O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi jamoat fondi 2017-yilda NNT va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari o‘rtasida muhim ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalarni amalga oshirishga davlat ijtimoiy buyurtmalarini taqdim etish uchun tanlov
E’LON QILADI
№ |
NNT va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlashni talab qiluvchi davlat organlari faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari, davlat ijtimoiy buyurtmasining maqsadi, vazifalari va shartlari |
Davlat buyurtmachisi |
mablag‘ (mln. so‘m) |
Aholini, birinchi navbatda bolalar, yoshlar, ayollar va imkoniyati cheklangan shaxslarning ijtimoiy va iqtisodiy xuquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishning samarali mexanizmlarini amalga oshirishga ko‘maklashish |
|||
Ustuvor yo‘nalish: aholining ish bilan band bo‘lmagan qismini, birinchi navbatda yoshlarni, ayollarni va nogironlarni qo‘shimcha kasblarga qayta tayyorlashning samarali tizimini tashkil etish, ularning bandligiga ko‘maklashishda zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan keng foydalanish. Maqsad: iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishning respublika darajasidan past bo‘lgan o‘nta tumanda yashayotgan akademik litseylar, kollejlar va oliy o‘quv yurtlari bitiruvchilarini, shuningdek, ayollar va nogironlarni oilaviy biznesga va xususiy tadbirkorlikning turli sohalariga keng jalb etish, ularning bandligini ta’minlash. Vazifalar: - iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishning respublika darajasidan past bo‘lgan o‘nta tumanda yashayotgan akademik litsey, kasb-hunar kollejlari, oliy o‘quv yurtlari bitiruvchilarini, ishsiz ayollarni va nogironlarni tadbirkorlikka keng jalb qilishga va ish bilan ta’minlashga ko‘maklashish; - 250 dan ortiq xotin-qizning individual ehtiyojlari hamda imkoniyatlarini baholagan holda o‘z bizneslarini ochishga va xususiy tadbirkorlik subyekti sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tishiga ko‘maklashish; - 1000 nafar ayolni biznes-reja tuzishga o‘rgatish, shuningdek, sifatli mahsulotlar ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish sohalarida o‘z biznesini ochishni rejalashtirgan xotin-qizlarga axborot maslahatlari berish; - 1000 nafar xotin-qizni “Ustoz-shogird” an’anasi asosida ishga joylashtirish. |
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat vazirligi
300,0 |
Ustuvor yo‘nalish: o‘quv-tarbiya jarayoniga zamonaviy o‘qitishning ilg‘or shakllarini, yangi pedagogik va axborot texnologiyalarini, ma’naviy-axloqiy tarbiyaning samarali shakl va usullarini joriy etish. Maqsad: respublikaning barcha umumta’lim maktablarida “Oila va maktab birgalikda – FAST” dasturini joriy etish. Vazifalar: - har bir mintaqada mahalliy trenerlar tayyorlash, ular tomonidan joylarda “kaskad” usulida o‘quvlar tashkil etish va salbiy holatga moyil guruhga kiruvchi oilalar va ularning farzandlari bilan profilaktik tadbirlarni samarali tashkil etishga erishish; - dasturning davomiyligini ta’minlash maqsadida xalqaro tashkilotlar hamda mahalliy hokimliklar, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, vazirlik va idoralar hamda xususiy tadbirkorlik subyektlarini jalb qilish, targ‘ibot ishlarini olib borish; - dasturni joriy etish va uning samaradorligini aniqlash maqsadida respublika bo‘yicha monitoring yuritish; - xorijiy mamlakatlar va xalqaro ekspertlarning ilg‘or ish tajribalarini o‘rganish va ommalashtirish. |
O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi
50,0 |
