Open Data Challenge​ миллий танлови
Жорий йилнинг 30 ноябридан 2 декабрига қадар пойтахтимизда Open Data Challenge​-2018 (Хакатон) — очиқ маълумотлардан фойдаланган ҳолда иловалар ишлаб чиқиш бўйича анъанавий танлов бўлиб ўтади.
Танлов Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ташаббуси ва қўллаб-қувватлаши остида ”​Электрон ҳукумат” тизимини ривожлантириш маркази, Тошкент шаҳридаги Инҳа университети, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги вакиллиги, Жаҳон банкининг Тошкентдаги вакиллиги томонидан ташкил қилинмоқда.
Танлов ҳамкорлари – ”​UZINFOCOM​”​ МЧЖ Ягона интегратори, ”​Xabar​”​ газетаси ва “ICT News​” ҳамда ”​InfoCOM.UZ​”​ журналлари .
Open Data Challenge​ танловида иштирокчилар очиқ маълумотлардан фойдаланиб, аниқ белгилаб берилган муддат ичида абстракт ғояларни янги веб ёки мобил хизматларнинг тажриба намуналарига ёки алфа-кўринишларига келтиришади.
Уч кун давомида Open Data Challenge​-2018 иштирокчилари жамиятнинг барча жабҳалари – молия, транспорт, таълим, ахборот технологиялари, соғлиқни сақлаш, экология ва бошқа йўналишларда фойдали бўлган янги лойиҳаларни тақдим этадилар.
Open Data Challenge​-2018 танловида иштирок этиш бепул. Фақатгина қатнашчилар рўйхатдан ўтиши талаб этилади. Ташкилотчилар иштирокчиларни интернет билан таъминлаб, ишлаш учун қулай шароит яратиб беришади.
Хакатон натижалари бўйича қуйидаги номинацияларда ғолиб ва совриндорлар аниқланади.
1.«Ақлли шаҳар» учун очиқ маълумотларга асосланган энг яхши лойиҳа (мобил ёки веб-илова);
2.Очиқ маълумотларга асосланган энг яхши бизнес лойиҳа (мобил ёки веб-илова);
3.Очиқ маълумотларни генерациялаш (трансформациялаш) бўйича энг яхши лойиҳа (мобил ёки веб-илова).
Шундай қилиб, мобил ва веб-иловалар тадбирнинг моддий маҳсули бўлади. Лойиҳаларни ишлаб чиқишдан ташқари, Хакатон доирасида дастурчилар учун очиқ маълумотлар билан ишлашга оид тренинглар бўлиб ўтади.
Хакатон натижаларига кўра биринчи, иккинчи ва учинчи ўринни олган иштирокчилар қимматбаҳо совринлар билан тақдирланади.
Бу йилги танловда Гран-при ҳам кўзда тутилган – энг яхши деб топилган жамоа Мадрид шаҳридаги (Испания) Халқаро конференцияга йўлланма олади. Гран-при соҳиби Эксперт ҳакамлар томонидан уч йўналишда биринчи ўринни олганлар орасидан танлаб олинади.
Танловда иштирок этиш учун қуйидаги ҳавола бўйича рўйхатдан ўтиш лозим: https://data.gov.uz/ru/challenge/register.
Шунингдек, Facebook​ тармоғидаги https://www.facebook.com/OpenDataChallenge/ саҳифасида ҳам керакли маълумотлар тақдим этилган.

Ежегодный национальный конкурс Open Data Challenge
30 ноября – 2 декабря 2018 года в Ташкенте пройдет ежегодный конкурс по разработке приложений с использованием открытых данных – Open Data Challenge 2018 (Хакатон).
Инициатор – Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Организаторы – Центр развития системы «Электронное правительство», Университет Инха в Ташкенте, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Представительство Программы развития ООН в Узбекистане, Представительство Всемирного банка в Ташкенте.
Партнерами Хакатона выступают – ООО Единый интегратор «UZINFOCOM», газета «Xabar» и журналы «ICT News», «InfoCOM.UZ».
Open Data Challenge – это конкурс, на котором команды программистов соревнуются в быстрой разработке продуктов на основе открытых государственных данных. Open Data Challenge отличает то, что команды должны действовать в жестко ограниченные сроки: в течение двух суток абстрактные идеи превращаются в прототипы или альфа-версии новых веб и мобильных сервисов.
В результате интенсивной трехдневной работы участники Open Data Challenge 2018 подготовят новые общественно-полезные проекты, в различных сферах жизни: финансы, транспорт, образование, здравоохранение, экология и др. Таким образом, материальным результатом мероприятия станут мобильные и веб-приложения, различные устройства.
Помимо разработки проектов, в рамках Open Data Challenge 2018 состоятся мастер-классы и тренинги для программистов по работе с открытыми данными.
Основное условие – прототип продукта (приложение, сервис) должен быть целиком и полностью создан во время проведения мероприятия и не являться развитием уже существующего продукта. При этом допускается использовать предыдущие наработки, библиотеки и модули при условии создания в рамках конкурса добавленной ценности с использованием этих компонентов. Участие в Open Data Challenge 2018 бесплатное для всех, однако, требуется регистрация. Организаторы обеспечат участников интернетом и рабочей атмосферой.
По результатам Хакатона будут определяться победители и призеры в следующих трех номинациях:
1,Лучший проект для «Умного города» на основе открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, расширение, бот для мессенджеров или социальных сетей);
2,Лучший бизнес проект на основе открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, расширение, бот для мессенджеров или социальных сетей);
3,Лучший проект по генерированию (трансформации) открытых данных (мобильное или веб-приложение, сервис, расширение).
Команды, занявшие первое, второе и третьи места по результатам Хакатона, будут награждены ценными призами и подарками на церемонии награждения.
Конкурсом предусмотрен Гран-при – поездка на Международную Конференцию в г. Мадрид (Испания). На получение Гран-при может претендовать только одна команда, которая будет определена Экспертным жюри из числа команд, занявших первые места по трем номинациям.