Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов
Пойтахтимиз фуқаролари тарихий аҳамиятли кунни қарши олмоқда. Бугун Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов бўлиб ўтади.
Жорий йил 22 декабрь санаси Ўзбекистон тарихига зарҳал ҳарфлар билан битилди. Шу куни Президентимиз Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз тарихида илк бор Олий Мажлисга Мурожаатнома тақдим этди. Унда 2017 йилда амалга оширилган асосий ишлар якуни ва Ўзбекистон Республикасини 2018 йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг устувор йўналишлари ўз ифодасини топди.
Давлатимиз раҳбари ўз Мурожаатномасида ислоҳотларимиз самарасини оширишда парламент, депутат, сенаторларнинг ўрнига алоҳида тўхталди. Халқ вакиллари, хусусан, маҳаллий Кенгашлар фаолияти танқидий баҳоланди.
Ҳисоботларга эътибор берсак, маҳаллий Кенгашлар фаолиятида гўёки ижобий ўзгаришлар юз бераётгандек туюлади, лекин улар фақат рақамларда акс этмоқда, холос. Бизга рақамлар эмас, аниқ натижа керак, деди Президентимиз. Таъкидландики, қачонки, ҳудудлардаги вазият ижобий томонга ўзгарса, бюджет ижроси тўлиқ таъминланса, жиноятчилик камайса, янги иш ўринлари яратилса, энг муҳими, халқимизнинг турмуш даражаси яхшиланса, маҳаллий Кенгашлар фаолиятига ижобий баҳо берса бўлади.
Маълумки, Президентимиз таклифи билан Тошкент шаҳрида халқ депутатлари туман Кенгашлари таъсис этилди. Шу вақтгача пойтахт туманларининг фуқаролари бундай имкониятга эга эмас эди. Бу борада адолат тикланиб, Конституциямизга тегишли ўзгартиришлар киритилди. Эндиликда Тошкент шаҳри аҳолиси ҳам ўзлари сайлаган вакиллари орқали туманларни бошқаришда иштирок этиш имкониятига эга бўлмоқда.
Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашлари сайловига тайёргарлик жараёни сайлов тўғрисидаги миллий қонунчиликка, демократик принциплар ва халқаро стандартларга ҳамда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг “Тошкент шаҳрида халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов ўтказиш бўйича ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ олиб борилди.
Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашлари сайловига муносиб номзодлар сараланди. 11 туманнинг ҳар бирига 30 депутат сайланиши белгиланган. Пойтахтимизда 330 сайлов округи ташкил этилган бўлиб, 885 сайлов участкаси сайлов қонунчилигида назарда тутилган замонавий ахборот-коммуникация воситалари, зарур жиҳозлар билан таъминланган. Айни пайтда мазкур сайлов участкалари сайловчилар билан гавжум бўлиб бормоқда.
Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашлари депутатлигига 1 минг 650 номзод рўйхатга олинган. Жараёнда мамлакатимизда фаолият юритаётган 4 сиёсий партия, шунингдек, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ўз номзодлари билан фаол иштирок этмоқда.
Маълумки, ҳар бир туман, маҳалладаги муаммоларни шу ҳудудда яшаган фуқарогина яхши билади. Шу маънода, Тошкент шаҳар туманларида халқ депутатлари Кенгашларига сайланган депутатлар ҳудудни ривожлантиришга ўз ҳиссасини қўшиши шубҳасиз.
Мирзо Улуғбек тумани, ТТЗ-2 мавзесидаги 248-умумтаълим мактабида жойлашган 187-сайлов участкасига эрта тонгда биринчилардан бўлиб Дилдора Абдуллаева етиб келди.
– Конституциявий ҳуқуқимдан фойдаланиб, ўзим танлаган номзодга овоз бердим, – дейди Д.Абдуллаева. – Мамлакатимизда амалга оширилаётган халқчил ислоҳотлардан руҳланиб яшаяпмиз. Жамиятда фаоллигимиз ошиб, юртимиз келажагига ишончимиз юксалмоқда. Бугун ҳар биримизнинг овозимиз оиламиз, фарзандларимиз бахти учун муҳим аҳамиятга эга эканини чин юракдан англаб турибмиз.

Выборы в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента
Сегодня для жителей столицы нашей страны своего рода знаменательный день – впервые проходят выборы в районные Кенгаши народных депутатов Ташкента.
22 декабря текущего года вписано в историю Узбекистана золотыми буквами. В этот день Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев впервые в истории выступил с Посланием Олий Мажлису. В этом важном документе нашли свое отражение основные итоги работ, выполненных в 2017 году, и наиболее приоритетные направления социально-экономического развития Республики Узбекистан в 2018 году.
Глава нашего государства в своем Послании особо остановился на роли парламента, депутатов и сенаторов. Была дана критическая оценка деятельности народных представителей, в частности, депутатов местных Кенгашей.
Судя по отчетам, в деятельности Кенгашей имеются позитивные изменения, однако это только цифры. Но нам нужны не цифры, а конкретные результаты, сказал Президент страны. Было подчеркнуто, что лишь тогда, когда в регионах произойдут позитивные изменения, будет обеспечено полное исполнение бюджета, сократится преступность, повысится уровень жизни народа, можно будет дать положительную оценку деятельности Кенгашей.
Как известно, по предложению Президента нашей страны в Ташкенте будут образованы районные Кенгаши народных депутатов, чего до настоящего времени не было. Теперь жители столицы получат возможность участвовать в управлении районами через избранных ими представителей.
Процесс подготовки к выборам в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента проводился в соответствии с национальным законодательством, демократическими принципами и международными стандартами, а также согласно постановлению Центральной избирательной комиссии «Об организационных мерах по проведению выборов в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента».
В районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента из числа самых достойных кандидатов будет избрано по 30 депутатов в каждом из 11 районов. В столице образовано 330 избирательных округов, 855 избирательных участков, которые в предусмотренном законодательством порядке были оснащены современными информационно-коммуникационными средствами. В настоящее время на эти участки приходят избиратели.
Кандидатами в депутаты районных Кенгашей зарегистрированы 1 650 человек. Своих кандидатов выдвинули все действующие в нашей стране четыре политические партии, а также органы самоуправления граждан.
Известно, что проблемы каждого района, махалли хорошо знают граждане, которые там проживают. С этой точки зрения избранные в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента депутаты, несомненно, внесут свой вклад в развитие района.
На избирательный участок №187, расположенный в общеобразовательной школе №248 на массиве ТТЗ-2 Мирзо-Улугбекского района, Дилдора Абдуллаева пришла одной из первых.
– Пользуясь своим конституционным правом, я проголосовала за избранного мной кандидата, – говорит Д.Абдуллаева. – Мы вдохновлены осуществляемыми в нашей стране колоссальными реформами. Усиливается активность граждан, укрепляется наша уверенность в будущем. Сегодня мы хорошо осознаем, что наши голоса имеют важное значение для наших семей, будущего наших детей.