O‘zbekiston-Qirg‘iziston siyosiy maslahatlashuvlariga doir
2017-yilning 13-14-mart kunlari Toshkent shahrida O‘zbekiston-Qirg‘iziston vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining navbatdagi raundi bo‘lib o‘tdi.
Qirg‘iziston Respublikasi delegatsiyasiga Tashqi ishlar vaziri birinchi o‘rinbosari Dinara Kamolova boshchilik qildi.
Uchrashuvda ikki tomon kun tartibining siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsion, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi dolzarb masalalari hamda xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan fikr almashildi.
Qayd etilganidek, 2016-yilning 24-dekabr kuni Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi uchrashuv, so‘ngra O‘zbekiston va Qirg‘izistonning chegaradosh viloyatlari rahbarlari, jamoatchilik vakillari ishtirokidagi ikki tomon hukumat delegatsiyalarining o‘zaro tashriflari, manfaatdor biznes doiralar o‘rtasidagi aloqalar, davlatlararo chegaralarni huquqiy rasmiylashtirish borasida davom etayotgan muzokaralar serqirra O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlarining yangi dinamikasini namoyon etadi.
O‘zaro manfaatli bo‘lgan barcha sohalarda aloqalarni rivojlantirish, jumladan O‘zbekiston va Qirg‘izistonning chegaradosh hududlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va kengaytirishdan tomonlar manfaatdor ekanligi e’tirof etildi.
Maslahatlashuvlar doirasida konsullik masalalari va axborot sohasida hamkorlik qilish bo‘yicha guruhlarning uchrashuvlari ham o‘tkazildi.

Об узбекско-кыргызских политконсультациях
13-14 марта 2017 года в г.Ташкенте прошел очередной раунд узбекско-кыргызских межмидовских политических консультаций.
Делегацию Министерства иностранных дел Кыргызской Республики возглавляла первый заместитель министра Динара Кемелева.
Стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам двусторонней повестки дня в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других областях, а также международной и региональной проблематике.
Как отмечалось, состоявшаяся 24 декабря 2016 года в г.Самарканде встреча на высшем уровне, последовавшие взаимные визиты правительственных делегаций с участием руководителей приграничных областей регионов, представителей общественности Узбекистана и Кыргызстана, заинтересованные контакты бизнес-кругов, продолжающиеся переговоры по правовому оформлению межгосударственной границы свидетельствуют о новой динамике узбекско-кыргызских многоплановых отношений.
Стороны подтвердили заинтересованность в поступательном развитии взаимодействия во всех сферах, представляющих взаимный интерес, в том числе в дальнейшем углублении и расширении сотрудничества между приграничными регионами Узбекистана и Кыргызстана.
В рамках консультаций также состоялись встречи групп по консульским вопросам и взаимодействию в информационной сфере.