Ustuvor yo‘nalish: o‘quv-tarbiya jarayoniga o‘qitishning zamonaviy ilg‘or shakllarini, yangi pedagogik va axborot texnologiyalarini, ma’naviy-axloqiy tarbiyaning samarali shakllari va usullarini joriy etish. Maqsad: umumta’lim maktablari o‘quvchilarining mustaqil va mantiqiy fikrlashini, aqliy salohiyatini rivojlantirishga ko‘maklashish, bolalarda ilmiy dunyoqarashni shakllantirish, umumta’lim maktablarida sinfdan tashqari o‘qishning ilg‘or usullarini joriy etish. Vazifalar: - umumta’lim maktablarining 5-9 sinf o‘quvchilari uchun o‘zbek tili va adabiyoti, matematika va geometriya, ximiya va biologiya, tarix, geografiya fanlari bo‘yicha beshta yo‘nalishda intellektual o‘yinlar konsepsiyasi va nizomini ishlab chiqish; - XTV, OO‘MTV va FAning tajribali mutaxassislarini jalb etgan holda darsliklar asosida hamda maktab dasturlariga muvofiq har bir fan bo‘yicha savolnomalar tuzish; - umumta’lim maktablarida jamoalarni tuzish va ularni musobaqalarga tayyorlashda ko‘maklashuvchi intellektual o‘yinlar klublarini tashkil qilish; - tajriba tariqasida Toshkent shahridagi umumta’lim maktablarining jamoalari o‘rtasida intellektual o‘yinlar musobaqasini tashkil etish va o‘tkazish; - MTRK telekanallarining birida intellektual o‘yinlarning televizion versiyasini tayyorlash, intellektual o‘yinlarning ta’lim jarayoni samaradorligini oshirishdagi ahamiyatini aniq misollarda ko‘rsatib beradigan maxsus teleko‘rsatuvlar, ijtimoiy roliklar tayyorlash va efirga uzatish; - umumta’lim maktablaridagi o‘quv jarayoniga o‘quvchilarni sinfdan tashqari o‘qitishning shakli sifatida intellektual o‘yinlarni joriy etish. |
O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi |
100,0 |
Ustuvor yo‘nalish: tabiat va tabiiy resurslarni asrab-avaylash ruhida fuqarolarni tarbiyalash ishini, tabiat to‘g‘risidagi bilimlarni targ‘ib qilishni va ommalashtirishni tashkil etish, ekologik ta’lim saviyasini oshirishga ko‘maklashish. Maqsad: atrof tabiiy muhitni, o‘simlik va hayvonot dunyosini asrab-avaylash borasida ko‘rgazmali materiallarni tarqatish, aholining keng qatlamlari ekologik madaniyatini yanada yuksaltirish.
Vazifalar: Atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish sohasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining har birida 50 tadan jami 700 ta maxsus ijtimoiy bannerlar tayyorlash hamda o‘rnatish. |
O‘zbekiston Respublikasi Tabiatni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi
200,0 |
Ustuvor yo‘nalish: o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi sohasida keng ko‘lamli chuqur bilimlarga ega bo‘lgan, bozor iqtisodiyoti sharoitida keng ko‘lamli kasb malakasi va ish ko‘nikmalarini egallagan yoshlarni tayyorlashga yo‘naltirilgan yagona davlat siyosatini amalga oshirish, o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi sohasida uzluksiz ta’limning maqsadli vazifalarini va ustuvor yo‘nalishlarini ro‘yobga chiqarish. Maqsad: kollej o‘quvchilarining o‘qishdan bo‘sh vaqtida qandolatchilik, tikish-bichish va boshqa yo‘nalishlarda qo‘shimcha kasbiy ko‘nikmalar egallashlariga sharoit yaratishga ko‘maklashish uchun Samarqand viloyati kollejlaridan birining bazasida tajriba o‘quv-ishlab chiqarish “O‘quv kompleksi”ni tashkil etish. Vazifalar: - mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan kasb yo‘nalishlarini aniqlash, o‘quv jarayonida foydalanish uchun o‘quv-uslubiy qo‘llanmalarni ishlab chiqish; - qishloq aholisi kam ta’minlangan oilalarining farzandlari bo‘lgan o‘quvchilardan tinglovchilar guruhlarini shakllantirish; - kasb-hunar kolleji o‘quvchilari va bitiruvchilarida, uyushmagan yoshlarda qo‘shimcha kasbiy ko‘nikmalarni shakllantirish, maxsus guruhlar tuzish va o‘quv jarayonini tashkil etish; - qo‘shimcha kasbiy ko‘nikmaga ega bo‘lgan guruh yoshlarining tijorat banklari va qonun hujjatlarida belgilangan boshqa manbalardan mikrokreditlar olishiga va o‘z biznesini yo‘lga qo‘yishiga ko‘maklashish. |
Samarqand viloyati hokimligining o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi boshqarmasi
II. Nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyatini kuchaytirish, aholining xuquqiy ongini oshirish, milliy jurnalistikaning eng yaxshi yutuqlarini keng ommalashtirish |
