«Ўзбекистон нефти ва гази – OGU - 2017»
17 май куни «Ўзэкспомарказ» МКМ ОАЖ кўргазма майдонларида «ЎЗБЕКИСТОН НЕФТИ ВА ГАЗИ — OGU — 2017» 21-чи Халқаро кўргазманинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Ушбу муҳим тадбир Ўзбекистон нефтгаз тармоғининг 25-йиллигига бағишланди. Очилиш маросимида сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Ўринбосари Ғуломжон Иномович Ибрагимов жаҳон углеводородлар бозорининг долзарб масалаларини муҳокама қилиш, ҳамкорларнинг самарали ўзаро ҳаракат қилишнинг янги амалий механизмларини белгилаш учун сермаҳсул майдонга айланган ушбу форумнинг юксак аҳамиятини алоҳида эътироф этди. Жорий йилги кўргазмага Австрия, Озарбайжон, Буюк Британия, Германия, Дания, Италия, Индонезия, Қозоғистон, Хитой, Латвия, Нидерлдандия, Норвегия Польша, Россия, Сингапур, АҚШ, Туркия, Франция, Чехия, Швейцария, Жанубий Корея каби 28 мамлакатдан ташриф буюрган 178 компаниялар фаол иштирок этмоқда.
Бугун куннинг иккинчи ярмида «Ўзбекистон Нефти ва Гази» 21-чи Халқаро конференциянинг очилиши бўлиб ўтди. Жорий йилнинг мавзуси — «Ўзбекистон Нефтгаз индустрияси янада юксалиши учун ривожланишнинг муҳим истиқболлари». Анжуманда 400 нафар делегатлар қатнашмоқда. Уларнинг чиқишлари Ўзбекистон нефтгаз индустриясини янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари; дунёдаги энг самарали амалиёт мисоллари; Ўзбекистонда геологик қидирув ишлари, нефтни қайта ишлаш ва нефткимё соҳалари ривожланиши истиқболларига бағишланган масалаларни қамраб олган. Анжуман давомида йирик компаниялар, халқаро уюшмалар, ассоциациялар, савдо палаталари ва халқаро молия корпорациялар раҳбарлари маъруза қилдилар.
Бугуннинг ўзида форумнинг сермазмун дастури доирасида ҳукуматимиз ва «Ўзбекнефтгаз» МХК раҳбариятининг жаҳондаги етакчи компаниялар раҳбарлари билан юқори даражадаги музокаралари бўлиб ўтди. Бу жараёнда «Газпром», «General Electric», «SOCAR», «ЛУКОЙЛ», «КазМунайГаз», «КОГАЗ», «РЭП Холдинг» ва бошқа машҳур компаниялар билан икки томонлама ҳамкорликнинг янги истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Форумнинг интеллектуал майдонида ёш олимларнинг «Нефгаз тармоғининг истиқболларига замонавий нигоҳ» мавзусига бағишланган илмий-амалий сессияси бўлиб ўтмоқда. Тошкент кимё-технологик институти, Губкин номидаги Россия Давлат нефть ва газ Университетининг Тошкент шаҳридаги филиали ёш мутахассислари умумий мажлисларда Ўзбекистон нефтгаз секторини ривожлантиришга доир долзарб масалаларни ҳал қилишда ёшлар ролини муҳокама қилмоқдалар.
«Ўзбекнефтгаз МХК куни» Махсус дастури ҳам нефтгаз тармоғининг 25 йиллигига бағишланди. Тадбир доирасида «Тандирда тайёрланган мўъжиза» пазандалик шоу-тадбири бўлиб ўтди. «Ўзэкспомарказ» МКМнинг очиқ майдонида ўзбек ҳунармандлари томонидан кўркам нақшлар билан безатилган учта анъанавий тандир ўрнатилди. Миллий таомларнинг моҳир ошпазлари, машҳур уста ошпаз Бахриддин Чустий бошчилигида, бу тандирларда ажойиб миллий таомларни тайёрладилар.
«Ўзбекистон нефти ва гази — OGU — 2017» 21-чи Халқаро кўргазма ва конференция эртага ўз ишини давом эттиради.

«Нефть и газ Узбекистана – OGU - 2017»
17 мая на выставочных площадях ОАО НВК «Узэкспоцентр» состоялось торжественное открытие 21-й Международной выставки «НЕФТЬ И ГАЗ УЗБЕКИСТАНА — OGU — 2017». Событие приурочено к 25-летию нефтегазовой отрасли Узбекистана. Выступая на открытии, Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Гуломжон Иномович Ибрагимов отметил высокую значимость форума, который стал продуктивной площадкой для обсуждения актуальных вопросов мирового рынка углеводородов, определения новых практических механизмов взаимодействия партнеров.
Выставка этого года собрала 178 компаний из 28 стран: Австрия, Азербайджан, Великобритания, Германия, Дания, Италия, Индонезия, Казахстан, Китай Латвия, Нидерлданды, Норвегия Польша, Россия, Сингапур, США, Турция, Франция, Чехия, Швейцаря, Южная Корея и многие другие.
Сегодня же во второй половине дня состоялось открытие 21-й Международной конференции «Нефть и Газ Узбекистана». Тематика этого года — «Ключевые перспективы развития для будущего роста Нефтегазовой индустрии Узбекистана». В ней принимают участие 400 делегатов. Выступления участников охватили такие вопросы, как приоритеты дальнейшего развития нефтегазовой индустрии Узбекистана; монетизация газа: лучшие мировые практики; перспективы развития геологоразведки, нефтепереработки и нефтехимии в Узбекистане и др. С докладами выступили руководители крупных компаний, международных союзов, ассоциаций, торговых палат, международных финансовых корпораций.
Сегодня же в рамках насыщенной программы форума состоялись переговоры на уровне правительства и НХК «Узбекнефтегаз» с главами ведущих мировых компаний. Новые перспективные направления двустороннего сотрудничества обсуждены с компаниями «Газпром», «General Electric», «SOCAR», «ЛУКОЙЛ», «КазМунайГаз», «КОГАЗ», «РЭП Холдинг» и др.
На интеллектуальной площадке форума проходит научно — практическая сессия молодых ученых по тематике «Современный взгляд на будущее нефтегазовой отрасли». Молодые специалисты Ташкентского химико-технологического института, Филиала РГУ Нефти и газа им. Губкина в г. Ташкенте, на пленарных заседаниях обсуждают роль молодёжи в решении актуальных вопросов развития нефтегазового сектора Узбекистана.
25 — летию нефтегазовой отрасли была приурочена Специальная программа «День НХК Узбекнефтегаз». В рамках мероприятия состоялось кулинарное шоу «Чудо из тандыра». На открытой площадке НВК «Узэкспоцентр» были установлены три традиционных тандыра, вручную расписанных узбекскими ремесленниками. Мастера национальной кухни во главе с известным шеф-поваром Бахриддином Чустий готовили в них 25 национальных блюд различных регионов республики.
Завтра 21-я Международная выставка и конференция «Нефть и Газ Узбекистана — OGU 2017» продолжат свою работу.