Shavkat Mirziyoyev: turizm – iqtisodiyotimizning muhim tarmog‘i
Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tomonidan Buxoro viloyatining turizm salohiyatini yanada oshirish dasturi asosida 39 loyiha amalga oshiriladi.
Sayyohlar xavfsizligini ta’minlash, turizmning ziyorat qilish, ekologik, ma’rifiy, etnografik, gastronomik, sport, davolash-sog‘lomlashtirish, qishloq, sanoat, ishbilarmonlik turizmi va boshqa turlarini taraqqiy ettirish, BMTning Butunjahon turizm tashkiloti (YuNVTO) hamda turizm bo‘yicha nufuzli xalqaro va milliy tashkilotlar bilan hamkorlikni kengaytirish, sayyohlik industriyasi obyektlarini jadal rivojlantirish, yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini qurish va rekonstruksiya qilish chora-tadbirlariga 18,5 milliard so‘m mablag‘ sarflanishi ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari sohada kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish, gidlar va boshqa xodimlarning bilim va malakasini muntazam oshirib borish bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar berdi.
Viloyatda raqobatbardosh turizm mahsulotlari va xizmatlarini ishlab chiqib, ularni ichki va xalqaro turizm bozorlarida targ‘ib qilish bo‘yicha strategiya ishlab chiqish, sohada reklama-axborot faoliyatini keng yo‘lga qo‘yish bugungi kun talabidir.
Buxoroning ko‘hna va boqiy shahar, deb atalishida katta ma’no bor, dedi davlatimiz rahbari. Bu yerdagi qadimiy obidalar, osori-atiqalar, xalqimizning betakror qadriyatlari, beqiyos an’analari asrlar osha yashab kelmoqda. Chet elliklarning, tarixshunos va mutaxassislarning ularga qiziqishi doimo yuqori bo‘lgan. Bundan unumli foydalanish kerak.
Buxoroning qadimiy obidalarini qamrab olgan kichik halqa yo‘lini bunyod etish, yo‘laklarga marmar va ishlov berilgan toshlar yotqizish, bino va yo‘llarning yoritish tizimini zamonaviylashtirish, mehmonxona va inshootlar qurish, ular atrofiga hududning tabiiy iqlim sharoitiga mos daraxt va gullar ekish, mahalliy va chet elik investorlar uchun barcha qulaylik va imkoniyatlar yaratish yuzasidan zarur topshiriqlar berildi.
Prezidentimiz Buxoro tarixi davlat muzeyi loyihasini ko‘zdan kechirdi.
1,2 gektar maydonni o‘z ichiga oluvchi ushbu muzey qurilishiga byudjet mablag‘lari hisobidan 68,3 milliard so‘m sarflanishi mo‘ljallanmoqda. Muzey qurilib, ishga tushirilsa, “Ark” qo‘rg‘onida saqlanayotgan noyob eksponatlar u yerga ko‘chiriladi. Oltmishdan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Muzeyni jahon standartlariga mos jihozlash, zamonaviy texnologiyalar o‘rnatish, bu yerga keluvchilarning xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar berildi.
Shavkat Mirziyoyev madaniy meros obyektlarining bugungi kundagi holati va ularni saqlashga doir loyihalar taqdimotlari bilan ham tanishdi.
Buxoro viloyatida 660 madaniy meros obyekti mavjud. Ularning aksariyatini arxeologik obyektlar, monumental san’at asarlari, arxitektura yodgorliklari tashkil etadi.
Prezidentimiz ushbu madaniy meros obyektlari xalqimizning bebaho boyligi, ularni asrash va avlodlarga bezavol yetkazish barchamizning burchimiz ekanini ta’kidladi.
Madaniy meros obyektlarini saqlash va ta’mirlash yuzasidan soha mutaxassislari va usta-quruvchilarga zarur ko‘rsatmalar berildi.

President Shavkat Mirziyoyev: Tourism – important branch of our economy
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has participated in a presentation of a programme for the further development of Bukhara Region’s tourism potential. This presentation took place in the Ark of Bukhara fortress.
It is envisaged to spend 18.5 billion soms on measures to ensure tourists’ security, to develop such types of tourism as religious tourism, ecotourism, medical tourism, business tourism, agritourism, cultural tourism, industrial tourism, culinary tourism and sports tourism, to expand cooperation with the UNWTO and prestigious international and national tourism organizations, to rapidly develop tourism industry facilities, to build road-transport and engineering-communication infrastructure and renovate such existing infrastructure.
The country’s President gave necessary instructions to improve the system of training specialists for the tourism sector and regularly upgrading their qualifications.
It is today’s requirement to make competitive tourism products and services and to work out a strategy for promoting them on internal and external markets.
Bukhara is called an ancient and eternal city for a good reason. There are ancient shrines and artefacts here, and Uzbeks’ unique values and incomparable traditions have been observed here for centuries. Foreigners’ interest and that of historians in these have always been high. This should be put to good use.
Necessary instructions were given to build a small ring road going round Bukhara’s ancient shrines, to create marble pavements, to modernize the system of street lighting, to build hotels and to plant trees and flowers around them and to create all conveniences and opportunities for local and foreign investors.
The President inspected the Bukhara history museum construction project.
This museum is to be built in an area of 1.2 hectares, and 68.3 billion soms of budgetary funds are to be allocated for this construction project. Once the museum is built and put into use, rare exhibits being kept in the Ark fortress will be moved there. More than 60 jobs will be created.
The necessary instructions were given to equip the museum to world standards and to ensure security for visitors there.
President Shavkat Mirziyoyev examined the current state of cultural heritage sites and projects for their preservation.
There are 660 cultural heritage sites in Bukhara. Most of them are examples of ancient architecture, monumental works of art and archaeological sites.
Instructions on the maintenance of the cultural heritage sites were given to specialists of this sphere.