Ustuvor yo‘nalish: milliy axborot-kommunikatsiya tizimini joriy etish va rivojlantirish yuzasidan kompleks dasturlarni ishlab chiqish va amalga oshirish, “Elektron hukumat” tizimini, elektron imzo ishlatilishini joriy etish. Maqsad: joylarda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida aholining bilim va kasbiy ko‘nikmalarini oshirish bo‘yicha o‘quv-seminarlar tashkil qilish. Vazifalar: Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida aholining bilim va kasbiy ko‘nikmalarini oshirishga qaratilgan o‘quv-seminarlar tashkil etish, shu jumladan, “Elektron hukumat” tizimining, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalining (www.my.gov.uz), kommunal xo‘jalik va uy-joy fondi portalining (www.e-kommunal.uz) maqsad va vazifalari bilan tanishtirish, fuqarolarning mazkur tizimlar bilan mustaqil ishlay olishini ta’minlash. |
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi
Ustuvor yo‘nalish: fuqarolarning axborot olishga bo‘lgan ehtiyojlarini to‘liqroq qondirish, aholining ta’lim, ma’naviy-axloqiy va madaniy darajasini oshirish maqsadida ommaviy axborot vositalarining keng rivojlanishiga ko‘maklashish. Maqsad: yuksak kasbiy mahoratini va fuqarolik pozitsiyasini namoyon etgan jurnalistlar mehnatining umume’tirof etilishi va munosib baholanishiga ko‘maklashish maqsadida an’anaviy Jahon matbuot erkinligi kuniga bag‘ishlangan jurnalistika sohasida «Oltin qalam» Milliy mukofoti XII Xalqaro tanlovini o‘tkazish. Vazifalar: - milliy jurnalistikaning eng yaxshi yutuqlarini keng ommalashtirish, OAV xodimlarida yuksak fuqarolik pozitsiyasini shakllantirish, jurnalistlar mehnatini ma’naviy va moddiy rag‘batlantirish; - aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini oshirishda, jamiyatda qonun ustuvorligini mustahkamlashda OAV va jurnalistlarning rolini kuchaytirish, davlat organlari, mansabdor shaxslar va fuqarolarning qonun va huquqqa hurmat bilan munosabatda bo‘lishini shakllantirish; - OAVlar va jurnalistlarning yoshlar siyosiy hamda fuqarolik faolligini oshirish, ularda mustaqil fikrlashni, Vatan taqdiriga daxldorlik tuyg‘usini shakllantirish borasidagi faoliyatini rag‘batlantirish; - so‘z va axborot erkinligini ta’minlashda, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining faoliyati ustidan jamoatchilik nazoratini o‘rnatishda, ularning ochiqligini ta’minlashda OAVlarining rolini oshirish. |
O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi
400,0 |
III. Millatlararo madaniy munosabatlarni rivojlantirish, zamonaviy O‘zbekistonda millatlararo totuvlik va birdamlik, xalqlarning madaniy-tarixiy merosi, an’ana va udumlari sohasida erishilgan yutuqlarni keng namoyish qilish |
Ustuvor yo‘nalish: turli diniy tashkilotlarga o‘z faoliyatini amalga oshirishda yordam ko‘rsatish, jamiyatda millatlararo va dinlararo tinchlik va hamjihatlikni ta’minlash, konfessiyalararo muloqotlar madaniyatini rivojlantirish. Maqsad: O‘zbekistonda vijdon va diniy e’tiqod erkinligini ta’minlash, jamiyatda konfessiyalararo hamjihatlikni mustahkamlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarning mazmun-mohiyati va ahamiyati haqidagi axborotlarni keng jamoatchilikka yetkazish. Vazifalar: - buyuk olim Imom Buxoriy hayoti va faoliyatini yorituvchi, badiiy nashr talablariga javob beruvchi yuqori sifatli materiallarni jamlash; - buyuk olimning ma’naviy merosiga, Samarqanddagi “Imom Buxoriy” memorial majmuasini qayta tiklash bo‘yicha bunyodkorlik ishlariga, “Imom Buxoriy” xalqaro markazi faoliyatiga asoslangan hamda yoshlarni ma’naviy-tarixiy qadriyatlar ruhida tarbiyalashga qaratilgan broshyuralar, risolalar va bukletlar tayyorlash va chop etish; - “Imom Buxoriy hayoti, faoliyati va bugungi kun” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazish; - o‘zbek, ingliz va rus tillarida “Imom Buxoriy hayoti va uning ma’naviy merosi” kitob-albomini chop etish. |
