O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida strategik sheriklikni yanada chuqurlashtirish va ahil qo‘shnichilikni mustahkamlash to‘g‘risida qo‘shma deklaratsiya
2017-03-24 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursultan Nazarbayev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 22-23-mart kunlari Qozog‘iston Respublikasiga amalga oshirgan Davlat tashrifi doirasidagi ikki tomonlama muzokaralar natijalariga ko‘ra,
O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida abadiy do‘stlik to‘g‘risida 1998-yil 31-oktabrda imzolangan Shartnoma hamda O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida strategik sherikchilik to‘g‘risida 2013-yil 14-iyunda imzolangan Shartnoma qoidalariga amal qilgan holda,
o‘zaro hurmat, ishonch va oshkoralik prinsiplariga asoslangan O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasidagi mustahkam tarixiy aloqalar, ikki mamlakat xalqlarining ko‘p asrlik qardoshlik va hamkorlik rishtalariga tayanib,
O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasidagi ahil qo‘shnichilik, do‘stona va o‘zaro manfaatli munosabatlarning strategik sheriklik va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash asosida jadal sur’atda va izchil rivojlanayotganini mamnuniyat bilan qayd etib,
ikki tomonlama keng qamrovli hamkorlikni sifat jihatdan yangi darajaga olib chiqish ikki qardosh xalqlarning uzoq muddatli manfaatlariga javob berishiga hamda Markaziy Osiyoda tinchlik, barqarorlik, xavfsizlik va turg‘un rivojlanishni ta’minlashda muhim omil bo‘lib xizmat qilishiga ishonch bildirgan holda,
xalqaro maydonda yanada uzviy hamkorlik qilish va harakatlarni muvofiqlashtirishga o‘zaro intilishlarini tasdiqlab,
ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish uchun oliy va yuqori darajalarda muntazam ikki tomonlama tashriflar va siyosiy maslahatlashuvlarni qo‘llab-quvvatlashga hamda hukumatlar, parlamentlar va mahalliy hokimiyat organlari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishga sodiq qolgan holda,
quyidagilar to‘g‘risida bayonot beradilar:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti diplomatik munosabatlar o‘rnatilgan paytdan boshlab chorak asr mobaynida hamkorlikning turli sohalarida erishilgan salmoqli natijalarni yuqori baholaydilar hamda ikki davlat strategik sheriklik munosabatlarining yangi tarixiy davrga kirayotganini ta’kidlaydilar.
2. Tomonlar Markaziy Osiyoda tinchlik, barqarorlik, xavfsizlik va turg‘un rivojlanishni ta’minlash masalalari bo‘yicha pozitsiyalarining mos kelishini tasdiqlagan holda, mintaqa ichki muammolarining barcha jabhalari bo‘yicha o‘zaro maqbul qarorlarni kelishish va qabul qilish, eng avvalo, ushbu mintaqa davlatlari tomonidan teng huquqlilik, o‘zaro manfaatdorlik va bir-birlarining manfaatlarini hurmat qilish asosida amalga oshirilishi lozimligini ta’kidlaydilar.
3. Tomonlar xalqaro siyosatning muhim masalalari bo‘yicha pozitsiyalarining yaqinligi yoki mos kelishini qayd etdilar, mintaqada tinchlik, xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlashga o‘zaro intilishlarini ta’kidladilar hamda xalqaro maydonda, xususan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Islom hamkorlik tashkiloti, shuningdek boshqa xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni jadallashtirish niyatlarini tasdiqladilar.
4. O‘zbekiston Qozog‘istonning 2017-2018 yillarda BMT Xavfsizlik Kengashiga nodoimiy a’zoligi doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun umumiy bo‘lgan ustuvor masalalarni ilgari surish bo‘yicha amalga oshirayotgan sa’y-harakatlarini olqishlaydi hamda mintaqada barqarorlik, xavfsizlik va turg‘un rivojlanishni ta’minlash masalalari, shu jumladan, xalqaro siyosatning o‘zaro qiziqish uyg‘otadigan dolzarb masalalari yuzasidan Qozog‘iston tomoni bilan yaqindan hamkorlik qilishdan manfaatdordir.
