уларда декларацияда назарда тутилган меъёрлар, иқтисодий, ижтимоий, маданий, фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқларнинг универсаллиги, ўзаро боғлиқлиги, шунингдек, инсон ҳуқуқлари бўйича мажбуриятларни бажариш соҳасидаги ютуқлар ва муаммолар кўриб чиқилади. Инсон ҳуқуқлари ва Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш учун инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантиришда ижро, вакиллик ва қонунчилик ҳокимияти, суд ва инсон ҳуқуқлари миллий институтларининг роли муҳокама қилинади.
Осиё форуми якунлари бўйича Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд декларациясини қабул қилиш режалаштирилган. Унда давлатлар томонидан халқаро ҳужжатларга мувофиқ барча инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларига риоя қилиш ва ҳимоя қилиш борасида самарали тизим яратишга оид мақсадлар кўзда тутилади.
Осиё форуми доирасида Марказий Осиёдаги инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар раҳбарлари ўз мамлакатларидаги инсон ҳуқуқларига оид вазиятни, шунингдек, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ўртасидаги ҳамкорлик йўналишларини муҳокама қилади.
Форум натижаларига кўра, Марказий Осиёдаги инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг Тошкентдаги қўшма баёнотини қабул қилиш ҳам режалаштирилган.

Samarkand to adopt Declaration of Human Rights
On November 22-23, Samarkand will host Asian Forum on Human Rights. The forum is expected to be attended by representatives of the UN and other international organizations, heads of institutions engaged in human rights protection in the Asian continent, legal scholars and others.
According to the National Human Rights Centre of the Republic of Uzbekistan, participants, divided into sessions, will conduct a dialogue on relevant themes. They will consider the declaration norms, universality of economic, social, cultural, civil rights, their interrelation, achievements and problems in the sphere of fulfilling human rights obligations. The role of the executive, representative and legislative power, the court and national human rights institutions in human rights protection and achieving Sustainable Development Goals will be discussed.
Following the Asian Forum, it is planned to adopt Samarkand Declaration of Human Rights. It provides for creation of an effective system for observance and protection of human rights and fundamental freedoms by the state in accordance with international acts.
Within the framework of the Asian Forum, heads of national human rights institutions of Central Asia will discuss the situation in their country regarding human rights, cooperation areas between national human rights institutions.
Following the forum, it is also planned to adopt in Tashkent a joint statement of national human rights institutions in Central Asia.