Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shodmonov Rossiya Federatsiyasi Sog‘liqni saqlash vaziri Veronika Skvorsova bilan uchrashdi
2017-03-29 | Siyosat
Uchrashuvda tibbiyot sohasidagi ilm-fan va ta’lim masalalarida o‘zaro tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish lozimligi ta’kidlandi, shuningdek, tomonlar shifokorlik amaliyotiga telemeditsina texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha tajriba almashdilar.
Ayni damda ikki mamlakat tibbiyot va ilmiy muassasalari o‘rtasida o‘zaro hamkorlik bo‘yicha 10 ta kelishuv imzolangan. Bundan tashqari, yana 8 ta ana shunday hujjat imzolanishi rejalashtirilmoqda.
Rossiyalik vazir ta’kidlashicha, bu darajadagi hamkorlik ikki mamlakat o‘rtasida sog‘liqni saqlash sohasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlash va rivojlantirish uchun mustahkam zamin yaratadi hamda ikki davlat fuqarolarining farovonligiga xizmat qiladi.
Suhbat yakunida Veronika Skvorsova Alisher Shodmonovni Moskvada bo‘lib o‘tadigan Jahon sog'liqni saqlash tashkilotining Sil kasalligi bo‘yicha birinchi global vazirlar konferensiyasida ishtirok etishga taklif etdi.

Министр Вероника Скворцова провела рабочую встречу с Министром здравоохранения Республики Узбекистан Алишером Шадмановым
В ходе встречи стороны поделились опытом по внедрению телемедицинских технологий во врачебную практику, а также отметили необходимость установления системного взаимодействия в вопросах медицинской науки и образования.
В настоящее время подписано 10 соглашений о взаимном сотрудничестве между российскими и узбекскими медицинскими и научными учреждениями. Еще планируется к подписанию порядка 8 аналогичных соглашений.
Министр отметила, что подобное сотрудничество создаст крепкую базу для дальнейшего укрепления и развития двусторонних отношений в области здравоохранения и послужит на благо здоровья граждан наших государств.
В заключении Вероника Скворцова пригласила Алишера Шадманова принять участие в Первой глобальной министерской конференции ВОЗ по туберкулёзу в Москве.