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Diniy ishlar bo‘yicha qo‘mita
Ustuvor yo‘nalish: iqtisodiyot, madaniyat, ilmiy-texnikaviy ayirboshlash hamda savdo sohasida O‘zbekiston Respublikasining vazirliklari va idoralari, jamoat birlashmalari va fuqarolarning xalqaro aloqalari rivojlanishiga ko‘maklashish. Maqsad: bugungi O‘zbekistonning xalqaro madaniy-gumanitar munosabatlar va aloqalar sohasida erishgan yutuqlarini, mamlakatning tarixiy-madaniy obyektlari, ma’naviy merosi va salohiyatining o‘rni va ahamiyati to‘g‘risida axborot beruvchi “Diplomatiya lug‘ati"ni chop etish. Vazifalar: - O‘zbekistonning asrlar davomida buyuk ajdodlarimiz tomonidan yaratilgan tarixiy yodgorliklari, xalq hunarmandchiligi buyumlari va boshqa madaniy-ma’rifiy merosi haqidagi materiallarni to‘plash, tahlil qilish va umumlashtirish, shuningdek, “Diplomatiya lug‘ati” kitobi loyihasi shaklida tizimlashtirish; - o‘zbek tilida rangli tasvirdagi “Diplomatiya lug‘ati”ni kitob shaklida tayyorlash va 1000 nusxada chop etish; - o‘zbek xalqining umuminsoniy qadriyatlar xazinasiga qo‘shgan buyuk hissasi to‘g‘risidagi materiallar bilan jahon jamoatchiligini tanishtirish; - oliy o‘quv yurtlari va fuqarolik jamiyati institutlari bilan sheriklikda turkum ilmiy-amaliy anjumanlar, seminarlar, konferensiyalar va davra suhbatlari tashkil etish, tahliliy axborot va ilmiy hamjamiyatning ongu shuuriga O‘zbekistonning milliy an’ana va udumlari ajdodlardan meros bo‘lib qolganini va gullab- yashnayotganligini, ularning umuminsoniy qadriyatlar bilan uyg‘un ekanligini singdirish; - “Diplomatiya lug‘ati” kitobining taqdimotini tashkil etish, O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalariga, Tashqi ishlar vazirligi tizimidagi oliy va o‘rta maxsus o‘quv yurtlariga, respublika kutubxonalariga tarqatish; - “Diplomatiya lug‘ati” kitobining elektron nusxasini yaratish hamda uni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining internet tarmog‘idagi elektron kutubxona bazasiga joylashtirish. |
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi
180,0 |
Ustuvor yo‘nalish: NNT va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining mahalliy davlat hokimiyati organlari bilan ijtimoiy sheriklik munosabatlarini chuqurlashtirishga qaratilgan chora-tadbirlar ishlab chiqish va amalga oshirish, jamiyatda millatlararo totuvlik va hamjihatlikni yanada mustahkamlash. Maqsad: Xorazm viloyatidagi NNTlar hamda milliy madaniy markazlarning samarali faoliyat olib borishi, o‘zaro tajriba almashishi va hamkorlik qilishi uchun qulay shart-sharoit yaratish. Vazifalar: “NNTlar va do‘stlik uyi” ijtimoiy sheriklik va hamkorlik markazi binosini kapital ta’mirlash ishlarini amalga oshirish; - “NNTlar va do‘stlik uyi” ijtimoiy sheriklik va hamkorlik markazi bazasida seminar-treninglar, konferensiyalar o‘tkazish uchun sharoit yaratish, zarur texnik vositalar bilan jihozlash; - hududiy NNT va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining joylardagi sotsial-iqtisodiy, ijtimoiy-gumanitar rivojlanish masalalarni hal etishga qaratilgan keng ko‘lamli chora-tadbirlarni amalga oshirishdagi rolini yanada kuchaytirish; - hududlarning dolzarb ijtimoiy-iqtsiodiy, madaniy-gumanitar vazifalarini hal etishda mahalliy davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari va mintaqaviy NNT vakillari ishtirokida seminarlar tashkil etish va o‘tkazish; - NNTlar hamda fuqarolik jamiyatining boshqa institutlariga uslubiy maslahat va ko‘mak ko‘rsatish, o‘zaro tajriba almashish tizimini yaxshilash; - Ish o‘rinlari tashkil etish va bandlikni ta’minlash, aholi salomatligini mustahkamlashga qaratilgan davlat dasturlarini va boshqa ijtimoiy dasturlarni ro‘yobga chiqarishda, shuningdek, ijtimoiy sheriklikni rivojlantirishda fuqarolik jamiyati institutlarining faol ishtirok etishi masalalari bo‘yicha jamoatchilik eshituvlarini tashkil etish; - joylardagi ijtimoiy, sotsial-iqtisodiy masalalarni hal qilishda NNTlar ishtiroki samarasini kuchaytirish. |