Tomonlar Markaziy Osiyoda yadro qurolidan xoli zona maqomini yanada ko‘tarish tarafdoridirlar.
5. Tomonlar MDH a’zo-davlatlari uchun o‘zaro qiziqish uyg‘otadigan barcha masalalar bo‘yicha o‘zaro manfaatli va teng huquqli hamkorlik rivojini ta’minlash maqsadida, MDH doirasida hamjihatlikni mustahkamlash va Hamdo‘stlik mexanizmlaridan yanada samarali foydalanishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
6. Prezidentlar xavfsizlik va barqarorlikka zamonaviy xuruj va tahdidlarga qarshi kurashish hamda iqtisodiy va boshqa sohalarda hamkorlikni rivojlantirish maqsadida a’zo-davlatlar o‘rtasidagi hamjihatlikni mustahkamlashga ko‘maklashadigan tashkilot sifatida ShHT kun tartibidagi muhim masalalar bo‘yicha pozitsiyalarining yaqinligi yoki mos kelishini ta’kidladilar. Tomonlar Tashkilot Xartiyasiga muvofiq, ShHT kelgusida ham dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolarni hal etishda blokli, mafkuraviylashgan va ziddiyatli yondashuvlarni istisno qiladigan yo‘ldan borishga sodiq qolishini tasdiqlaydilar.
O‘zbekiston Respublikasi Qozog‘iston Respublikasining ShHTga raisligi doirasida hamda 2017-yil 8-9-iyun kunlari Ostona shahrida A’zo-davlatlar rahbarlari kengashi yig‘ilishini muvaffaqiyatli o‘tkazish bo‘yicha uning sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaydi.
7. Davlat rahbarlari O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi ishtirokchilar hisoblangan xalqaro shartnomalar asosida xalqaro terrorizm, diniy ekstremizm, noqonuniy migratsiya, narkotik va qurollarning noqonuniy muomalada bo‘lishi, transmilliy uyushgan jinoyatchilik hamda boshqa xavfsizlikka xuruj va tahdidlar bilan kurashishda maslahatlashuvlar o‘tkazish orqali ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish va jadallashtirish zaruriyatini qayd etdilar.
Ushbu maqsadlarda Markaziy Osiyo mintaqasida radikalizm ko‘rinishlari va ekstremizm tobora avj olishining oldini olish va ularga qarshi kurashishda O‘zbekiston va Qozog‘iston tegishli idoralarining birgalikdagi harakatlarini takomillashtirish bo‘yicha barcha zaruriy choralar ko‘riladi.
8. Prezidentlar afg‘on xalqining milliy kelishuvga erishish, mamlakatni tinchlik yo‘li bilan tiklash va qayta barpo etishdagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaydilar hamda siyosiy-diplomatik usullardan keng foydalanish orqali afg‘on muammosini hal etish bo‘yicha xalqaro sa’y-harakatlarda BMTning markaziy muvofiqlashtiruvchi rolini mustahkamlash tarafdoridirlar.
Tomonlar Afg‘onistondagi vaziyatni tezroq barqarorlashtirish hamda ushbu mamlakatda tinchlikka erishish mintaqadagi xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashda hal qiluvchi ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladilar.
9. Davlat rahbarlari Markaziy Osiyo transchegaraviy daryolarining suv resurslari xalqlarning umumiy boyligi va mulki ekanligini hamda millionlab insonlar taqdiri, butun mintaqa barqarorligi va farovonligi ulardan oqilona va adolatli foydalanishga bog‘liq ekanligini qayd etdilar.
