МДҲ Ташқи ишлар вазирлари кенгаши мажлиси
Тошкент шаҳрида 7 апрель куни Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтади.
Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигида ўтказилган брифингда маълум қилинди. Ташқи ишлар вазири ўринбосари Анвар Носиров мазкур кенгаш мажлисида Арманистон, Беларусь, Қирғизистон, Қозоғистон, Россия, Тожикистон ташқи ишлар вазирлари, Молдова, Озарбайжон ва Туркманистондан ташқи ишлар вазири ўринбосарлари иштирок этишини таъкидлади. Кенгаш мажлисида МДҲ Ижроия қўмитаси раиси – Ижрочи котиби Сергей Лебедев ҳам қатнашади.
Ташқи ишлар вазирлари кенгаши МДҲ Давлат раҳбарлари кенгаши ва Ҳукумат раҳбарлари кенгаши қарорлари асосида иштирокчи давлатларни қизиқтирган масалалар бўйича ташқи сиёсий ҳамкорликни мувофиқлаштирувчи асосий ижроия органидир. Ташқи ишлар вазирлари кенгаши мажлиси Давлат раҳбарлари кенгаши ва Ҳукумат раҳбарлари кенгаши йиғилишларига тайёргарликнинг муҳим босқичи ҳисобланади ва бир йилда икки марта ўтказилади. Жорий йилда Давлат раҳбарларининг навбатдаги йиғилиши октябрь ойида Москва шаҳрида, Ҳукумат раҳбарлари йиғилишлари эса май ойида Қозон шаҳрида ва ноябрь ойида Ашхобод шаҳрида бўлиб ўтади.
МДҲ Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг бўлажак мажлиси кун тартибига 16 ҳужжат лойиҳаси киритилган. Улардан 10 таси Ҳамдўстликнинг Давлат раҳбарлари кенгаши ва Ҳукумат раҳбарлари кенгашига киритиш учун тасдиқланиши режалаштирилган.
Кўриб чиқилаётган ҳужжатлар лойиҳалари Ҳамдўстлик мамлакатларининг ташқи сиёсат, ҳуқуқий, маданий-гуманитар, хавфсизликни таъминлаш, шунингдек, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш, терроризмни молиялаштириш ва оммавий қирғин қуролларини тарқатишга қарши курашиш соҳаларидаги ўзаро ҳамкорлик масалаларига қаратилган.
Вазирлар минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш, шунингдек, МДҲ давлатларининг барқарор ривожланишини таъминлашга оид долзарб масалалар юзасидан фикр алмашади. Кенгаш мажлиси доирасида ташқи ишлар вазирлари икки томонлама учрашувлар ҳам ўтказади.
Вазирлар учрашувининг ҳужжатларини биргаликда ишлаб чиқиш мақсадида 2017 йил 6 апрель куни иштирокчи давлатлар ва МДҲ Ижроия қўмитаси вакилларининг Келишув мажлиси бўлиб ўтади.
Мазкур тадбирларда 200 дан ортиқ меҳмон, шу жумладан, расмий делегациялар аъзолари ва журналистлар иштирок этиши кўзда тутилган.

Заседание Совета министров иностранных дел СНГ
В Ташкенте 7 апреля состоится очередное заседание Совета министров иностранных дел Содружества Независимых Государств.
Об этом было сообщено на брифинге, проведенном в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан. Заместитель министра иностранных дел Анвар Насыров отметил, что в данном заседании Совета примут участие министры иностранных дел Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, заместители министров иностранных дел Азербайджана, Молдовы и Туркменистана. В заседании Совета также будет участвовать председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
Совет министров иностранных дел СНГ является основным исполнительным органом, который на основе решений Совета глав государств и Совета глав правительств СНГ обеспечивает координацию взаимодействия государств-участников во внешней политике по вопросам, представляющим взаимный интерес. Заседания Совета министров иностранных дел СНГ являются ключевым этапом подготовки к заседаниям Совета глав правительств и Совета глав государств и проводятся два раза в год. В текущем году очередные встречи глав государств состоятся в октябре в городе Москве, а заседания глав правительств – в мае в городе Казани и ноябре в городе Ашхабаде.
В повестку дня предстоящего заседания глав внешнеполитических ведомств государств-участников СНГ включены проекты 16 документов, 10 из которых планируется одобрить для последующего внесения на рассмотрение Совета глав государств и Совета глав правительств Содружества.
Рассматриваемые проекты документов затрагивают вопросы взаимодействия стран Содружества во внешнеполитической, правовой, культурно-гуманитарной сферах, а также в сфере обеспечения безопасности государств-участников и противодействия легализации доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и распространению оружия массового уничтожения.
Министры также планируют обменяться мнениями по актуальным вопросам укрепления региональной безопасности и стабильности, углубления торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также обеспечения устойчивого развития государств-участников СНГ. В рамках заседания Совета запланированы ряд двусторонних встреч глав внешнеполитических ведомств государств-участников.
В целях совместной проработки документов министерской встречи 6 апреля 2017 года состоится Согласительное совещание представителей государств-участников и Исполнительного комитета СНГ.
Всего на указанных мероприятиях предусмотрено участие более 200 гостей, включая членов официальных делегаций и журналистов.