Xorazm viloyati hokimligi
770,0 |
Jami |
2 400 mln. so‘m |
Ijtimoiy ahamiyatga molik bo‘lgan loyihani amalga oshirishda davlat ijtimoiy buyurtmasining shartlari:
- ijrochi-tashkilot belgilangan tartibda NNT sifatida ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lishi zarur;
- davlat ijtimoiy buyurtmasini bajarish doirasida amalga oshiriladigan faoliyatning ijrochi-tashkilotning ustavidagi vazifalarga muvofiqligi;
- ijrochi-tashkilotda loyihani amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan tashkiliy, kadrlar va texnik imkoniyatning mavjudligi;
- ijrochi-tashkilotda ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalar va dasturlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish borasidagi tajribaning mavjudligi;
- loyihani amalga oshirish haqidagi shartnomani sifatli va o‘z vaqtida bajarish, uni amalga oshirish vaqtida ajratilgan mablag‘lardan maqsadli foydalanishni, ochiqlik va oshkoralikni ta’minlash, amaldagi qonun hujjatlariga to‘liq rioya etish.
Davlat ijtimoiy buyurtmasi berilishi uchun quyidagihujjatlar taqdim etilishi zarur:
Ariza taqdim etayotgan NNT va fuqarolik jamiyati boshqa institutining rahbari imzosi va muhr bilan tasdiqlangan kuzatuv xati.
www.fundngo.uz saytida joylashtirilgan shaklda to‘ldirilgan davlat ijtimoiy buyurtmasi loyihasi uchun ariza.
Oxirgi o‘zgartish va qo‘shimchalar bilan davlat ro‘yxatidan o‘tgan NNT va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining Nizomi nusxasi.
Tashkilotning davlat ro‘yxatidan o‘tganligini tasdiqlovchi guvohnoma nusxasi.
Agar loyihani amalga oshirish litsenziyalanadigan faoliyatni talab qilsa, unda litsenziyaning nusxasi taqdim etiladi.
Hujjatlar 2017-yil 27 fevraldan 3 aprelgacha qabul qilinadi. Taqdim etilgan muhim ijtimoiy ahamiyatga molik loyihalar Jamoat fondi mablag‘larini boshqarish bo‘yicha Parlament komissiyasi tomonidan ko‘rib chiqiladi va natijalari e’lon qilinadi.
Hujjatlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi NNT va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi nomiga «O‘zbekiston pochtasi» orqali muhrlangan konvertda (A4 format) quyidagi manzil bo‘yicha qabul qilinadi: 100035, Toshkent shahri, Bunyodkor ko‘chasi, 1-uy.
Hujjatlarni taqdim etish shartlari va namunalari bilan Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondining www.fundngo.uzrasmiy veb-saytida tanishish mumkin.

Общественный фонд при Олий Мажлисе Республики Узбекистан объявляет конкурс среди ННО и других институтов гражданского общества по предоставлению государственных социальных заказов для реализации общественно значимых проектов в 2017 году
Приоритетные направления деятельности государственного органа, требующие поддержки ННО и других институтов гражданского общества, цели, задачи и условия государственного социального заказа
Государственный заказчик
сумма
(в млн. сум)
I. Содействие в реализации эффективных механизмов социальных и экономических прав, свобод и законных интересов населения, в первую очередь детей, молодежи, женщин и лиц с ограниченными возможностями
Приоритетное направление: организация для незанятого населения, в первую очередь молодежи, женщин и инвалидов, эффективной системы по профессиональному обучению и переподготовке, оказание им содействия в трудоустройстве с широким использованием современных информационно-коммуникационных технологий.
Цель: содействие в привлечении выпускников колледжей, лицеев и вузов, а также женщин и инвалидов, проживающих в десяти экономически и социально отстающих от республиканского уровня районах страны, к различным видам частного предпринимательства и семейного бизнеса, обеспечение их занятости.
