Афғонистон Президентининг Ўзбекистонга ташрифи
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан 2017 йил 4 декабрь куни Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Муҳаммад Ашраф Ғани расмий ташриф билан Тошкент шаҳрига келади.
Олий даражадаги учрашувларда Ўзбекистон ва Афғонистон муносабатларининг бугунги ҳолати ва узоқ истиқболга мўлжалланган ҳамкорликни ривожлантиришнинг устувор йўналишларини муҳокама қилиш, асосий халқаро муаммолар ва минтақавий хавфсизликни таъминлаш масалалари юзасидан фикр алмашиш режалаштирилган.
Музокаралар якунида давлат раҳбарларининг Қўшма баёноти қабул қилиниши, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация, фан-таълим ва бошқа соҳаларда икки томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга қаратилган қатор ҳукуматлараро ва идоралараро ҳужжатлар, шунингдек, тижорат шартномалари имзоланиши кутилмоқда.
Афғонистон Президентининг Ўзбекистонга ташрифи дастуридан, шунингдек, Бухоро шаҳрини зиёрат қилиш ҳам ўрин олган. Олий мартабали меҳмон Бухоро давлат университети профессор-ўқитувчилари ва талабалари билан учрашади ҳамда улар ҳузурида маъруза қилади.

Official visit of the President of Afghanistan to Uzbekistan
On December 4, 2017, the President of the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani will arrive in Tashkent on an official visit at the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
During the forthcoming high-level meetings, it is planned to discuss the current state of relations between Uzbekistan and Afghanistan and the priorities of development of cooperation for the long-term, exchange views on key international problems and issues of ensuring regional security.
Following the negotiations, it is expected to adopt a Joint Statement of the heads of states, to sign a package of intergovernmental and interdepartmental documents aimed at further strengthening bilateral cooperation in political, trade-economic, investment, transport-communication, scientific-educational and other fields, as well as commercial contracts.
The program of the visit of the President of Afghanistan to Uzbekistan also includes a visit to the city of Bukhara, where the distinguished guest will meet and address the professors, teachers and students of Bukhara State University.