Imtiyoz va rag‘bat – taraqqiyot omili
Farg'onada 2015-yilga mo'ljallangan soliq siyosatining asosiy yo'nalishlariga bag'ishlangan seminar bo'lib o'tdi.
Soha mutaxassislari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etgan tadbirda mamlakatimizda yuritilayotgan soliq va byudjet siyosati xo'jalik subyektlari hamda aholiga nisbatan soliq yukini izchil kamaytirib borish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash, investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilashga yo'naltirilgani ta'kidlandi.Prezidentimizning 2014-yil 4-dekabrda qabul qilingan "O'zbekiston Respublikasining 2015-yilgi asosiy makroiqtisodiy ko'rsatkichlari prognozi va Davlat byudjeti parametrlari to'g'risida"gi qarori mazmun-mohiyati hamda soliq tizimidagi yangilik va o'zgarishlar yuzasidan batafsil ma'lumot berildi.
– Prezidentimiz rahnamoligida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarini qo'llab-quvvatlash, soha uchun soliq imtiyozlari berishga alohida e'tibor qaratilmoqda, – deydi viloyat davlat soliq boshqarmasi boshlig'i A.Teshaboyev. – Joriy yilda yuridik shaxslardan olinadigan foyda solig'i stavkasi 8 foizdan 7,5 foizga tushirildi. Xodimlarga to'lanadigan daromadlarni legallashtirish, mehnatga haq to'lash fondiga soliq yukini pasaytirish maqsadida mikrofirmalar, kichik korxonalar hamda fermer xo'jaliklari uchun yagona ijtimoiy to'lov stavkasi 25 foizdan 15 foizga, qurilish sohasida faoliyat yurituvchi kichik biznes subyektlari uchun yagona soliq to'lovi stavkasi 6 foizdan 5 foizga kamaytirildi. 2015-yildan boshlab kasb-hunar kolleji bitiruvchilari ta'lim dargohini tamomlagandan keyin o'n ikki oy ichida yakka tartibdagi tadbirkor sifatida davlat ro'yxatidan o'tgan taqdirda, davlat ro'yxatidan o'tgan sanadan e'tiboran qat'iy belgilangan soliqni to'lashdan olti oy muddatga ozod etiladi.

Льготы и стимулирование – фактор развития
На мероприятии, в котором приняли участие специалисты сферы, представители государственных и общественных организаций, работники средств массовой информации, отмечалось, что проводимая в нашей стране налоговая и бюджетная политика направлена на облегчение налогового бремени на хозяйствующие субъекты и население, поддержку малого бизнеса и частного предпринимательства, улучшение инвестиционной и деловой среды. Была представлена подробная информация о сути и значении постановления Президента Ислама Каримова "О прогнозе основных макроэкономических показателей и параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2015 год" от 4 декабря 2014 года, новшествах и изменениях в налоговой системе.
– В нашей стране под руководством главы государства уделяется особое внимание поддержке субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, предоставлению им налоговых льгот, - говорит начальник областного государственного налогового управления А.Тешабоев. – В нынешнем году ставка налога на прибыль, взимаемого с юридических лиц, снижена с 8 до 7,5 процента. В целях легализации выплачиваемых работникам доходов, снижения налогового бремени на фонд заработной платы ставка единого социального платежа для микрофирм, малых предприятий и фермерских хозяйств снижена с 25 до 15 процентов, для субъектов малого бизнеса, действующих в строительной сфере, - с 6 до 5 процентов. Начиная с 2015 года выпускники профессиональных колледжей в течение двенадцати месяцев после завершения обучения, в случае прохождения государственной регистрации в качестве предпринимателей, в течение шести месяцев со времени государственной регистрации освобождаются от выплаты обязательного фиксированного налога.