Задачи:
- содействие в укреплении занятости выпускников колледжей, лицеев и вузов, проживающих в десяти экономически и социально отстающих районах страны, развитие у них их предпринимательских навыков;
- оказание содействия 250 женщинам в открытии бизнеса на основании оценки индивидуальных потребностей и возможностей, обеспечение государственной регистрации как субъекта частного предпринимательства;
- обучение 1000 женщин разработке бизнес-планов, а также предоставление консультаций для женщин, планирующих открыть собственное дело по производству качественных товаров и оказанию услуг;
- обеспечение трудоустройства 1000 женщин на основе принципа «Усто-шогирд».
Министерство труда Республики Узбекистан
300,0
Приоритетное направление:  внедрение в учебно-воспитательный процесс современных прогрессивных форм обучения, новых педагогических и информационных технологий, эффективных форм и методов духовно-нравственного воспитания.
Цель: внедрение в общеобразовательных школах по всей республике программы «Оила ва мактаб биргаликда – FAST».
- подготовка в каждом регионе местных тренеров, организация тренерами на местах обучения методом «каскад», организация эффективных профилактических мероприятий с находящимися в группе риска семьями и их детьми;
- в целях обеспечения регулярности проекта привлечение международных организаций, местных органов власти, органов самоуправления граждан, представителей министерств и ведомств, а также субъектов предпринимательства, а также проведение агитационных работ;
- с целью выявления хода реализации программы и ее эффективности регулярное проведение мониторинга по всей республике;
- популяризация и изучение передового опыта соседних стран и международных экспертов.
Министерство народного образования
50,0
Приоритетное направление: внедрение в учебно-воспитательный процесс современных прогрессивных форм обучения, новых педагогических и информационных технологий, эффективных форм и методов духовно-нравственного воспитания.
Цель: оказание содействия в развитии умственных способностей, самостоятельного и логического мышления у учеников общеобразовательных школ, формирование у детей научного мировоззрения, внедрение в общеобразовательных школах передовых методов внеклассного обучения.
- разработка Концепции и Положения интеллектуальной игры для учащихся 5-9 классов общеобразовательных школ по следующим 5 направлениям: родной язык и литература, математика и геометрия, химия и биология, история, география;
- составление вопросников по каждому предмету на основе учебников и в соответствии со школьной программой с привлечением опытных специалистов МНО, МВССО и АН Республики Узбекистан;
- создание в общеобразовательных школах клубов интеллектуальных игр, способствующих подготовке команд и их участию в соревнованиях;
- организация и проведение в качестве эксперимента соревнований интеллектуальной игры среди команд общеобразовательных школ г.Ташкента;
- создание телевизионной версии интеллектуальной игры на одном из телеканалов НТРК, подготовка и выпуск в эфир специальных телепередач, социальных роликов, на конкретных примерах демонстрирующих практическую ценность интеллектуальной игры в повышении эффективности образовательного процесса;
- внедрение интеллектуальной игры в учебный процесс общеобразовательных школ в качестве игровой формы обучения учащихся во внеклассной подготовке.
100,0
Приоритетное направление: организация работы по воспитанию у граждан бережного отношения к природе, ее ресурсам, пропаганда и распространение знаний о природе, содействие повышению уровня экологического образования.
Цель: распространение наглядных материалов по охране окружающей среды, повышение экологической культуры широких слоев населения.
установление и распространение по 50 штук специальных социальных баннеров в Республике Каракалпакстан, областях и г.Ташкенте, всего 700 единиц, в сфере охраны окружающей природной среды, рационального использования природных ресурсов.
Государственный комитет по охране природы Республики Узбекистан
200,0
Приоритетное направление: осуществление единой государственной политики в области подготовки молодежи с широким спектром глубоких знаний в области профессионального образования, владеющей профессиональными навыками, широким спектром профессиональной квалификации в нынешних рыночных условиях. Реализация целевых задач и приоритетных направлений в области среднего специального и профессионального образования.
Цель: создание пилотного учебно-производственного экспериментального «Учебного комплекса» на базе одного из колледжей Самаркандской области. Создание условий и оказание поддержки занятости учащихся колледжа в свободное от учебы время, а также освоение ими дополнительных профессий в сферах кулинарии, швейного дела и др.
- определение спроса востребованных профессий на рынке труда;
- разработка учебно-методических пособий для применения в учебном процессе;
- формирование целевых групп из числа малообеспеченных слоев сельского населения;
- организация учебного процесса для привития дополнительных профессиональных навыков студентам и выпускникам колледжей, неохваченной молодежи;
- содействие в получении микрокредитов для организации собственного бизнеса в коммерческих банках и иных источниках, определенных в законодательстве.
