Shavkat Mirziyoyev: zamonaviy yangi ko‘priklar, keng va ravon yo‘llar xalqimiz manfaatiga xizmat qiladi
2017-03-25 | Siyosat
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Yunusobod tumanidagi Yangi shahar va Bog‘ishamol ko‘chalarini tutashtiruvchi yangi ko‘prik bilan tanishdi.
Bo‘zsuv kanali ustidan qurilgan mazkur ko‘prik Toshkent xalqa yo‘li va Amir Temur shohko‘chasida tirbandlikni kamaytirish, haydovchi va yo‘lovchilar ortiqcha vaqt va mablag‘ yo‘qotishining oldini olishni ta’minlaydi.
Umumiy uzunligi 423, balandligi 5,5, kengligi 33 metr bo‘lgan 8 polosali mazkur ko‘prik “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatiga qarashli “Ko‘prik qurilish tresti” unitar korxonasining 67-ko‘prik qurilish bo‘linmasi bunyodkorlari tomonidan olti oyda qurib bitkazildi.
Ko‘prikning ikki tomonida piyodalar uchun 2 metrli yo‘lak barpo etilgan bo‘lib, bu piyodalarga qulaylik yaratadi.
Prezidentimiz bu yerda amalga oshirilgan ishlar bilan tanishar ekan, yangi ko‘prikning poytaxtimizning Yunusobod va Mirzo Ulug‘bek tumanlarini tutashtirishdagi ahamiyati ulkan ekanini ta’kidladi. Ilgari ushbu tumanlardan bir-biriga avtomobilda 17-18 kilometr aylanib borilgan bo‘lsa, yangi ko‘prik foydalanishga topshirilgach, odamlarning uzog‘i yaqin bo‘ldi.
Bunday keng ko‘lamli va ezgu ishlar tufayli poytaxtimiz yo‘llarining xizmat ko‘rsatish sifati va samaradorligi tubdan yaxshilanmoqda, dedi davlatimiz rahbari. Mazkur yangi ko‘prik avtomobillarning o‘tish imkoniyatlarini bir necha marta oshirish barobarida aholiga bir qancha qulayliklar yaratadi. Mana shunday zamonaviy ko‘prikning qisqa vaqtda barpo etilgani mamlakatimizning jadal rivojlanib borayotgani, xalqimiz ulkan yutuq va marralarga erishayotganidan dalolatdir.

Shavkat Mirziyoyev: modern bridges, good-quality roads serve the interests of people
The Head of our state Shavkat Mirziyoyev inspected a new bridge, which links the Yangi shahar and Bogishamol streets in Yunosobod district.
The bridge that spans across Bozsu canal, will help unload the traffic in the Tashkent circle road and the Amir Temur prospect, save time and resources of drivers and passengers.
The bridge with a length of 423 meters, height of 5,5 meters and width of 33 meters consists of eight lanes. It has been built in six months by the workers of the 67th bridge building division of the “Ko‘prik qurilish tresti” unitary enterprise under the “O‘zbekiston termir yo‘llari” JSC.
There are paved pathways 2 meters wide along the sides of the bridge for the convenience of pedestrians.
The President of our country, reviewing the works, carried out here, underscored that the new bridge will link transport arteries of Yunusobod and Mirzo Ulug‘bek districts and has an important significance for the whole metropolitan transport system. Previously, one had to travel 17-18 km to get from one district to another in a car.
Thanks to wide-scale creative works, the quality and effectiveness of metropolitan roads are cardinally increasing, the Head of state said. The new bridge, alongside increasing capacity, creates many additional conveniences for the population. Construction of such modern structures in short periods demonstrate the accelerated development of our country, a high creative potential of our people.