Tomonlar Markaziy Osiyo transchegaraviy daryolarida yangi gidrotexnik inshootlar barpo etishni boshqa manfaatdor davlatlar manfaatlariga ziyon yetkazmaydigan konstruktiv yondashuv va murosa asosida, shuningdek transchegaraviy ta’sirga ega bo‘lgan barcha loyihalarni xolis xalqaro ekspertizadan o‘tkazish va quyi oqimda joylashgan mamlakatlar bilan kelishishni nazarda tutuvchi BMT konvensiyalarida belgilangan xalqaro suv huquqining umume’tirof etilgan normalariga muvofiq amalga oshirish lozimligi to‘g‘risidagi fikrni qo‘llab-quvvatlaydilar.
10. Tomonlar ekologiya va suv xavfsizligini ta’minlashga, shuningdek favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularga barham berish masalalariga ustuvor ahamiyat beradilar, maxsus qo‘shma dastur va loyihalar ishlab chiqish va amalga oshirishga, ishchi guruhlar tashkil qilishga ko‘maklashadilar, atrof-muhit va suv resurslarini muhofaza qilish, tabiatdan oqilona foydalanish uchun zarur choralar ko‘radilar hamda hududlar va aholining hayot faoliyatiga tahdid soladigan ekologik halokatlar va favqulodda vaziyatlarda o‘zaro yordam ko‘rsatadilar.
Tomonlar Orolni qutqarish Xalqaro Fondiga Orol halokati ta’siri ostida qolgan hududlarni ekologik sog‘lomlashtirishga, shuningdek mintaqa ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini hal qilishga qaratilgan ekologik va ilmiy-amaliy loyiha va dasturlarni amalga oshirish bo‘yicha mintaqa mamlakatlarining birgalikdagi harakatlari uchun universal platforma sifatida qaraydilar.
11. Tomonlar Islom hamkorlik tashkilotining (IHT), birinchi navbatda, fan-ta’lim, madaniy-gumanitar va ijtimoiy-iqtisodiy sohalarda musulmon davlatlarining yanada faol birgalikdagi harakatlariga ko‘maklashadigan hamda bu orqali xalqaro hamkorlik va xavfsizlikni ilgari surishga hissa qo‘shadigan nufuzli forumi sifatidagi rolini mustahkamlash maqsadida, mazkur tashkilot doirasidagi sheriklikning muhimligini qayd etdilar.
Qozog‘iston Respublikasi 2016-yil 19-oktabr kuni Toshkent shahrida «Ta’lim va ma’rifat – tinchlik va bunyodkorlik sari yo‘l» mavzusi ostida 43-sessiyasi muvaffaqiyatli bo‘lib o‘tgan IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashiga O‘zbekiston Respublikasining raisligi doirasida uning sa’y-harakatlarini to‘laqonli qo‘llab-quvvatlaydi.
O‘zbekiston tomoni 2017-yil 10-11-sentabr kunlari Ostona shahrida Fan va texnologiyalar bo‘yicha IHT birinchi sammiti o‘tkazilishini olqishlaydi hamda ushbu tadbirda ishtirok etishga tayyorligini bildiradi.
12. Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga o‘zbek tomoni EKSPO-2017 Xalqaro ixtisoslashgan ko‘rgazmasida ishtirok etishga qiziqish bildirgani uchun minnatdorchilik izhor qildi.
Tomonlar atrof-muhitni muhofaza qilish va ekologik toza texnologiyalarni joriy qilish, Barqaror rivojlanish maqsadlari prinsiplari asosida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish hamda yuqori texnologiyali sohalar va ekologik toza ishlab chiqarishni kengaytirish bo‘yicha ikki mamlakat ustuvor qarashlarining mos kelishini mamnuniyat bilan qayd etadilar.
13. Tomonlar parlamentlararo aloqalarning faollashuvini mamnuniyat bilan qayd etadilar. Bu sohada, xususan, ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlari palatalari o‘rtasida yanada faol va keng qamrovli amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda mavjud zahiralar aniqlashtirildi.
14. Prezidentlar ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar rivojining ijobiy tendensiyalarini mamnuniyat bilan qayd etdilar va ikki tomonlama savdo hajmlarining doimiy o‘sishini ta’minlashga, ikki mamlakat bozorlarida talabgir bo‘lgan yuqori qo‘shimcha qiymatli mahsulotlarni tovar aylanmasiga jalb qilish orqali ikki tomonlama savdo tuzilishini diversifikatsiya qilishga hamda iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning uzoq muddatli shakllarini rivojlantirishga o‘zaro intilishlarini bildirdilar.