Управление среднего специального, профессионального образования Самаркандского областного хокимията
II. Активизация деятельности ННО, повышение правосознания населения, широкая популяризация лучших достижений национальной журналистики
Приоритетное направление: внедрение системы «Электронное правительство», использование электронной цифровой подписи, разработка и осуществление комплексных программ по внедрению и развитию национальной информационно-коммуникационной системы.
Цель: организация на местах учебных семинаров по повышению знаний и профессиональных навыков населения в сфере ИКТ.
организация учебных семинаров, направленных на повышение знаний и профессиональных навыков населения в сфере ИКТ, в том числе ознакомление с задачами и функциями системы «Электронное правительство», работой Единого портала интерактивных государственных услуг (www.my.gov.uz), портала коммунального хозяйства и жилищного фонда (www.e-kommunal.uz), обеспечение самостоятельной работы граждан с  указанными системами и др.
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций
Приоритетное направление: оказание содействия широкому развитию средств массовой информации в целях наиболее полного удовлетворения потребностей граждан в получении информации, повышению образовательного, нравственного и культурного уровня населения.
Цель: содействие общественному признанию и достойной оценке труда журналистов, проявивших активную гражданскую позицию, высокое профессиональное мастерство посредством организации ежегодного конкурса на Национальную премию в области журналистики, приуроченного ко Всемирному дню свободы прессы. «Проведение Международного конкурса на XII Национальную премию в области журналистики «Олтин калам» («Золотое перо»)».
- широкая популяризация лучших достижений национальной журналистики, формирование высокой гражданской позиции у работников средств массовой информации, моральное и материальное стимулирование труда журналистов;
- усиление роли журналистов, СМИ в повышении правовой культуры, правосознания населения, укреплении законности в обществе, формировании уважительного отношения к закону и праву всеми государственными органами, должностными лицами и гражданами;
- стимулирование деятельности журналистов, СМИ, направленной на повышение политической и гражданской активности молодежи, формирование у нее самостоятельного мышления, чувства сопричастности к судьбе Родины;
- повышение роли СМИ в обеспечении свободы слова и информации, установлении контроля со стороны общества за деятельностью органов государственной власти и управления, обеспечении ее открытости.
Узбекское агентство по печати и информации
400,0
III. Развитие культуры межнациональных отношений, широкая демонстрация культурно-исторического наследия народов, традиций и обычаев, достижений современного Узбекистана в сфере межнационального согласия и единства
Приоритетные направления: оказание содействия религиозным организациям различных вероисповеданий в эффективном осуществлении их деятельности, обеспечение межконфессионального и межнационального мира и согласия в обществе, развитие культуры межконфессионального общения.
Цель: доведение до широкой общественности информации о сути и значении реализуемых в Узбекистане мер по обеспечению свободы совести и вероисповедания, укреплению межконфессионального согласия в обществе.
- сбор материалов, освещающих жизнедеятельность великого ученого Имама Бухари, состоящих из высококачественных фотографий, отвечающих художественно-издательским требованиям;
- подготовка и издание брошюры и буклетов, содержание которых основано на наследии великого ученого, созидательных работах в восстановлении мемориального комплекса «Имама Бухари» в Самарканде и деятельности Международного центра «Имама Бухари», нацеленных на воспитание молодежи в духе уважения к духовно-историческим ценностям узбекского народа;
- проведение международной научно-практической конференции на тему: «Жизнедеятельность Имама Бухари и сегодняшний день»;
- издание книги-альбома «Жизнь Имама Бухари и его духовное наследие» на узбекском, русском и английском языках.
Комитет по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан
Приоритетное направление: содействие в развитии международных контактов министерств и ведомств, общественных объединений и граждан Республики Узбекистан в сфере экономики, культуры, научно-технического обмена и торговли.
Цель: издание «Дипломатического словаря», информирующего о роли и значении культурно-исторических объектов духовного наследия и потенциала страны, достижениях современного Узбекистана в сфере международных культурно-гуманитарных отношений и связей.
