Истиқлолга эришганимиздан сўнг кўплаб улуғ аждодларимиз сингари Амир Темурнинг ҳам муборак номи, бой мероси тикланди.
Президентимиз Ислом Каримов ташаббуси билан 1996 йили Амир Темур таваллудининг 660 йиллиги кенг нишонланди. Мазкур сана муносабати билан ўша йил мамлакатимизда Амир Темур йили, деб эълон қилинди. Таъсис этилган Амир Темур ордени юртимизда Соҳибқирон сиймосига кўрсатилаётган чуқур ҳурмат ва эътиборнинг ифодасидир.
Амир Темур тарихимиздаги энг буюк, энг ёрқин сиймолардан бири сифатида халқимизнинг миллий ифтихори рамзига айланган. Унинг ҳаёти ва фаолияти мардлик, жасурлик ва фидойилик намунаси сифатида ибрат, авлодларга қолдирган бой мероси халқимизнинг сиёсий, ижтимоий ва маънавий ҳаётида муҳим дастуриламал бўлиб келмоқда. Соҳибқирон раҳнамолигида бунёд этилган бетакрор обидалар, осори-атиқалар буюк бобомизга хос куч-қудрат, яратувчанлик ва боқийлик тимсоли бўлиб келаётир.
Орден марказида Соҳибқироннинг от устидаги улуғвор қиёфаси акс эттирилган, тасвир остида бобомиз ҳаётда қатъий амал қилган шиор – “Куч – адолатда” сўзлари битилган. Бобокалонимизнинг ҳаётий эътиқоди теран акс этган бу ҳикмат бугунги кунда давлатимиз раҳбари юритаётган сиёсатнинг ҳам туб мазмун-моҳиятини ифодалайди.
Амир Темур ордени билан давлатчилигимизни мустаҳкамлашдаги улкан хизматлари, меъморликни, илм-фан, адабиёт ва санъатни, шу жумладан, ҳарбий маҳоратни ривожлантиришга, давлатлараро ҳамкорликни, тинчликни ҳамда халқлар ўртасидаги дўстликни мустаҳкамлашга алоҳида ҳисса қўшган юртдошларимиз, шунингдек, мамлакатимиз фуқароси бўлмаган шахслар ҳам тақдирланади.
Фуқаролар билан бир қаторда, айрим ҳолларда корхоналар, муассасалар, ташкилотлар, жамоат бирлашмалари, ижодий жамоалар ва ҳарбий бўлинмалар, мамлакатимизнинг маъмурий-ҳудудий бирликлари ҳам ушбу орден билан мукофотланиши мумкин.
1996 йил 28 августда бобокалонимизнинг 660 йиллик юбилейи муносабати билан Президентимиз фармонига биноан Самарқанд ва Шаҳрисабз шаҳарлари, 2014 йил 22 августда Термиз шаҳри Амир Темур ордени билан мукофотланди.
Мустақиллик йилларида қутлуғ тўйлари нишонланган бу шаҳарлар янада чирой очди. Меъморий обидалар, муқаддас қадамжолар ободонлаштирилиб, файзли зиёратгоҳларга айлантирилди. Янги, замонавий уй-жойлар, таълим, маданият муассасалари, йўлу кўприклар бунёд этилди, боғ-роғлар яратилди. Бундай эзгу ишлар кўлами янада кенгайиб бораётир.
2004 йилнинг 13 июль куни юртимиз тарихида илк бор ўзбек ўғлони – Рустам Қосимжонов шахмат бўйича жаҳон чемпиони унвонини қўлга киритди. Шахматчимизнинг бу юксак ғалабаси муносиб баҳоланди – Президентимиз фармонига биноан Рустам Қосимжонов Амир Темур ордени билан тақдирланди. Бу Соҳибқирондан мерос юксак ақл-заковат бугунги авлодлар томирида яшаётгани, истиқлол яратган имкониятлардан куч-қувват олиб, ўзини намоён этаётганининг гўзал ифодасидир.