Tomonlar tashrif davomida imzolangan 2017-2019-yillarga mo‘ljallangan iqtisodiy hamkorlik Strategiyasini izchil amalga oshirish iqtisodiyotning turli sohalarida hamjihatlikni mustahkamlashga va o‘zaro tovar aylanmasini 2020 yilgacha 5 mlrd. AQSh dollariga ko‘tarishga turtki bergan holda, o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilishini qayd etdilar.
15. Ikki davlat rahbarlari joriy yilning 22-23-fevral kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo Qo‘shma komissiyasining o‘n oltinchi majlisi yakunlarini ijobiy baholadilar hamda savdo-iqtisodiy sohada, eng avvalo, keng ko‘lamli qo‘shma loyihalarni amalga oshirish orqali aniq natijalarga erishish maqsadida uning rolini yanada kuchaytirish zaruriyatini ta’kidladilar.
Tomonlar transport va kommunikatsiya, qazib chiqarish va qayta ishlash sanoatlari, qurilish, qishloq xo‘jaligi, avtomobil, kimyo va yengil sanoat, sog‘liqni saqlash va turizm kabi ustuvor yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni jadallashtirish niyatidalar.
16. Tomonlar ikki mamlakat mintaqalari o‘rtasida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlikni jadallashtirishga ko‘maklashadigan Mintaqalararo hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo bitim imzolanganini qayd etdilar.
Tomonlar ikki mamlakat mintaqalari hamkorligining yangi shaklini amalga oshirish mexanizmini yaratish imkoniyatini o‘rganadilar.
17. Prezidentlar ikki davlatning ulkan tranzit-transport salohiyatini hisobga olgan holda, tashqi bozorlarga eng qisqa va samarali chiqishni ta’minlovchi transport va tranzit yo‘laklarini rivojlantirish sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor xususiyatini qayd etdilar.
Bu borada Tomonlar o‘z hududlaridan tashqi savdo yuklarini tranzit tashishda ikki mamlakat temir yo‘l ma’muriyatlari tomonidan o‘zaro preferensiyalar va qo‘shimcha chegirmalarning taqdim etilishi bu sohadagi hamkorlikni tubdan kengaytirishga hamda tranzit yuklarning salmoqli hajmlarini jalb qilishga imkon berishini ta’kidladilar.
Tomonlar «Beyneu-Akjigit-O‘zbekiston chegarasi» avtomobil yo‘li loyihasi, shuningdek mintaqa mamlakatlarining xalqaro dengiz kommunikatsiyalari va salohiyatli bozorlarga muqobil chiqishini ta’minlaydigan boshqa qo‘shma loyihalarning tez orada amalga oshishidan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
18. Tomonlar ikki mamlakat xalqlari o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik, qardoshlik va hamkorlikni saqlash va mustahkamlashda o‘zlarining tarixiy mas’uliyatini anglagan holda, fan va ta’lim, madaniyat va san’at, turizm va sport sohalarida hamkorlikni rivojlantirishga sodiq ekanliklarini tasdiqladilar.
Tomonlar bundan buyon ham ikki davlat hududida istiqomat qilayotgan o‘zbek va qozoq diasporalari uchun ona tili, milliy madaniyati, an’ana va urf-odatlarini saqlash hamda rivojlantirish masalalarida qulay sharoitlar yaratib beradilar.
19. Prezidentlar ishonch va o‘zaro anglashuv muhitida o‘tgan muzokaralar yakunlarini mamnuniyat bilan qayd etadilar. O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishning muhim omili bo‘lib xizmat qiladigan hamda ikki mamlakat qardosh xalqlari o‘rtasida o‘zaro anglashuvni chuqurlashtirishga ko‘maklashadigan ikki tomonlama oliy darajadagi uchrashuvlarni muntazam ravishda o‘tkazib borishga kelishib olindi.
20. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursultan Nazarbayevga va barcha Qozog‘iston xalqiga o‘zbek delegatsiyasiga ko‘rsatilgan mehmondo‘stlik va iliq qabul uchun minnatdorchilik bildirdi hamda Qozog‘iston Respublikasi Prezidentiga o‘zi uchun qulay bo‘lgan vaqtda O‘zbekiston Respublikasida tashrif bilan bo‘lishni taklif qildi. Tashrif muddatlari diplomatik kanallar orqali kelishiladi.

Совместная декларация о дальнейшем углублении стратегического партнерства и укреплении добрососедства между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Нурсултан Назарбаев по результатам двусторонних переговоров в рамках Государственного визита Президента Шавката Мирзиёева в Республику Казахстан 22-23 марта 2017 года,
руководствуясь положениями Договора о вечной дружбе между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан от 31 октября 1998 года и Договора о стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан от 14 июня 2013 года,
опираясь на прочные исторические связи между Узбекистаном и Казахстаном, многовековые узы братства и взаимодействия народов двух стран, основанные на принципах взаимоуважения, доверия и открытости,
с удовлетворением отметив динамичное и поступательное развитие добрососедских, дружественных и взаимовыгодных отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан на основе стратегического партнерства и взаимной поддержки,
выражая убежденность в том, что выведение двустороннего многопланового сотрудничества на качественно новый уровень отвечает долгосрочным интересам двух братских народов, а также будет служить важным фактором в обеспечении мира, стабильности, безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии,
подтверждая обоюдное стремление к дальнейшему тесному сотрудничеству и координации действий на международной арене,
оставаясь приверженными поддержке регулярных двусторонних визитов и политических консультаций на высшем и высоком уровнях, расширению взаимодействия между правительствами, парламентами и местными органами власти для дальнейшего развития двусторонних отношений,
заявляют о нижеследующем:
1. Президент Республики Узбекистан и Президент Республики Казахстан высоко оценивают значительные результаты, достигнутые в различных сферах сотрудничества за четверть века с момента установления дипломатических отношений, и подчеркивают вступление стратегических отношений партнерства двух государств в новый исторический период.
2. Стороны, подтверждая совпадение позиций по вопросам обеспечения мира, стабильности, безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии, подчеркивают, что согласование и принятие взаимоприемлемых решений по всему комплексу внутрирегиональных проблем должно осуществляться, прежде всего, самими государствами региона на основе принципов равноправия, взаимной выгоды и уважения интересов друг друга.
3. Стороны констатировали близость или совпадение позиций по ключевым вопросам международной политики, подчеркнули обоюдное стремление содействовать укреплению мира, безопасности и стабильности в регионе, подтвердили намерение активизировать взаимовыгодное сотрудничество на международной арене, в частности, в рамках ООН, ШОС, СНГ, ОИС, а также других международных и региональных организаций.
4. Узбекистан приветствует предпринимаемые Казахстаном усилия по выдвижению общих для стран Центральной Азии приоритетов в рамках непостоянного членства Республики Казахстан в Совете Безопасности ООН в 2017-2018 годах и заинтересован в тесном взаимодействии с казахстанской стороной по вопросам обеспечения стабильности, безопасности и устойчивого развития в регионе, в том числе по актуальным вопросам международной политики, представляющим взаимный интерес.
Стороны выступают за дальнейшее повышение статуса Зоны, свободной от ядерного оружия, в Центральной Азии.
5. Стороны выразили обоюдную заинтересованность в укреплении взаимодействия в рамках СНГ и более эффективном использовании механизмов Содружества с целью обеспечения развития взаимовыгодного и равноправного сотрудничества по всем вопросам, представляющим взаимный интерес для государств-участников СНГ.