- сбор, анализ и обобщение материалов об исторических памятниках Узбекистана, предметах народного ремесленничества и другом культурно-просветительском наследии, создававшемся на протяжении веков нашими великими предками, а также их систематизация в виде проекта книги «Дипломатический словарь» («Дипломатия луғати»);
- подготовка и публикация цветной иллюстрированной книги «Дипломатия луғати» на узбекском языке (тиражом в 1000 экз.), посвященной культурному наследию узбекского народа;
- ознакомление мирового сообщества с материалами об огромном вкладе узбекского народа в сокровищницу общечеловеческих ценностей;
- внедрение в сознание аналитических, информационных и научных сообществ идеи преемственности и расцвета национальных традиций и обычаев Узбекистана, их гармонизации с общечеловеческими ценностями путем организации совместно с вузами и институтами гражданского общества различных научно-практических форумов, семинаров, конференций и «круглых столов»;
- проведение презентации книги «Дипломатия луғати», ее распространение среди дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом, высших и средних специальных учебных заведений, входящих в систему МИД, библиотек республики;
- создание электронной версии книги «Дипломатия луғати» и ее размещение в электронной базе университета мировой экономики и дипломатии в сети Интернет.
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан
180,0
Приоритетное направление: разработка и реализация мер по усилению социального партнерства между местными органами власти и управления, ННО и другими институтами гражданского общества, укрепление мира и согласия в обществе.
Цель: создание благоприятных условий для повышения эффективности деятельности ННО и национальных культурных центров Хорезмской области, взаимодействия и обмена опытом.
- реализация работ по капитальной реконструкции здания центра социального партнерства между государственными органами и ННО «Дом ННО и дружбы»;
- создание условий на базе «Дома ННО и дружбы» для проведения семинаров-тренингов, конференций с участием региональных ННО;
- обеспечение оснащения центра «Дом ННО и дружбы» необходимыми техническими средствами, мебелью и компьютерами;
- организация рабочих мест, офисов для региональных ННО и национальных культурных центров, оснащение всеми необходимыми средствами связи для ведения ими своей деятельности;
- повышение роли региональных ННО и других институтов гражданского общества в реализации мер по решению актуальных вопросов социально-экономического, общественного и гуманитарного развития на местах;
- организация и проведение семинаров с участием представителей органов государственной власти и управления на местах и региональных ННО в целях определения приоритетных направлений и решения актуальных региональных социально-экономических и культурно-гуманитарных задач;
- оказание консультативно-методического содействия региональным ННО и другим институтам гражданского общества в решении актуальных проблем социально-экономического и культурно-гуманитарного развития регионов;
- проведение общественных слушаний информации государственных органов по вопросам участия институтов гражданского общества в реализации Государственной программы, программ по созданию рабочих мест и обеспечению занятости населения, укреплению здоровья населения и других программ, а также развитию социального партнерства в данных сферах;
- повышение эффективного участия региональных ННО в решении общественных, социально-экономических вопросов на местах.
Хорезмский областной хокимият
770,0
Итого
2 400,0
Условия государственных социальных заказов на реализацию общественно значимого проекта:
- организация-исполнитель должна быть в установленном порядке зарегистрирована в качестве ННО;
- соответствие деятельности, осуществляемой в рамках выполнения государственного социального заказа, уставным задачам организации-исполнителя;
- наличие у организации-исполнителя организационного, кадрового и технического потенциала, необходимого для реализации проекта;
- наличие у организации-исполнителя опыта успешной реализации общественно значимых проектов и программ;
- качественное и своевременное исполнение договора о реализации проекта, обеспечение при его реализации целевого использования выделенных средств, открытости и прозрачности деятельности, соблюдения действующего законодательства.
Для предоставления государственного социального заказа необходимо представить следующие документы:
1. Сопроводительное письмо, подписанное и утвержденное печатью руководителя ННО и других институтов гражданского общества;
2. Проектная заявка на государственный социальный заказ по форме, размещенной на сайте www.fundngo.uz.;
3. Копия Устава (Положения) ННО и других институтов гражданского общества, прошедшего государственную регистрацию, с последними изменениями и дополнениями, копия свидетельства о государственной регистрации организации;
4. Если реализация социального заказа требует лицензионной деятельности, то представляется копия лицензии.
Прием документов осуществляется с 27 февраля по 3 апреля 2017 г.
Представленные социально значимые проекты рассматриваются и результаты рассмотрения объявляются парламентской комиссией по управлению средствами Общественного фонда.
Документы принимаются в запечатанных конвертах через «Узбекистон почтаси» (формат А4), направляемых в адрес Общественного фонда по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан по адресу: 100035, г.Ташкент, ул. Бунёдкор, дом №1.
С условиями предоставления документов и образцами документов можно ознакомиться на официальном сайте Общественного фонда: www.fundngo.uz.