Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов
Пойтахтимиз фуқаролари тарихий аҳамиятли кунни қарши олмоқда. Бугун Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов бўлиб ўтади.
Жорий йил 22 декабрь санаси Ўзбекистон тарихига зарҳал ҳарфлар билан битилди. Шу куни Президентимиз Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз тарихида илк бор Олий Мажлисга Мурожаатнома тақдим этди. Унда 2017 йилда амалга оширилган асосий ишлар якуни ва Ўзбекистон Республикасини 2018 йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг устувор йўналишлари ўз ифодасини топди.
Давлатимиз раҳбари ўз Мурожаатномасида ислоҳотларимиз самарасини оширишда парламент, депутат, сенаторларнинг ўрнига алоҳида тўхталди. Халқ вакиллари, хусусан, маҳаллий Кенгашлар фаолияти танқидий баҳоланди.
Ҳисоботларга эътибор берсак, маҳаллий Кенгашлар фаолиятида гўёки ижобий ўзгаришлар юз бераётгандек туюлади, лекин улар фақат рақамларда акс этмоқда, холос. Бизга рақамлар эмас, аниқ натижа керак, деди Президентимиз. Таъкидландики, қачонки, ҳудудлардаги вазият ижобий томонга ўзгарса, бюджет ижроси тўлиқ таъминланса, жиноятчилик камайса, янги иш ўринлари яратилса, энг муҳими, халқимизнинг турмуш даражаси яхшиланса, маҳаллий Кенгашлар фаолиятига ижобий баҳо берса бўлади.
Маълумки, Президентимиз таклифи билан Тошкент шаҳрида халқ депутатлари туман Кенгашлари таъсис этилди. Шу вақтгача пойтахт туманларининг фуқаролари бундай имкониятга эга эмас эди. Бу борада адолат тикланиб, Конституциямизга тегишли ўзгартиришлар киритилди. Эндиликда Тошкент шаҳри аҳолиси ҳам ўзлари сайлаган вакиллари орқали туманларни бошқаришда иштирок этиш имкониятига эга бўлмоқда.
Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашлари сайловига тайёргарлик жараёни сайлов тўғрисидаги миллий қонунчиликка, демократик принциплар ва халқаро стандартларга ҳамда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг “Тошкент шаҳрида халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов ўтказиш бўйича ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ олиб борилди.
Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашлари сайловига муносиб номзодлар сараланди. 11 туманнинг ҳар бирига 30 депутат сайланиши белгиланган. Пойтахтимизда 330 сайлов округи ташкил этилган бўлиб, 885 сайлов участкаси сайлов қонунчилигида назарда тутилган замонавий ахборот-коммуникация воситалари, зарур жиҳозлар билан таъминланган. Айни пайтда мазкур сайлов участкалари сайловчилар билан гавжум бўлиб бормоқда.
Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашлари депутатлигига 1 минг 650 номзод рўйхатга олинган. Жараёнда мамлакатимизда фаолият юритаётган 4 сиёсий партия, шунингдек, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ўз номзодлари билан фаол иштирок этмоқда.
Маълумки, ҳар бир туман, маҳалладаги муаммоларни шу ҳудудда яшаган фуқарогина яхши билади. Шу маънода, Тошкент шаҳар туманларида халқ депутатлари Кенгашларига сайланган депутатлар ҳудудни ривожлантиришга ўз ҳиссасини қўшиши шубҳасиз.
Мирзо Улуғбек тумани, ТТЗ-2 мавзесидаги 248-умумтаълим мактабида жойлашган 187-сайлов участкасига эрта тонгда биринчилардан бўлиб Дилдора Абдуллаева етиб келди.
– Конституциявий ҳуқуқимдан фойдаланиб, ўзим танлаган номзодга овоз бердим, – дейди Д.Абдуллаева. – Мамлакатимизда амалга оширилаётган халқчил ислоҳотлардан руҳланиб яшаяпмиз. Жамиятда фаоллигимиз ошиб, юртимиз келажагига ишончимиз юксалмоқда. Бугун ҳар биримизнинг овозимиз оиламиз, фарзандларимиз бахти учун муҳим аҳамиятга эга эканини чин юракдан англаб турибмиз.

Elections to the district Kengashes of people’s deputies of the city of Tashkent
Today is a significant day for residents of the capital of our country. Elections to the district Kengashes of people’s deputies of Tashkent are being held for the first time.
December 22 of this year is inscribed in the history of Uzbekistan in gold letters. On this day, the President of our country Shavkat Mirziyoyev addressed the Oliy Majlis for the first time in history. This important document reflects the main results of activities carried out in 2017 and the most priority areas of socio-economic development of the Republic of Uzbekistan in 2018.
The Head of our state in his Address specifically focused on the role of parliament, deputies and senators. A critical assessment was made of the activities of people’s representatives, in particular, deputies of local Kengashes.
According to the reports, there are positive changes in the activities of Kengashes, but these are only figures. But we do not need figures, we need concrete results, said the President. It was emphasized that only when positive changes will take place in the regions, full execution of the budget will be ensured, crime will decrease, the people’s standard of living will improve, and a positive evaluation of activities of Kengashes can be made.
As it is known, at the suggestion of the President of our country, district Kengashes of people’s deputies will be established in Tashkent. Now the residents of the capital will have the opportunity to take part in management of districts through their elected representatives.
The process of preparation for the elections to the district Kengashes of people’s deputies of the city of Tashkent was conducted in accordance with national legislation, democratic principles and international standards, as well as in accordance with the resolution of the Central Election Commission “On organizational measures of holding elections to the district Kengashes of people’s deputies of the city of Tashkent”.
In the district Kengashes of people’s deputies of the city of Tashkent, 30 deputies will be elected among the worthiest candidates in each 11 districts. 330 electoral districts, 855 polling stations are established in the capital, which, in accordance with the legislation, are equipped with modern information and communication facilities. At present, voters are coming to these polling stations.
1 650 people are registered as candidates for deputies to district Kengashes. All four political parties operating in our country, as well as civil society institutions forwarded their candidates.