O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi to‘g‘risida axborot
2017-yil 22-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisni Oliy Majlis Senati Raisi N.Yo‘ldoshev boshqardi.
Kengash O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining to‘qqizinchi yalpi majlisini shu yilning 28-29-mart kunlari Toshkent shahrida chaqirish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Senatning to‘qqizinchi yalpi majlisi kun tartibiga mamlakat ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy hayotining barcha sohalarini bosqichma-bosqich isloh qilishga hamda erkinlashtirishga, 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini ro‘yobga chiqarishga doir Davlat dasturini Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida ijro etishga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasining bir qator qonunlari kiritilmoqda.
“O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga o‘zgartishlar va qo‘shimcha kiritish to‘g‘risida”gi, “O‘zbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi to‘g‘risida”gi, “O‘zbekiston Respublikasining “Sudlar to‘g‘risida”gi qonuniga, "O‘zbekiston Respublikasining Fuqarolik protsessual va Xo‘jalik protsessual kodekslariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi, “Fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi, “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonunlar shular jumlasidandir.
Shu bilan bir qatorda yalpi majlisda senatorlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (Ombudsmanning), O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurorining, O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar vazirining, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki boshqaruvi raisining, O‘zbekiston Respublikasi Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisining hisobotlarini eshitadilar.
Yalpi majlisda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining vakolatiga kiradigan boshqa masalalar ham muhokama etiladi.
To‘qqizinchi yalpi majlisga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish yuzasidan Oliy Majlis Senati qo‘mitalari va devoni faoliyatini muvofiqlashtirish uchun tegishli ishchi guruh tashkil etildi.

22 марта 2017 года состоялось заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Кенгаш принял постановление о созыве девятого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 28-29 марта 2017 года в городе Ташкенте.
В повестку дня пленарного заседания Сената вносится рассмотрение ряда законов Республики Узбекистан, направленных на последовательное реформирование и либерализацию всех сфер общественно-политической и социально-экономической жизни страны, исполнение Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год диалога с народом и интересов человека».
В их числе законы «О внесении изменений и дополнения в Конституцию Республики Узбекистан», «О Высшем судейском совете Республики Узбекистан», «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О судах», Гражданский процессуальный и Хозяйственный процессуальный кодексы Республики Узбекистан», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием дополнительных мер по обеспечению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» и другие.
Наряду с этим на пленарном заседании сенаторы заслушают отчеты Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана), Счетной палаты Республики Узбекистан, Генерального прокурора Республики Узбекистан, министра внутренних дел Республики Узбекистан, председателя правления Центрального банка Республики Узбекистан, председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по охране природы.
Для осуществления координации работы комитетов и Аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке и проведению девятого пленарного заседания Кенгашем создана соответствующая рабочая группа.