6. Президенты подчеркнули близость или совпадение позиций по ключевым вопросам повестки дня ШОС как Организации, призванной содействовать укреплению взаимодействия между государствами-членами в целях противодействия современным вызовам и угрозам безопасности и стабильности, развития сотрудничества
в экономической и других сферах. Стороны подтверждают, что ШОС, в соответствии с Хартией Организации, и в дальнейшем будет придерживаться линии, исключающей блоковые, идеологизированные и конфронтационные подходы к решению актуальных международных и региональных проблем.
Республика Узбекистан поддерживает усилия Республики Казахстан в рамках ее председательства в ШОС и по подготовке к успешному проведению заседания Совета глав государств-членов в г.Астана 8-9 июня 2017 года.
7. Главы государств отметили необходимость наращивания и активизации двустороннего сотрудничества путем проведения консультаций в борьбе с международным терроризмом, религиозным экстремизмом, нелегальной миграцией, незаконным оборотом наркотиков и оружия, транснациональной организованной преступностью и другими вызовами и угрозами безопасности на основе международных договоров, участниками которых являются Республика Узбекистан и Республика Казахстан.
В этих целях будут предприниматься все необходимые меры по совершенствованию взаимодействия соответствующих структур Узбекистана и Казахстана в деле предупреждения и противодействия проявлениям радикализма и ползучей экспансии экстремизма в регионе Центральной Азии.
8. Президенты поддерживают усилия афганского народа по национальному примирению, мирному восстановлению и возрождению страны, выступают за укрепление центральной координирующей роли ООН в международных усилиях по афганскому урегулированию посредством широкого использования политико-дипломатических методов.
Стороны отметили, что скорейшая стабилизация Афганистана и достижение мира в этой стране имеют решающее значение для обеспечения безопасности и стабильности в регионе.
9. Главы государств отметили, что водные ресурсы трансграничных рек Центральной Азии являются общим достоянием и благом народов и от их разумного и справедливого использования зависят судьбы десятков миллионов людей, стабильность и благополучие всего региона.
Стороны поддерживают мнение о том, что строительство новых гидротехнических сооружений на трансграничных реках Центральной Азии должно осуществляться на основе конструктивного подхода и компромисса, при котором не ущемляются интересы других заинтересованных государств, а также в соответствии с общепризнанными нормами международного водного права, закрепленными в конвенциях ООН, предусматривающими проведение соответствующей независимой международной экспертизы и согласование со странами низовья всех проектов, несущих трансграничное воздействие.
10. Стороны придают приоритетное значение обеспечению экологической и водной безопасности, а также вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, содействуют разработке и осуществлению совместных специальных программ и проектов, организации рабочих групп, принимают необходимые меры для охраны окружающей среды и водных ресурсов, рационального природопользования и будут оказывать взаимную помощь при экологических катастрофах и чрезвычайных ситуациях, создающих угрозу для жизнедеятельности населения и территорий.
Стороны рассматривают Международный фонд спасения Арала в качестве универсальной платформы для взаимодействия стран региона по реализации экологических и научно-практических проектов и программ, направленных на экологическое оздоровление районов, подвергшихся влиянию Аральской катастрофы, а также решение социально-экономических проблем.
11. Стороны подчеркнули важность партнерства в рамках Организации исламского сотрудничества (ОИС) с целью укрепления ее роли в качестве авторитетного форума мусульманских государств, способствующего их более активному взаимодействию, в первую очередь, в научно-образовательной, культурно-гуманитарной и социально-экономической сферах, внося таким образом вклад в продвижение международной кооперации и безопасности.
Республика Казахстан всецело поддерживает усилия Республики Узбекистан в рамках ее председательства в Совете министров иностранных дел ОИС, 43-я сессия которого успешно прошла 18-19 октября 2016 года в г.Ташкенте под лозунгом «Образование и просвещение – путь к миру и созиданию».
Узбекская сторона приветствует проведение 10-11 сентября 2017 года в г.Астане первого Саммита ОИС по науке и технологиям и выражает готовность принять участие в данном мероприятии.
12. Президент Республики Казахстан выразил благодарность Президенту Республики Узбекистан за заинтересованность в участии узбекской стороны в Международной специализированной выставке ЭКСПО-2017 на высоком уровне.
