Халқаро мақом санъати анжумани
Анжуман Ўзбек миллий мақом санъатининг ноёб намуналарини кенг тарғиб қилиш, уни асраб авайлаш ва ривожлантириш, ёш авлод қалбида миллий мумтоз санъатимизга бўлган ҳурмат ва эътибор туйғуларини камол топтириш, турли халқлар ўртасида дўстлик биродарлик ришталарини мустаҳкамлаш, ижодий ҳамкорлик, маданий-маънавий муносабатлар доирасини халқаро миқёсда кенгайтириш мақсадида ташкил этилган.
Анжуман 2018 йилдан бошлаб хар икки йилда бир марта Қашқадарё вилоятининг Шаҳрисабз шаҳрида, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги томонидан ташкиллаштирилади.
Анжуман Шаҳрисабз шахрида 2018 йил 6-10 сентябрь кунлари бўлиб ўтади.
Анжуман тадбирлари
• «Мақом мусиқа санъати ва унинг жаҳон цивилизациясида тутган ўрни» мавзусида илмий-амалий конференция (кейинги ўринларда илмий-амалий конференция деб аталади);
• Мақом ансамбллари, хонанда ва созандаларнинг кўрик-танлови;
• Шаҳрисабз шаҳридаги боғ, театр ва бошқа концерт саҳналарида чиқишлар;
Халқаро мақом санъати анжуманига мусиқий жамоалар (7 кишидан ошмаган таркибда), яккахон хонанда ва созандалар, мусиқашунос олимлар, матбуот ходимлари, Фестиваль директорлари, мусиқа менежерлари таклиф этиладилар.
Шунингдек мақом санъати ижодкорлари, хорижий давлатлардан таниқли мусиқашунос олимлар, санъаткорлар, ижодий жамоалар, мутахассислар ва фахрий меҳмонлар Ташкилотчилар таклифи асосида иштирок этишлари мумкин.
Анжуманда иштирок этиш истагида бўлганлар 2018-йил 1-июлга қадар Ташкилий қўмита веб саҳифасидаги – www.maqomforum.uz – махсус сўровнома орқали ўз материаллари ва ижро дастурларини ташкилий қўмитага тақдим этишлари лозим.
Ташкилий қўмита Анжуманга таклиф этиладиган иштирокчилар рўйхатини 20-июлга қадар эълон қилади.
Анжуман иштирокчиларининг Ўзбекистонга келиб-кетишлари, Ўзбекистондаги транспорт, овқатланиш, яшаш каби харажатларни ташкилий қўмита ўз зиммасига олади.
Халқаро ҳайъат фаолиятини ташкил этиш
Кўрик-танлов иштирокчиларининг чиқишларини баҳолаш учун Ташкилий қўмита томонидан етти кишидан иборат халқаро ҳайъат тузилади.
Баҳолаш жараёнида:
мақом намуналарининг асл миллий хусусиятлари;
бадиий ва эстетик маъно мазмуни;
ижрочиларнинг ижро маҳорати, миллий кийиниш ва саҳна маданияти асосий мезон ҳисобланади.
Анжуман мукофотлари
Анжуман доирасида ўтказиладиган кўрик-танлов ғолиблари учун Ташкилий қўмита томонидан диплом, статуэтка ва қуйидаги миқдорда пул мукофотлари таъсис этилган:
“Гран-При”- 15 000 АҚШ доллари;
1-ўрин – 2та, ҳар бири – 10 000 АҚШ доллардан;
2-ўрин – 2та, ҳар бири – 7 000 АҚШ доллардан;
3-ўрин – 2та, ҳар бири – 5 000 АҚШ доллардан;
Шунингдек Анжуман доирасида фаол ижрочиларни қўллаб–қувватлаш ва рағбатлантириш мақсадида “Профессионал мақом хонандаси”, “Профессионал мақом созандаси”, “Профессионал мақом устози”, “Профессионал мақом тарғиботчиси”, “Профессионал ёш мақомчи”, “Профессионал мақом бастакори” каби номинациялар бўйича иштирокчилар рағбатлантирувчи совға ва мукофотлар билан тақдирланади.
Ташкилотчи ҳуқуқлари
Анжуман қатнашчиларининг ижроларини эфирга узатиш ҳамда бошқа ташкилотларга трансляция қилиш учун рухсатнома бериш;
Анжуманни ўтказиш ва унинг якуни давомида тайёрланган барча турдаги аудио, видео, босма ва бошқа турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқариш ва тарқатиш;

Международный форум искусства маком
Международный форум искусства маком проводится в целях широкой популяризации редких образцов искусства макамат-классической музыки востока, его сохранения и развития, формирования  у молодого поколения  чувства уважения к национальному классическому искусству, укрепления дружеских уз среди разных народов, расширения рамок духовно-нравственных отношений  и творческого сотрудничества на международном уровне.
Международный форум искусства маком (далее – Форум) проводится Министерством культуры Республики Узбекистан с 2018 г. раз в два года в городе Шахрисабз
В рамках Форума проводятся следующие мероприятия:
• Научно-практическая конференция на тему “Музыкальное искусство макома и его место в мировой цивилизации” (далее – научно-практическая конференция);
• конкурс ансамблей, музыкантов и певцов – исполнителей классической макомной музыки востока;
• концерты мастеров искусств Узбекистана и мира.
На Международный форум искусства макома приглашаются музыкальные коллективы (в составе не более 7 человек), солисты и музыканты, ученые-музыковеды, директора фестивалей, музыкальные менеджеры,  журналисты.
По приглашению Организаторов в работе Форума также могут принимать участие известные ученые-музыковеды из зарубежных стран, артисты, творческие коллективы, композиторы, специалисты и почетные гости.
Желающим принять участие в Форуме необходимо предоставить до 1 июля 2018 года в Оргкомитет все необходимые  материалы и программу исполнения, заполнив специальную  анкету, которую вы найдете  на официальной интернет странице   Форума – www.maqomforum.uz
Оргкомитет до 20 июля утвердит  список приглашенных и направит официальные приглашения участникам Форума.
Все расходы по пребыванию участников в Узбекистане (проживание, питание и внутренний транспорт) Организационный комитет Форума берет на себя.   Организаторы фестиваля могут рассмотреть вопрос о покрытии международного авиаперелета участникам Форума.
Международное жюри
Для оценки конкурсных выступлений формируется  Международное жюри в количестве 7 человек.
Основными критериями оценки  являются:
-подлинно национальные особенности искусства макамат-классической музыки востока;
-художественная и эстетическая значимость содержания;
– высокое исполнительское мастерство солистов и участников конкурса.
Награда Форума
Победители конкурса награждаются дипломом, статуэткой Форума и денежной премией в следующем размере:
“Гран-При” – 15 000 долларов США;
1-место (2)  по 10 000 долларов США;
2-место (2)  по 7 000 долларов США;
3- место (2)  по 5 000 долларов США.
Также,  в рамках форума,  в целях поддержки и стимулирования артистов, осуществляющих активную творческую деятельность в данной сфере, участники будут награждены специальными поощрительными подарками и премией в номинациях: «Лучший солист-исполнитель макома», «Лучший музыкант-исполнитель макома», «Лучший наставник в искусстве макома», «Лучший пропагандист искусства макома», «Лучший молодой макомист», «Лучший композитор макома».
Права организатора
1. Эксклюзивные права на вещание и выдачу разрешений на трансляцию выступлений участников Форума другим организациям;
2. Эксклюзивные права на производство, выпуск и распространение всех видов продукции аудио и видеозаписи, печатной и иного вида продукции, подготовленных во время проведения  мероприятий Форума и по его итогам.