Бу йил мамлакатимизда Соҳибқирон Амир Темур таваллудининг 680 йиллиги кенг нишонланмоқда. Зеро, асрлар ўтса-да, улуғ саркарданинг Ватан, халқ олдидаги улкан хизматлари ўз аҳамиятини йўқотмайди. Унинг улуғвор, покиза сиймоси барчамизни янгидан-янги зафарларга, улкан ютуқларга ундовчи куч-қудрат манбаи, буюклик, ҳурлик ва мангулик тимсоли бўлиб қолаверади.

День учреждения ордена «Амир Темур»
После обретения нашей страной независимости славное имя, богатое наследие наших великих предков и историческая правда о них были восстановлены.
По инициативе Президента Ислама Каримова 1996 год был объявлен Годом Амира Темура. В том же году был широко отмечен 660-летний юбилей Амира Темура. Был учрежден орден Амира Темура как дань глубокого уважения и почитания личности Сахибкирана.
Амир Темур как самая выдающаяся личность в нашей истории превратился в символ национальной гордости народа Узбекистана. Его жизнь и деятельность служат для нас примером мужества, отваги и патриотизма, а его богатое наследие – руководством к действию в политической, социальной и духовной жизни. Возведенные в эпоху Сахибкирана неповторимые сооружения и памятники архитектуры свидетельствуют о мощи, созидательном потенциале нашего великого предка.
В центре ордена изображен восседающий на коне величественный Сахибкиран, снизу – надпись “Куч – адолатда” (“Сила – в справедливости”), являющаяся принципом, которому наш великий предок следовал постоянно. Этот принцип положен и в основу осуществляемой в нашем государстве политики.
Орденом Амира Темура награждаются наши соотечественники за большие заслуги в укреплении государственности, весомый вклад в сохранение мира, развитие межгосударственного сотрудничества, военного искусства, науки, литературы, а также лица, не являющиеся гражданами нашей страны, внесшие особый вклад в укрепление дружбы между народами.
Также этим орденом могут награждаться предприятия, учреждения, организации, общественные объединения, творческие коллективы и военные подразделения, административно-территориальные единицы нашей страны.
28 августа 1996 года в связи с 660-летним юбилеем Сахибкирана указом главы нашего государства орденом Амира Темура были награждены города Самарканд и Шахрисабз, 22 августа 2014 года – город Термез.
Эти города занимали особое место в жизни и деятельности Амира Темура. Великий Сахибкиран родился и вырос в древнем Кеше, а Самарканд сделал столицей своего могущественного государства. Он уделял особое внимание росту и процветанию этих городов, построил здесь величественные сооружения, которые сейчас являются известными всему миру шедеврами зодчества.
В годы независимости эти города, юбилеи которых по инициативе главы нашего государства были широко отпразднованы, стали еще краше. Архитектурные памятники отреставрированы, благоустроенные священные места поклонений стали достопримечательностями. Построены современные жилые дома, образовательные и культурные учреждения, дороги и мосты, заложены сады. Сегодня масштаб этой работы еще более расширяется.
13 июля 2004 года шахматист Рустам Касымджанов стал первым в истории представителем нашей страны, завоевавшим звание чемпиона мира по шахматам. Большая победа молодого шахматиста получила достойную оценку – в соответствии с Указом Президента Ислама Каримова Р.Касымджанов был награжден орденом Амира Темура. Это свидетельствует о том, что интеллект, острый ум и проницательность Сахибкирана передались по наследству сегодняшнему поколению, которое, черпая силу и энергию в предоставленных независимостью возможностях, во всем проявляет свой высокий потенциал.
В нынешнем году наша страна широко отмечает 680-летие со дня рождения Сахибкирана Амира Темура. Пройдут века, но огромные заслуги великого полководца перед Родиной и народом не будут забыты. Его образ и впредь будет служить для всех нас символом величия, свободы и вечности, путеводной звездой для будущих побед и успехов.