Стороны с удовлетворением отмечают совпадение приоритетов двух стран по защите окружающей среды и внедрению экологически чистых технологий, реализации совместных проектов на принципах Целей устойчивого развития и расширению высокотехнологичных отраслей и экологически чистых производств.
13. Стороны с удовлетворением отмечают активизацию межпарламентских связей. Конкретизированы имеющиеся в этой области резервы, в частности в деле налаживания более активного и многопланового практического сотрудничества между палатами законодательных органов двух стран.
14. Президенты с удовлетворением отметили позитивные тенденции развития торгово-экономических связей между двумя странами и выразили взаимное стремление к обеспечению постоянного роста объемов двусторонней торговли, диверсификации ее структуры путем вовлечения в товарооборот востребованной на рынках двух стран продукции с высокой добавленной стоимостью, развитию долгосрочных форм экономического и инвестиционного сотрудничества.
Стороны отметили, что последовательное выполнение Стратегии экономического сотрудничества на 2017-2019 годы, подписанной в ходе визита, послужит наращиванию взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества, способствуя укреплению взаимодействия в различных отраслях экономики и увеличению взаимного товарооборота до 5 млрд. долларов США к 2020 году.
15. Лидеры двух государств положительно оценили итоги состоявшегося 22-23 февраля с.г. в г.Ташкенте шестнадцатого заседания Совместной межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан и подчеркнули необходимость дальнейшего усиления ее роли с целью достижения конкретных результатов в торгово-экономической области, прежде всего, путем реализации масштабных совместных проектов.
Стороны намерены активизировать взаимовыгодное сотрудничество по таким приоритетным направлениям, как транспорт и коммуникации, добывающая и обрабатывающая промышленности, строительство, сельское хозяйство, автомобильная, химическая и легкая промышленности, здравоохранение и туризм.
16. Стороны отметили подписание межправительственного Соглашения о межрегиональном сотрудничестве, которое будет способствовать активизации торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного сотрудничества между регионами двух стран.
Стороны изучат возможность создания механизма реализации новой формы взаимодействия регионов двух стран.
17. Президенты, учитывая огромный транзитно-транспортный потенциал двух государств, подчеркнули приоритетный характер двустороннего сотрудничества в сфере транспорта и развития транзитных коридоров, обеспечивающих кратчайший и эффективный выход на внешние рынки.
В этом плане, Стороны отметили, что установление железнодорожными администрациями двух стран взаимных преференций и дополнительных скидок на осуществление транзитных перевозок внешнеторговых грузов по своим территориям позволит кардинально расширить сотрудничество в данной сфере и привлечь значительные объемы транзитных грузов.
Стороны выразили взаимную заинтересованность в скорейшей реализации проекта реконструкции автомобильной дороги «Бейнеу-Акжигит-граница Узбекистана», а также других совместных проектов, обеспечивающих альтернативный доступ стран региона к международным морским коммуникациям и перспективным рынкам.
18. Стороны, осознавая свою историческую ответственность за сохранение и укрепление многовековых уз дружбы, братства и сотрудничества между народами двух стран, подтвердили свою приверженность развитию сотрудничества в области образования и науки, культуры и искусства, туризма и спорта.
Стороны будут и далее создавать благоприятные условия для проживающих на территории двух государств узбекской и казахской диаспор в деле сохранения и развития родного языка, национальной культуры, традиций и обычаев.
19. Президенты выражают удовлетворение итогами переговоров, прошедших в атмосфере доверия и взаимопонимания. Условлено продолжать на регулярной основе проведение двусторонних встреч на высшем уровне, которые служат важным фактором развития многогранного сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном, способствуют углублению взаимопонимания между братскими народами двух стран.
20. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил благодарность Президенту Республики Казахстан Нурсултану Назарбаеву, всему народу Казахстана за теплый прием и гостеприимство, оказанные узбекской делегации, и пригласил Президента Республики Казахстан посетить с визитом Республику Узбекистан в удобное для него время. Сроки визита будут согласованы по дипломатическим каналам.