Shavkat Mirziyoyev: zamonaviy yangi ko‘priklar, keng va ravon yo‘llar xalqimiz manfaatiga xizmat qiladi
2017-03-25 | Siyosat
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Yunusobod tumanidagi Yangi shahar va Bog‘ishamol ko‘chalarini tutashtiruvchi yangi ko‘prik bilan tanishdi.
Bo‘zsuv kanali ustidan qurilgan mazkur ko‘prik Toshkent xalqa yo‘li va Amir Temur shohko‘chasida tirbandlikni kamaytirish, haydovchi va yo‘lovchilar ortiqcha vaqt va mablag‘ yo‘qotishining oldini olishni ta’minlaydi.
Umumiy uzunligi 423, balandligi 5,5, kengligi 33 metr bo‘lgan 8 polosali mazkur ko‘prik “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatiga qarashli “Ko‘prik qurilish tresti” unitar korxonasining 67-ko‘prik qurilish bo‘linmasi bunyodkorlari tomonidan olti oyda qurib bitkazildi.
Ko‘prikning ikki tomonida piyodalar uchun 2 metrli yo‘lak barpo etilgan bo‘lib, bu piyodalarga qulaylik yaratadi.
Prezidentimiz bu yerda amalga oshirilgan ishlar bilan tanishar ekan, yangi ko‘prikning poytaxtimizning Yunusobod va Mirzo Ulug‘bek tumanlarini tutashtirishdagi ahamiyati ulkan ekanini ta’kidladi. Ilgari ushbu tumanlardan bir-biriga avtomobilda 17-18 kilometr aylanib borilgan bo‘lsa, yangi ko‘prik foydalanishga topshirilgach, odamlarning uzog‘i yaqin bo‘ldi.
Bunday keng ko‘lamli va ezgu ishlar tufayli poytaxtimiz yo‘llarining xizmat ko‘rsatish sifati va samaradorligi tubdan yaxshilanmoqda, dedi davlatimiz rahbari. Mazkur yangi ko‘prik avtomobillarning o‘tish imkoniyatlarini bir necha marta oshirish barobarida aholiga bir qancha qulayliklar yaratadi. Mana shunday zamonaviy ko‘prikning qisqa vaqtda barpo etilgani mamlakatimizning jadal rivojlanib borayotgani, xalqimiz ulkan yutuq va marralarga erishayotganidan dalolatdir.

Шавкат Мирзиёев: современные мосты, качественные дороги служат интересам народа
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев ознакомился с новым мостом, соединяющим улицы Янги шахар и Богишамол в Юнусабадском районе.
Мост, перекинувшийся через канал Бозсу, будет способствовать разгрузке транспортного потока на Ташкентской кольцевой дороге и проспекте Амира Темура, экономии времени и средств водителей и пассажиров.
Мост длиной 423 метра, высотой 5,5 метра и шириной 33 метра, проезжая часть которого состоит из восьми полос, был построен за шесть месяцев строителями 67-го мостостроительного отделения унитарного предприятия "Куприк курилиш трести" при акционерном обществе "Узбекистон темир йуллари".
Для удобства пешеходов по обочинам моста проложены дорожки шириной 2 метра.
Президент нашей страны, знакомясь с проведенной здесь созидательной работой, отметил, что новый мост свяжет транспортные артерии Юнусабадского и Мирзо-Улугбекского районов, что имеет важное значение для всей транспортной системы столицы в целом. Раньше, чтобы добраться на автомобиле из одного района в другой, требовалось проехать 17-18 километров.
Благодаря широкомасштабной созидательной работе качество и эффективность дорог столицы кардинально повышаются, сказал глава нашего государства. Новый мост наряду с увеличением пропускной способности создает множество дополнительных удобств для населения. Строительство подобных современных сооружений в такие короткие сроки свидетельствует об ускоренном развитии нашей страны, высоком созидательном потенциале народа.