Bahor – do‘stlik ayyomi
Do‘stlik, birodarlik tuyg‘ulari oldida til, millat, masofa to‘siq bo‘lolmaydi. U dillarni, ellarni o‘zaro bog‘laydi.
«Navro‘z» hamda «Martenitsa» bayramlari munosabati bilan «O‘zbekiston – Bolgariya» do‘stlik jamiyatida bo‘lib o‘tgan madaniy tadbirda bu yana bir bor o‘z ifodasini topdi. Unda Bolgariya Respublikasining Muvaqqat ishlar vakili G.Prodanov, O‘zbekiston xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik va madaniy-ma’rifiy aloqalar jamiyatlari kengashi raisi M.Hojimatov va boshqalar mamlakatlarimiz xalqlari o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlari, sanoat, transport kommunikatsiyalari, turizm, madaniyat kabi sohalardagi samarali hamkorlik xususida so‘zladi.
1998-yilda tashkil etilgan «O‘zbekiston – Bolgariya» do‘stlik jamiyati ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga hissa qo‘shmoqda, madaniy-ma’rifiy aloqalarni mustahkamlamoqda.
Bugungi tarkibiy o‘zgarishlar va ishbilarmonlik muhiti O‘zbekistonning yanada taraqqiy etishida muhim omil bo‘layotgani, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik kengayib borayotgani qayd etildi. 2016-yil may oyida Bolgariya Respublikasi Bosh vaziri Boyko Borisov tashrifi doirasida «Angren» erkin iqtisodiy zonasida yuqori texnologiyali «O‘zPristaoyl» qo‘shma korxonasi ochildi. Sentabr oyida Toshkentda Bolgariyaning “Another Point Adviser Co. Ltd” kompaniyasi bilan ushbu mamlakatda Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi vakolatxonasini ochish to‘g‘risida shartnoma imzolandi. Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik izchil davom etmoqda.

Весна и праздник дружбы
Язык, национальная принадлежность, расстояние не могут быть препятствиями для дружбы и согласия, которые связывают людей и народы.
Это нашло свое очередное воплощение в культурном мероприятии, прошедшем в Обществе дружбы "Узбекистан-Болгария" в связи с праздниками Навруз и Мартеница. На мероприятии Временно поверенный в делах Республики Болгария в Узбекистане Г.Проданов, председатель Совета обществ дружбы и культурно-просветительских связей Узбекистана с зарубежными странами М.Хожиматов и другие отметили дружеские связи между народами двух стран, эффективное сотрудничество в сферах производства, транспортных коммуникаций, туризма и культуры.
Организованное в 1998 году Общество дружбы "Узбекистан-Болгария" вносит достойный вклад в развитие сотрудничества между двумя странами, укрепляет культурно-просветительские связи.
Отмечалось, что проводимые в Узбекистане структурные преобразования и благоприятная деловая среда являются важными факторами дальнейшего развития нашей страны. Расширяется экономическое сотрудничество между нашими странами. В ходе состоявшегося в мае 2016 года визита премьер-министра Республики Болгария Бойко Борисова в нашу страну в свободной экономической зоне "Ангрен" открылось высокотехнологичное совместное предприятие "УзПристаойл". В сентябре того же года был подписан договор с болгарской компанией “Another Point Adviser Co. Ltd” об открытии в этой стране представительства Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан. Последовательно продолжается торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество.