Shavkat Mirziyoyev: turizm – iqtisodiyotimizning muhim tarmog‘i
Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tomonidan Buxoro viloyatining turizm salohiyatini yanada oshirish dasturi asosida 39 loyiha amalga oshiriladi.
Sayyohlar xavfsizligini ta’minlash, turizmning ziyorat qilish, ekologik, ma’rifiy, etnografik, gastronomik, sport, davolash-sog‘lomlashtirish, qishloq, sanoat, ishbilarmonlik turizmi va boshqa turlarini taraqqiy ettirish, BMTning Butunjahon turizm tashkiloti (YuNVTO) hamda turizm bo‘yicha nufuzli xalqaro va milliy tashkilotlar bilan hamkorlikni kengaytirish, sayyohlik industriyasi obyektlarini jadal rivojlantirish, yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini qurish va rekonstruksiya qilish chora-tadbirlariga 18,5 milliard so‘m mablag‘ sarflanishi ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari sohada kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish, gidlar va boshqa xodimlarning bilim va malakasini muntazam oshirib borish bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar berdi.
Viloyatda raqobatbardosh turizm mahsulotlari va xizmatlarini ishlab chiqib, ularni ichki va xalqaro turizm bozorlarida targ‘ib qilish bo‘yicha strategiya ishlab chiqish, sohada reklama-axborot faoliyatini keng yo‘lga qo‘yish bugungi kun talabidir.
Buxoroning ko‘hna va boqiy shahar, deb atalishida katta ma’no bor, dedi davlatimiz rahbari. Bu yerdagi qadimiy obidalar, osori-atiqalar, xalqimizning betakror qadriyatlari, beqiyos an’analari asrlar osha yashab kelmoqda. Chet elliklarning, tarixshunos va mutaxassislarning ularga qiziqishi doimo yuqori bo‘lgan. Bundan unumli foydalanish kerak.
Buxoroning qadimiy obidalarini qamrab olgan kichik halqa yo‘lini bunyod etish, yo‘laklarga marmar va ishlov berilgan toshlar yotqizish, bino va yo‘llarning yoritish tizimini zamonaviylashtirish, mehmonxona va inshootlar qurish, ular atrofiga hududning tabiiy iqlim sharoitiga mos daraxt va gullar ekish, mahalliy va chet elik investorlar uchun barcha qulaylik va imkoniyatlar yaratish yuzasidan zarur topshiriqlar berildi.
Prezidentimiz Buxoro tarixi davlat muzeyi loyihasini ko‘zdan kechirdi.
1,2 gektar maydonni o‘z ichiga oluvchi ushbu muzey qurilishiga byudjet mablag‘lari hisobidan 68,3 milliard so‘m sarflanishi mo‘ljallanmoqda. Muzey qurilib, ishga tushirilsa, “Ark” qo‘rg‘onida saqlanayotgan noyob eksponatlar u yerga ko‘chiriladi. Oltmishdan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Muzeyni jahon standartlariga mos jihozlash, zamonaviy texnologiyalar o‘rnatish, bu yerga keluvchilarning xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar berildi.
Shavkat Mirziyoyev madaniy meros obyektlarining bugungi kundagi holati va ularni saqlashga doir loyihalar taqdimotlari bilan ham tanishdi.
Buxoro viloyatida 660 madaniy meros obyekti mavjud. Ularning aksariyatini arxeologik obyektlar, monumental san’at asarlari, arxitektura yodgorliklari tashkil etadi.
Prezidentimiz ushbu madaniy meros obyektlari xalqimizning bebaho boyligi, ularni asrash va avlodlarga bezavol yetkazish barchamizning burchimiz ekanini ta’kidladi.
Madaniy meros obyektlarini saqlash va ta’mirlash yuzasidan soha mutaxassislari va usta-quruvchilarga zarur ko‘rsatmalar berildi.

Шавкат Мирзиёев: туризм – важная отрасль нашей экономики
Президент нашей страны в комплексе “Арк” принял участие в презентации Программы дальнейшего повышения туристического потенциала Бухарской области.
Государственным комитетом по развитию туризма на основе Программы дальнейшего повышения туристического потенциала Бухарской области будет осуществлено 39 проектов.
На меры по обеспечению безопасности туристов, развитию экологического, просветительского, этнографического, гастрономического, спортивного, лечебно-оздоровительного, аграрного, промышленного, бизнес-туризма и других его видов, расширению сотрудничества со Всемирной туристской организацией ООН (ЮНВТО), ведущими международными и национальными организациями в области туризма, ускоренному развитию объектов туриндустрии, строительству и реконструкции дорожно-транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры предусмотрено затратить 18,5 миллиарда сумов.
Глава нашего государства дал необходимые указания по коренному совершенствованию системы подготовки кадров для сферы, регулярному повышению знаний и квалификации гидов и других работников.
Требованием сегодняшнего дня является разработка стратегии по производству в области конкурентоспособной туристической продукции и услуг, продвижению их на внутреннем и международном туристическом рынках, широкое налаживание соответствующей рекламно-информационной деятельности.
Бухару не случайно называют древним и вечно молодым городом, сказал глава нашего государства. Имеющиеся здесь исторические памятники, предметы старины, неповторимые ценности нашего народа, многовековые традиции передаются из поколения в поколение, не утрачивают своего значения даже спустя столетия. Интерес к ним иностранных туристов, историков и специалистов всегда был и остается высоким. Этим надо эффективно воспользоваться.
Были даны необходимые поручения по строительству малой кольцевой дороги, которая должна связать воедино все исторические памятники Бухары, облицовке дорожек мрамором, модернизации системы освещения зданий и дорог, возведению гостиниц, озеленению прилегающих к ним территорий, созданию благоприятных условий и возможностей для отечественных и иностранных инвесторов.
Президент нашей страны ознакомился с проектом строительства государственного музея истории Бухары.
На возведение этого музея, который расположится на площади в 1,2 гектара, предусматривается выделить из Государственного бюджета 68,3 миллиарда сумов. С открытием музея сюда будут переданы уникальные экспонаты, хранящиеся сейчас в комплексе “Арк”, а также будет создано более шестидесяти рабочих мест.
Были даны необходимые указания по оснащению музея в соответствии с мировыми стандартами, установке современных технологий, обеспечению безопасности посетителей.
Шавкат Мирзиёев также ознакомился с презентациями проектов, касающихся содержания объектов культурного наследия.
В Бухарской области таких объектов насчитывается 660. Большинство из них - это археологические объекты, произведения монументального искусства, памятники архитектуры.
Президент нашей страны отметил, что эти объекты культурного наследия являются бесценным богатством нашего народа, беречь, ценить и сохранить их для грядущих поколений - наш долг.
Специалистам сферы, мастерам, строителям были даны необходимые указания по сохранению и реставрации объектов культурного наследия.