Prezidentimiz Navoiy IES ikkinchi bug‘-gaz qurilmasi qurilishi boshlanishi munosabati bilan kapsula qo‘ydi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Navoiy issiqlik elektr stansiyasini kengaytirish loyihasi bilan tanishdi.
Quvvati 450 MVt bo‘lgan ikkinchi bug‘-gaz qurilmasini qurish Navoiy tog‘-kon metallurgiya kombinati, “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyati va hududdagi qishloq xo‘jaligi iste’molchilarini elektr energiyasi bilan uzluksiz ta’minlash imkonini beradi.
Loyihani amalga oshirish natijasida 1 kVt soat elektr energiyasi ishlab chiqarish uchun shartli yoqilg‘ining sarfi kamayishi hisobidan bir yilda o‘rtacha 330 million kub metr tabiiy gaz tejaladi.
Bugungi kunda viloyatda amalga oshirilayotgan yirik iqtisodiy loyihalar ko‘lamini kengaytirishda elektr energiyasi uzluksizligini ta’minlash muhim ahamiyat kasb etadi, dedi davlatimiz rahbari.
Yaponiyaning “Mitsubishi Corporation and MHPS” konsorsiumi va Navoiy issiqlik elektr stansiyasi o‘rtasida 2016-yil oktabr oyida mazkur loyihani amalga oshirishga doir shartnoma imzolangan edi. Hozirgi kunda “Mitsubishi Corporation and MHPS” konsorsiumi qurilish maydonida mobilizatsiya va yer ishlarini olib bormoqda.
Bu yerda 112 ish o‘rni yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Prezidentimiz Navoiy issiqlik elektr stansiyasining ikkinchi bug‘-gaz qurilmasi qurilishi boshlanishi munosabati bilan kapsula qo‘ydi.

Президент нашей страны заложил капсулу в связи с началом строительства второй паро-газовой установки Навоийской ТЭС
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом расширения Навоийской ТЭС.
Строительство второй паро-газовой установки мощностью 450 МВт создаст возможность для бесперебойного обеспечения электроэнергией Навоийского горно-металлургического комбината, акционерного общества "Навоиазот" и потребителей сельскохозяйственной отрасли.
В результате реализации проекта снизится расход условного топлива для производства 1 кВт часов электроэнергии, что позволит экономить в среднем 330 миллионов кубометров природного газа в год.
В настоящее время для расширения масштабов реализуемых в области крупных социально-экономических проектов бесперебойное обеспечение электроэнергией имеет важное значение, сказал глава нашего государства.
В октябре 2016 года между японским консорциумом "Mitsubishi Corporation and MHPS" и Навоийской ТЭС был подписан договор о реализации данного проекта. В настоящее время консорциум "Mitsubishi Corporation and MHPS" на строительной площадке ведет подготовительную работу.
Здесь предусмотрено создание 112 рабочих мест.
Президент нашей страны заложил капсулу в связи с началом строительства второй паро-газовой установки Навоийской ТЭС.